ak chceme zostat v tieni
Galéria (5)

Ak chceme zostať v tieni

Zatieňovacie interiérové aj exteriérové systémy slúžia na ochranu pred slnkom. Vyšším stupňom ochrany, ktorú spravidla poskytuje exteriérové tienenie, je ochrana pred hlukom zvonku, bezpečnostná ochrana interiéru prípadne aj tepelná izolácia, ktorá bráni úniku tepla z interiéru alebo naopak, prílišnému prehriatiu zvonka. Niekedy to môže byť úplná tma, inokedy iba jemná clona proti slnečným lúčom, zlepšenie nálady vďaka farbe a zaujímavej hre svetla a tieňa alebo ochrana pred nežiaducimi pohľadmi.

Galéria

Ponuka je rôznorodá
Na trhu je nepreberné množstvo zatieňovacích systémov. Ak si chceme nejaký kúpiť a namontovať, mali by sme  si najskôr uvedomiť to, čo od zatienenia očakávame.

Nielen exteriérové, ale aj interiérové zatienenie používa rôzne technické novinky a vďaka použitým high- tech materiálom môže zaručovať mnohé z požadovaných vlastností, najmä ak ide o tzv. technické zatienenie (žalúzie, rolety), ktoré sa dá použiť napríklad s termoreflexnými vrstvami na vonkajších, ale aj vnútorných povrchoch. Skôr dekoratívne pôsobia ostatné druhy zatienenia – závesy, záclony či japonské steny. Všetky typy či už interiérových alebo exteriérových zatieňovacích systémoch sa ponúkajú v mnohorakých druhoch materiálov, farieb aj vzorov. Pri výbere tieniacich prvkov sa však musíme zaujímať nielen o ich vzhľad a cenu, ale aj o spôsoby ovládania. Kedysi to boli rôzne manuálne systémy, ktoré sa pri nesprávnej manipulácii mohli zadrhávať, dnes sú už prakticky pre všetky druhy tienenia k dispozícii diaľkové elektronické ovládania, ktoré sú však samozrejme podstatne drahšie ako ovládania manuálne. Aj manuálne ovládania sú veľmi odolné a praktické, či už ide o rôzne typy retiazok, laniek, koľajničiek či ovládacích tyčí.

Záclony

Sú všeobecne najznámejším spôsobom zatienenia. Do miestnosti vpúšťajú príjemné svetlo, avšak nedokážu izbu zatemniť do tej miery, ako iné druhy tieniacich systémov. Majú jednu zaujímavú vlastnosť – dokážu v miestnosti čarovať so svetlom. Pri záclonách je dôležitý ich vzor, lebo práve on povoľuje vstup slnečným lúčom do miestnosti. Najzaujímavejšie sú vzdušné vzory, ktoré do miestnosti vpustia dostatok slnečných lúčov alebo denného svetla. Vďaka rôznym hrúbkam látky vynikne prechod od priesvitných častí až po nepriehľadné. Prienik slnečných lúčov alebo denného svetla rôznych tvarov a štruktúr uvítame najmä v zimnom období.  Sme síce zvyknutí na biele záclony, neurobíme však chybu, ak sa necháme uchvátiť súčasným pestrým výberom vzorov, farieb, tvarov a materiálov. Najlepšou voľbou sú svetlé krémové či pastelové farby, ktoré aj v pochmúrnej atmosfére novembrových hmiel dokážu izbu rozjasniť tak, ako by do nej zasvietilo slnko. Príliš tmavým záclonám sa radšej vyhnime, málokedy pôsobia tak príjemne, ako by sme to od nich očakávali.

Závesy
V bežnom interiéri sa používajú asi najčastejšie. Pri výbere farieb a vzorov by mali odrážať farby a vzory, ktoré sa už nachádzajú  v miestnosti. Ak je náš nábytok decentný, sedacia súprava jemnej farebnosti a biele steny, môžeme byť pri výbere farby a materiálu odvážnejší, lebo závesy sa v tomto prípade môžu stať stredobodom pozornosti a vdýchnuť miestnosti nový život. Ak už v izbe farebne dominantný prvok máme, môžeme siahnuť po farbe jemnejších odtieňov a závese decentného vzoru.  Obľúbené sú aj kvetinové vzory, pásiky, kocky či bodky. Ak sa chceme počas pochmúrnych chladných dní rozveseliť, volíme teplé slnečné farby – žltý či oranžový základ zaručene navodí vždy pri vstupe do izby dobrú náladu. Ku starobylému nábytku patria „ťažké“ materiály (brokát, damask, zamat, žakár). Zamat je nepriehľadný, izoluje, dodáva teplú atmosféru a dokonca pohlcuje hluk z ulice. K high- tech poňatiu interiéru sa hodia jednoduchšie materiály – napríklad hodváb, taft či organza. S luxusnými materiálmi alebo výraznými vzormi treba zaobchádzať opatrne. Vyniknú najmä na hladkej ploche alebo jemnom riasení. Môžeme ich kombinovať s „ľudovejšími“ jednofarebnými textíliami, na ktorých naopak vynikne bohaté riasenie. Drahé tkaniny obsahujúce vlnu alebo hodváb pôsobia efektne, ale vyžadujú šetrné zaobchádzanie a náročnú údržbu zahŕňajúcu chemické čistenie, preto sú do bežnej domácnosti najpraktickejšie závesy z kvalitnej bavlny či viskózy, ktoré je možné prať aj v domácich podmienkach.

Japonské steny   
Tešia sa čoraz väčšej obľube zákazníkov obchodov s dekoráciami. Ide o rovné látkové panely obvykle s výškou miestnosti zavesené a posúvateľné na hornej koľajničke. Pôvodne sa používali hlavne na variabilné vizuálne rozdelenie priestoru miestnosti, dnes asi prevažuje funkcia okenného tieniaceho systému v interiéri. Japonské steny sa hodia predovšetkým do moderne a nekonformne zariadených interiérov, lebo pôsobia pomerne jednoducho až stroho, keďže materiál ostáva rovný a bez riasenia. Pri ich výbere môžeme siahnuť po naozaj rozmanitom materiálovom riešení. Od textilných látok až po skutočne orientálne steny z ryžového papiera, tŕstia alebo rohoží, či dokonca extravagantných pásov z plastov. Látkový variant môže byť priehľadný aj hutnejší, v ľubovoľných farbách, štruktúrach či vyrezávaných dekoračných vzoroch.

Najmodernejšie sú špeciálne vyvinuté látky, do ktorých sa laserom vyrezávajú rozmanité motívy, od geometrických motívov a kvetín až po zvieratká. Cenové relácie sú variabilné, podľa vyhotovenia a druhu materiálu. Na japonskú stenu potrebujeme v interiéri pomerne veľa miesta, lebo musíme rátať so šírkou koľajničiek a s tým, že na kraji vedľa okna potrebujeme priestor na šírku aspoň jedného panelu, aby bolo možné otvárať okná. Koľajnička s dvomi až piatimi drážkami sa upevňuje najčastejšie priamo pod strop. V jej drážkach sú upevnené bežce, ktoré umožňujú pohyb jednotlivých panelov japonskej steny na obe strany. Ovládajú sa pomocou šnúrok alebo tyčiek, panely sa dajú ovládať aj jednotlivo. Ku bežcom sú jednotlivé panely pripevnené pomocou suchého zipsu. Vďaka nemu je možné panely sňať pri upratovaní a čistení. Panely sú zdola zaťažené tyčkami, ktoré sú navlečené v tuneloch na dolnom okraji látky. Závažia sa pri praní vytiahnu a potom opäť navlečú. Látkové pruhy sa nemusia po vypraní žmýkať ani žehliť, stačí ich mokré pripnúť na suché zipsy a zaťažiť závažím.

Rolety

Ponuka tkanín na vyhotovenie roliet je široká. Väčšinou sa vyrábajú z klasických textílií alebo textílií so špeciálnou úpravou. Mali by sa vždy vyznačovať stálosťou farby aj tvaru, bonusom je antistatická úprava vhodná aj pre alergikov. V spálňach sú v poslednom čase mimoriadne obľúbené dokonale nepriesvitné materiály, tzv. black out, ktoré zachytia až 100 % svetla. Používajú sa najčastejšie v kombinácii s bohato riasenými závesmi, ktoré dodajú spálni domácku pohodu a romantiku. V ostatných miestnostiach možno, naopak, oceníme rolety z nezvyčajného priesvitného materiálu. V miestnosti s takýmito roletami je vidieť ako pri normálnom dennom svetle, ale poskytujú dokonalé súkromie, pretože zvonku nie je vidieť vôbec nič.

V kancelárskych priestoroch dobre zamedzujú odrážaniu svetla z obrazovky počítača. Iným typom špeciálnej úpravy je teplovzdorný materiál rolety, ktorá bráni úniku tepla z miestnosti, prestupu tepla zvonku a ochraňuje pred UV žiarením, ktoré je rozhodujúce pri zmene farebnosti zariadenia vyblednutím. Sťahovací systém roliet väčšinou využíva pevné primontovanie na rám okna. Roleta môže mať i vodiace lišty v jednej rovine s okenným krídlom. Tým sa stáva súčasťou okna a môže sa spolu s okenným krídlom otáčať i sklápať, pretože vodiace koľajnice ju spoľahlivo pridržia. Iným veľmi elegantným spôsobom je osadenie a schovanie rolety do muriva tak, že ju vo vytiahnutom stave vôbec nevidno, tento spôsob sa najčastejšie používa pri exteriérových roletách. Rolety ovládame rôznym spôsobom – pružinovým mechanizmom, nekonečnou šnúrou či guľôčkovou retiazkou, prípadne elektrickým ovládaním – elektromotorom. Najčastejšie sa ovládajú pomocou guľôčkovej retiazky so zabudovanou automatickou brzdou. Povrch profilov vodiacich líšt, kryt navíjacieho mechanizmu aj roleta môže byť rozličnej farby a štruktúry. Rolety nie je príliš vhodné vyrábať doma, pretože neodborné obrúbenie rolety môže brániť pri navíjaní a nevyzerá esteticky.

Text: Ing. arch. Jana Macinská

Fotografie: archív vyavateľstva, IKEA, Markob, Miranttes, K-System, Somfy, Velux

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje