Všetko o inteligentnom osvetlení: Svieťte doma s rozumom!
Inteligentné osvetlenie domácností nie je žiadna hudba budúcnosti. Na trhu nájdete v súčasnosti stovky riešení pre rôzne rozpočty. Ponúkajú pohodlie, bezpečnosť aj úsporu energie. Ako sa zorientovať v týchto technológiách? A ako osvetlenie nakombinovať tak, aby ste sa doma cítili príjemne a neboli zároveň otrokmi modernej techniky? Pripravili sme pre vás prehľad.
6 tipov, ako si vybrať svetlo a ovládač
Klasickú žiarovku, žiarivku či kompaktnú žiarovku nahrádza čoraz častejšie LED žiarovka, LED pásik či najmodernejšie LED panely. Okrem značnej úspory energie prinášajú aj ďalšie benefity – niektoré druhy dokážu meniť farby, niektoré sa postupne stmievajú či menia intenzitu osvetlenia. Čo si treba pri ich výbere všímať?
Tip 1
Index podania farby
Index podania farby nájdete na obale pod označením CRI (Color Rendering Index). Ide o takzvané hodnotenie farebného vnímania, teda údaj, ktorý nám hovorí, ako hodnoverne budú vyzerať farby predmetov osvetlených konkrétnym svetelným zdrojom. Slnečné svetlo má CRI hodnotu 100.
Zjednodušene by sa dalo povedať, že čím je umelé osvetlenie kvalitnejšie, tým hodnovernejšie, krajšie a podmanivejšie farby ponúkne. Neplatí to však vždy a všeobecne. Optimálna hodnota by však nemala klesnúť pod hranicu 80.
Tip 2
Hnevá vás vypínač umiestnený na nevyhovujúcom mieste?
Riešením sú dizajnové RF vysielače od ABB. Nepotrebujú sieťové napájanie, pretože sú napájané modernými lítiovými článkami a môžete ich teda umiestniť kamkoľvek, nezávisle od rozvodov elektrickej energie.
Typická životnosť článkov použitých vo vysielačoch je 10 rokov. Vysielače môžete umiestniť na drevo, na obklad v kúpeľni, ale aj v blízkosti vane. Montáž sa vykonáva jednoducho nalepením na podklad pomocou dodávaných obojstranne lepiacich terčíkov alebo pomocou skrutiek, bez zásahu do existujúcej elektroinštalácie. Vysielače je možné jednoducho premiestňovať a uľahčiť tak ovládanie deťom, starším alebo imobilným osobám. Na základe návrhu riešenia na mieru konkrétnej situácie vo vašej domácnosti môžete následne pomocou RF vysielačov ovládať osvetlenie bezdrôtovo – rádiofrekvenčným (RF) signálom. Informácia o cene u predajcu/distribútora, www.abb.sk
Tip 3
Chromatickosť – teplé a studené farby
Kedysi sme si mohli vyberať zo zopár typov žiaroviek – s teplým či studeným svetlom, matné či číre… V súčasnosti máme výber oveľa širší. Okrem miliónov farebných odtieňov, ktoré ponúkajú niektoré svetelné zdroje, netreba zabúdať na jednu základnú farbu – bielu. Práve teplota odtieňa bielej farby môže pre naše bežné fungovanie vytvárať tie správne podmienky. Odtiene bieleho svetla sa rôznia – od modrastých chladných až po teplé oranžové a charakterizuje ich tzv. chromatickosť. Udáva sa v kelvinoch (K) a zjednodušene by sa dalo povedať, že čím je tento údaj vyšší, tým chladnejšie svetlo vnímame.
Teplé biele svetlo (2 700 K – 3 500 K)
Útulné svetlo, prirodzené, ideálne do obývačiek, na voľnočasové aktivity, relax, vhodné do spální, v nízkej intenzite dramaticky nenarúša tvorbu melatonínu.
Neutrálne biele svetlo (4 000 K – 4 500 K)
Vhodné na čítanie či na domáce práce, prináša svetelný komfort.
Studené biele svetlo (6 000 K – 6 500 K)
Svetlo s modrastým nádychom, výrazné a ostrejšie, vhodné na prácu v náročných svetelných podmienkach (napr. v miestnosti bez okien, tiež vhodné do pivníc či na schodiská.
Tip 4
Len žiarovky nestačia
Namontovaním žiaroviek, teda LED diód či panelov, ktoré dokážu meniť intenzitu svetla či farebnosť, sa však nastavenie smart domácnosti nekončí. Práve naopak, potrebujete riadiacu jednotku, teda srdce/mozog celého systému, ktorý jednotlivé prvky ovláda, vypínače… Technológie môžete následne ovládať pomocou smartfónu, jednotlivé prvky tiež pomocou diaľkového ovládača – všetko sa líši v závislosti od výrobcu a využívaného komunikačného protokolu.
Tip 5
Nechajte si poradiť
Vybrať si vhodné osvetlenie do domácnosti je malá veda. Ak si neviete rady, poraďte sa s odborníkmi. Osvetlenie je totiž jeden z elementov, ktorého nezvládnutie sa vám môže škaredo a draho vypomstiť. Komplexné riešenia od návrhu až po finálnu realizáciu zastrešuje napríklad Smart Light. Na základe svetelnotechnického výpočtu určia presný počet vhodných svietidiel a ich rozmiestnenie. O inteligentné riadenie osvetlenia s množstvom rozšírených funkcií a ekonomickú prevádzku sa postarajú systémy riadenia od značky DOMOTRON. www.smartlight.sk
Tip 6
Ako si vybrať ovládač?
Infračervené vs. rádiofrekvenčné
Diaľkové ovládače určené na ovládanie svietidiel a riadiacich systémov pracujú na báze na báze infračerveného žiarenia alebo rádiofrekvenčných vĺn. Aké sú medzi nimi rozdiely?
IR – infračervený ovládač pracuje na princípe infračerveného žiarenia neviditeľného pre ľudské oko. Je to niečo podobné ako ovládač televízora – musíte ním mieriť na viditeľný snímač, „neprechádza“ cez steny a „nedosiahne“ ďaleko.
RF (LED RGB) – rádiofrekvenčné ovládače pracujú na báze rádiových vĺn. Dokážu ovládať zariadenia, ktoré sú ukryté v skrini či za stenou, keďže sa ich signál šíri nielen vzduchom, ale aj rôznymi stavebnými materiálmi (sklo, sadrokartón…). Pri použití najmodernejších vysielačov a prijímačov RF bezdrôtového ovládania je možné vo voľnom priestore spoľahlivo ovládať spotrebiče až na vzdialenosť 150 m.
Komentáre