8 tipov pre rýchlu prácu so sadrokartónom
Sadrokartón je ako stavebnica, pri ktorej sa všetko točí okolo skrutkovania. Postavíte kovovú konštrukciu, opláštite ju veľkoplošnými tabuľami sadrokartónu a máte pred sebou hladké plochy, ktoré si žiadajú už len povrchovú úpravu.
Prednosťou suchej výstavby je, že má jednoduché riešenia na mnohé problémy. Ak sa zoznámite s montážnymi technikami, potom budete mať dostatok zručností na všetky sadrokartonárske práce. Práca ide rýchlo, bez veľkého neporiadku a výsledok vám rastie priamo pred očami.
PRIEČKA DÁ MIESTNOSTI NOVÉ POSLANIE
Dve menšie izby z jednej veľkej alebo súkromie za nízkou stienkou, ktorá delí otvorený obytný priestor na časti. Sadrokartónová priečka v ničom nezaostáva za murovanou. Je pevná, dokáže tlmiť hluk a vmestia sa do nej všetky nové infraštruktúry. Záleží iba na šírke profilov, na druhu opláštenia a vnútornej výplni, aké bude mať nová priečka vlastnosti. Kým ľahká konštrukcia z 50 mm profilov a s jednoduchým záklopom z 12,5 mm sadrokartónových dosiek bude tvoriť iba vizuálne súkromie, 75 mm profily s izolačnou výplňou a dvojitým opláštením z dosiek s vyššou objemovou hustotou zaistia aj príjemnú nepriezvučnosť.
ZATEPLENÁ PREDSTENA ZLEPŠÍ TEPELNÚ POHODU
Pri postupnej rekonštrukcii uskutočňovanej v etapách je výhodné pouvažovať nad zateplením z interiérovej strany. Pri jedinom zásahu dosiahnu steny bezchybne dokonalý vzhľad, utlmia tepelné úniky a vytvoria priestor na uloženie novej elektroinštalácie alebo rozvodov vody a kanalizácie. Hoci hrúbka predsteny dosahuje zvyčajne 16,5 cm, miestnosti sa nezdajú byť menšie. Zostavu treba vypočítať na mieru objektu, typický recept pre murované domy na vidieku je jednoduchý. 10 cm izolačnej vlny s inteligentnou klimamembránou, pred ňou oceľová konštrukcia z 50 mm profilov vyplnená izolačnou vlnou a pred tým záklop z 12,5 mm sadrokartónov. Miestnosť získa vzhľad novostavby a klímu porovnateľnú s modernou, dobre izolovanou drevostavbou.
DOKONALE ROVNÁ PODLAHA
Na niektorých miestach sa podlahy z dosiek nabitých na drevených trámoch po rokoch unavili, inde stavebníci neustriehli rovinnosť betónovej podlahy alebo sa pri výmene parkiet prišlo na to, že škvarový násyp nie je tým najzdravším riešením pre obytné interiéry. Vo všetkých prípadoch je možné použiť proces suchej výstavby, pri ktorom vznikne nová, dokonale rovná podlaha. Na separačnej fólii vyrastie vyrovnávací zásyp z ľahčených materiálov, ktorý sa zrovná do vodováhy. Priamo naň ide záklop z podlahových panelov, ktorý v dvoch vrstvách vytvára húževnatú plochu, ktorá roznáša záťaž do priestoru. Ide o ľahké systémy, ktoré statiku budovy nezaťažia, všetko je možné zvládnuť i svojpomocne.
PREČ S HLUKOM Z ULICE A OD SUSEDOV
Môžu to byť deliace priečky, ale aj stropy či obvodové steny. Ak murivo nedokáže utlmiť prenikajúci hluk, potom prichádza čas na vstavané riešenie. Oceľová konštrukcia oddelená od muriva tlmiacou páskou, na ktorej je opláštenie zo sadrokartónu s vyššou objemovou hmotnosťou, vytvára masu, ktorá hluk pohltí a zabráni jeho šíreniu do miestnosti. O to viac, ak sa pod konštrukciu vloží akustická izolácia zo sklenej vlny. Toto riešenie sa osvedčilo nielen pri rušných cestách, ale aj v panelovej výstavbe, kde žijú desiatky rodín v jedinej stavbe so železobetónovým skeletom.
ZDRAVÝ VZDUCH BEZ ŠKODLIVÍN
Nie je tajomstvom, že vzduch, ktorý dýchame v našich príbytkoch, nie je taký svieži ako ten, ktorý veje za oknami. Na vine sú desiatky chemických prísad, ktoré sa v priemysle pridávajú do konštrukčných materiálov. Či už ide o staršie koberce, alebo nábytky, ich bremenom je formaldehyd, ktorý sa v priebehu desaťročí odparuje do ovzdušia. Hoci zatiaľ výrobcovia neponúkajú stierky a omietky, ktoré by ho dokázali neutralizovať, existujú sadrokartónové dosky, ktoré si s takouto záťažou poradia. Ak nimi obložíte steny alebo stropy, dokážete výrazne zlepšiť kvalitu ovzdušia. Obzvlášť v prípade, ak ich skombinujete s interiérovým náterom, ktorý má podobný účinok na zápachy, vône a aromatické zlúčeniny.
NIŽŠIE NÁKLADY NA KÚRENIE V STARÝCH BUDOVÁCH
Kým súčasným výškovým štandardom obytných budov je 260 cm, v staršej výstavbe sa neraz stretávame s omnoho vyššími stropmi. Takýto obytný priestor je pôsobivý a má svoje čaro, náklady na kúrenie sú však vzhľadom na veľký vnútorný objem neraz vyššie, ako sme ochotní pripustiť. Zníženie stropu prostredníctvom suchej výstavby je riešením, ktoré ponúka viacero alternatív. Od plošného sadrokartónového záklopu z tenkých 9,5 mm panelov až po štvorcové dielce naukladané na zavesenom rošte, aké poznáme zo spoločenských a podnikových miestností. Vo všetkých prípadoch sa zníži vnútorný objem miestnosti a nad novým stropom zostáva priestor na nové elektrické rozvody k svietidlám, elektronickému zabezpečeniu či ozvučeniu.
SADROKARTÓN NAMIESTO OMIETKY
Veľkoplošné sadrokartónové tabule vyčaria na drevenom rošte dokonalú pohľadovú vrstvu na akomkoľvek murive. Či už stojíte pred problémom praskajúcich spojov panelov, alebo vás trápi nerovná omietka či krivá stena, sadrokartónová predstena je tým najjednoduchším a najrýchlejším riešením. Pod sebou ukryje všetky nedostatky bez toho, aby ste sa museli namáhať s výstužnými sieťkami, maltami, tenkými ľahčenými tvarovkami alebo stierkami. Ide o postup, ktorý vyžaduje omnoho menej zručností a skúseností. Nie je zriedkavé, ak sa podobná taktika použije tam, kde sa treba vysporiadať s vlhkým povrchom stien po úspešnej sanácii. Sadrokartónová predstena chránená parozábranou s prevetrávanou medzivrstvou je odpoveďou na vizuálne nedostatky.
DETAILY, KTORÉ ROZIHRAJÚ PRIESTOR
Falošné podperné stĺpy, výčnelky stien, zaoblenia rohov či prestavby s výklenkami – to všetko sú prvky, ktoré majú dekoratívny charakter a dokážu do fádnej miestnosti vniesť rytmus geometrie. S rôznymi druhmi profilov a plošných tabuľových materiálov možno vytvoriť pôsobivé architektonické prvky. Či to už bude predstena s dekoratívnym kozubom, alebo oblúkový priechod, záleží iba na vašom vkuse. Prednosťou takéhoto riešenia je nízka hmotnosť, rýchla výstavba a možnosť demontáže kedykoľvek v budúcnosti, ak sa vám priestor opäť zunuje.
Text: Milan Gigel
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 5/2016, JAGA GROUP, s.r.o.
Komentáre