Prostriedky proti sadaniu a hniezdeniu vtákov
Galéria (7)

Prostriedky proti sadaniu a hniezdeniu vtákov

Neviete si poradiť s neželanými návštevami operencov? Aj na slovenskom trhu je množstvo výrobkov, ktoré šetrným spôsobom zabraňujú sadaniu a hniezdeniu vtákov, stačí sa rozhodnúť pre niektorý z nich. Pri použití akéhokoľvek prostriedku na odpudzovanie vtákov je však potrebné odstrániť všetky predmety, ktoré lákajú vtáky, najmä potraviny, premiestňovať hniezda vtákov a udržiavať čisté okolie.

Galéria

hniezdenie vtákov, zábrany, odpudzovače vtáctva,
hniezdenie vtákov, zábrany, odpudzovače vtáctva,
hniezdenie vtákov, zábrany, odpudzovače vtáctva,
hniezdenie vtákov, zábrany, odpudzovače vtáctva,
hniezdenie vtákov, zábrany, odpudzovače vtáctva,
hniezdenie vtákov, zábrany, odpudzovače vtáctva,

Zábrany
Ide o mechanické, elektrické a chemické prostriedky, ktoré bránia sadaniu vtákov na plochách, ktoré chceme udržať čisté od škodlivých vtáčích výtrusov, pierok a iného biologického materiálu. Predajcovia ponúkajú viacero systémov

Hrotový systém
Pozostáva z nehrdzavejúceho pásika s bodovo privarenými ohnutými tyčkami (tŕňmi, znemožňujúcimi vtákom dosadnutie), ktoré plnia funkciu zábran a odlišujú sa šírkou, výškou, hrúbkou i celkovou konštrukciou. Inštaluje sa na rímsy, parapetné dosky, okrajové časti budov, rôzne okrasné fasádne prvky, výklenky, trámy, hrady (napríklad na prístreškoch), pergoly a podobne. Zábrany sa na steny skrutkujú alebo lepia špeciálnym lepidlom.

Mimoriadne efektívny je systém namontovaný na fasádu, aby ju tak chránil pred stavaním lastovičích hniezd. Špecifickú funkciu plní aj ďalší model, pripevnený priamo na odkvapovom systéme. Tento typ zamedzuje vtákom sadať aj na miestach, údržba ktorých je vzhľadom na ťažký prístup veľmi komplikovaná.

Elektrický systém
Tvoria ho polykarbonátové prvky, nalepené v stanovených rozstupoch priamo na ohrozené miesta. Do nich sa upevňujú nehrdzavejúce tyčky, ktoré sa po vzájomnom pospájaní pripoja na zdroj elektrického napätia. Vták tým, že si sadne na dve tyčky, vytvorí kontakt, spôsobujúci slabý elektrický šok. Zdroje výbojov sú certifikované a schválené, bežne sa používajú v krajinách západnej Európy a tolerujú ich aj ochrancovia prírody. Systém sa montuje na rímsy, parapetné dosky a okraje budov, no dá sa pripevniť aj na strešnú krytinu.

Lankový systém
Používa sa tam, kde predchádzajúce varianty nemožno inštalovať buď z estetických, alebo konštrukčných dôvodov. Pozostáva zo špeciálnych držiačikov, ktoré sa prilepia alebo priskrutkujú k podkladu. Cez ne sa pretiahne nehrdzavejúce lanko, prípadne niekoľko laniek vedľa seba. Keďže sú lanká veľmi tenké, vtáci si na ne nedokážu sadnúť. Systém možno aplikovať na korýtka strešnej krytiny. Ďalšie systémy, určené na zabezpečenie čistoty a estetiky inak nechránených častí budov, mostov, bilbordov či potrubí sa pomocou objímky nasadzujú na rôzne rúrky, tyčky, potrubia, odkvapové systémy a podobne.

Chemické prostriedky
Mestské holuby obťažujú obyvateľov nielen svojimi exkrementmi, ale môžu byť aj nositeľmi chorôb prenosných na človeka. Na trhu sú aj chemické prostriedky, ktoré dlhodobo odpudzujú nielen holuby, ale aj ďalšie vtáky. Aplikujú sa na vonkajšie parapetné dosky, rímsy, výklenky, zábradlia balkónov, sochy, obklady, strešné škridly a ďalšie miesta. Po aplikovaní na sa na objekte nebudú zdržiavať vtáky. Jedna aplikácia stačí na celú sezónu. Prípravky sú neškodné, zložené z prírodných látok.

Akustické odpudzovače

Ultrazvuk
Plašič môže buď vyžarovať ultrazvuk s nemenným kmitočtom, alebo automaticky prelaďuje kmitočet v istom pásme. Možno ho zapnúť v režime, pri ktorom sa postupne cyklicky prepínajú jednotlivé reproduktory, a tak prichádza ultrazvuk z rôznych smerov. Rýchlosť prepínania možno plynulo meniť. Aj keď ultrazvuk nemôžeme počuť, pri intenzite 120 dB je nebezpečný, ak by ľudské ucho bolo vo vzdialenosti menšej ako 3 m od zdroja. Prístroje umiestňujeme aspoň 5 m nad miestami prístupnými ľuďom, vo výške najmenej 5 m nad zemou. Nesmie však dôjsť k zatieneniu žiadneho z reproduktorov, a podľa konkrétnej konštrukcie prístroja ho treba chrániť pred vlhkosťou.

Hlasité rušenie
Možno ho použiť len v neobývaných oblastiach. Reproduktory prístrojov vydávajú rôzne prirodzené zvuky dravých vtákov a núdzové signály, ktoré znamenajú, že kŕdeľ je v nebezpečenstve. Tieto zvuky splašia a dezorientujú vtáky v dosahu zvuku.

Laserové odpudzovače

Laserové zariadenie náhodne a nepredvídane oslepuje vtáky v okolí, najmä havrany. Plašiť ich však možno iba do 15. marca, lebo potom je plašenie zahniezdených havranov zakázané. Lasery kategórie III emitujú viditeľné žiarenie s výkonom do 5 mW. Osvedčili sa na nočné plašenie, ktoré bráni vytváraniu hniezd. Cez deň účinnosť laseru rapídne klesá, takže je vhodné skombinovať ho s ultrazvukovým zariadením. Vtáky vyplašené laserom sa v tú noc už do hniezda nevrátia. Ak sa situácia opakuje, nájdu si iné hniezdo.

Text: Stanislav Botur podľa podkladov Hostin, MPL a Volčko Market.sk
Foto a kresby: autor, Hostin, MPL, Volčko Market
Zdroj: Časopis Urob si sám

  1. Jarka says:

    Nuž…. ja som si poradila tak žensky: od jedného kvetináča k druhému som natiahla rybársky vlasec, vták vidí prekážku ale si nemá ako sadnúť. Rybársky vlasec nie je vidno, je to estetické.

    1. tomas says:

      na atrapy si vacsinou vtaky velmi rychlo zvyknu. Ucinna ochrana je len zabranit im dostat sa na strechu bud sietou alebo hrotmi. Ultrazvukove plasice podla skusenosti moc nezaberaju a navyse su citlivi ludia, ktori pocuju tieto plasice (tak isto ako napr. proti hlodavcom) zvukove plasice, ktore vydavaju pocutelny zvuk su zase neziaduce v obyvanom okoli (obyvatelia okolitych budov….)

      1. Anonym says:

        hm, odpovedám neskoro, teraz som sa náhodou dostala k článku- len tak mimochodom,aj vrabce sú chránené. stačí sieť proti hmyzu – napadlo dakoho z vás, že tie vtáky sú aj užitočné? prečo asi chodia? pre potravu – hmyz, dáke zbytky potravín a že vrieskajú od rána? no radšej vrabce ako zvuk auta… pochválim sa- mám na balkone celoročne krmidlo pre vtáčiky, začali okrem vrabcov, trasochvostov, sýkoriek chodiť aj hrdličky- onedlho mi jedli z ruky – sme na konci ba, je tu ohromné pole, ale vtáči štebot vždy poteší..

      2. Mia says:

        No tomu kto to nechápe, že niekomu môžu vrabce aj vadiť poviem len toľko, že asi nezažili, čo je to keď Vám vrabce rozkmásajú pod strechou všetky fólie a vytrhajú zateplenie, máme po dvore kúsky polystyrénu a vaty a pod strechou samé diery, už sa tuším púšťajú do sádrokartónu, podľa tých zvukou čo počujem nad hlavou. Majú cca 30 hniezd pod strechou a žiadna sieťka ani plašiče ani nič nepomáhajú, máme kadetade ponaťahované všelijaké lanká a sieťky ale tie malé beštie sa rýchlo naučia medzi tým manévrovať, alebo to jednoducho roztrhajú. Už sa ani neboja mačiek, mačka sedí na zábradlí balkóna a vrabec si sadne 2 m od nej akokeby sa nechumelilo. Dúfam, že sa jedného pekného dňa nezobudím s vrabcom nad hlavou, keď sa prevŕta cez sádrokartón do izby. Nikdy by som ich nezabíjala, ale bola by som im veľmi povďačná, keby si našli iné miesto na hniezdenie, lebo škody už budú značné. A to, že mám zožrané všetko na balkóne a osraté už ma ani netrápi, lebo to je nič oproti tomu čo robia v streche.

      3. Rudo says:

        Mal som obdobny problem.Vsetky mozne pristupy som musel zaplechovat.Nic ine mi nepomohlo.Teraz je pokoj.

      4. marian says:

        Uvedomujete si ľudia,že tie vrabce sú súčasťou prírody,ako človek.Oni svoj životný štýl nezmenili,ale ho meníme my ľudia a vnucujeme ho aj im.Naší prarodičia s nimi problém nemali,lebo boli súčasťou prírody a keby neboli tak by neprežili.Takže oni sem patria a my sa musíme naučiť s nimi žiť,a kto sa nenaučí,môže sa odsťahovať na Mars.Tam vrabce nežijú,ale ručím,že sa rýchlo vráti späť a hlučnosť vrabcov mu bude milou hudbou.

      5. katka says:

        presne ten istý problém máme aj my, ako keby som písala o našom dome, už sme skúšali všeličo možné a nič

      6. Bora says:

        Ahoj ja mám problém so sýkorkami . To že štebocú a kaďkajú kade tade to už neriešim, ale neuveríte máme na rodinnom dome zrkadlové okná a to ako dokážu za jeden deň zašpiniť okno svojimi náletmi tak to už je aj na mňa priveľa. Pomoc ako im v tom zabrániť? Už ma fakt nebaví umývať okna dva krát za týždeň.

      7. aaaa says:

        puntičkárstvo škodí. Lastovičky sú milé a prinášajú šťastie. Keby ste si do takej mieri všímali ich usilovnosť a krásu, s akou si všímate špinu na oknách, bol by svet jednoduchší pre Vás i pre lastovičky. Veď si uvedomte, robia nám službu (chytajú hmyz otravný), tak nezaslúžia si spolužitie?

      8. Jurij says:

        Aj krtko je chraneny … prijemne rozjimanie nad ich uzitonostou, ked napochoduju do zahradky …

        Za mna k vrabcom – vzduchovka 🙂

      9. Anonym says:

        Sorry, no čím sú podľa vás tie vrabce, teda okrem určitého zastúpenia v rebríčku biodiverzity a ako potrava pre dravce, asi tak užitočné? Lebo podľa našich dlhodobých pozorovaní sa dnes hmyz v ich potrave vyskytuje naozaj iba veľmi výnimočne, nakoľko sa už naučili prakticky trvalo uprednostňovať hotovú potravu (obdoba medveďov pri mestských kontajneroch) – kradnú ju napr. domácej hydine (ktorá sa ich kvôli ich bezočivosti a agresívnemu nalietavaniu vo väčšom počte neraz i bojí), robia pestovateľom až absurdné škody na osiatych plochách, obilí a ovocí… nehovoriac už o bohatých zdrojoch potravy v blízkosti sýpok, prekladísk obilia, hospodárskych budov, a pod., no tiež i v podobe neprirodzenej stravy od nerozumných ľudí, ktorí ich kŕmia i v lete…

  2. bacinska gabriela says:

    chcem vas poprosiť,tiež mi vrabce robia šarapatu po streche, zabradli viete mi poradiť,niake prípravky alebo niečo zvukove namontovať. ´dakujem

    1. Feri says:

      A akúže šarapatu vám tie vrabce na streche robia? Lebo ja si neviem predstaviť, čo zlé by tam mohli páchať. Do zaváracieho pohára s takými, ako ste vy.

      1. Anonym says:

        Zjavne ste nevideli spúšť po vrabcoch… balkón osratý. Šaty tiež. Vrieskajú od úsvitu.

      2. Vladimír says:

        ja ich mám snáď doma z celej strednej europy,,, a ked nerobia šarapatu, tak si ich príďte zobrať tam k vám, kde bývate,,,

      3. Anonym says:

        vy asi nemate sukromny dom ,lebo aj nam robia hniezda v rine a trcia spod ryn cele guče slamy
        a to nehovorim ze spinia kade tade

      4. Anonym says:

        aj my mame ten problem.to su nieje hniezda v rine ,ale pod strechou.aj my sme si to mysleli,az pokial sme sa tam nepozreli

      5. Anonym says:

        ty si nejaky premudrely,dopriala by som ti to

      6. Meganka says:

        čarapatu a veľkú, človek nemá pokoja a ani vyspať sa poriadne nemôže pre ich odporný škrekot, vtáky patria do prírody a neobývaných objektov, preto hľadáma niečo, ale bo nejakú spoločnosť, ktorá by nám to prišla zlikvidovať, prírodu máme radi, ale čo je veľa to je veľa…

  3. Miro says:

    Prosím Vás neviete mi niekto poradiť kde by som zohnal tie chemické odpudzovače vtákov?
    Už som to hľadal na internete, ale nič som zatiaľ nenašiel. Ďakujem vopred.

  4. Renata says:

    Kde by som mola kúpiť chemicky odpudzovač vtákov:-)

    1. Peter says:

      asi nepoznas uja google, skus si naklikat do prehliadaca: http://www.google.sk a stlac enter
      potom tam zadaj to co hladas a stlac enter, budes prekvapena, ze ti to ujo google najde 🙂

    2. Anonym says:

      v kauflande

    3. Andreas says:

      Chemický odpudzovač vtákov v spraji sme kúpili v predajni s farbami a lakmi, no bohužiaľ, sa nám vôbec neosvedčil. Ak sa v blízkosti nachádzala nejaká zaujímavá potrava, vtáky nasprejované plochy totálne ignorovali…

  5. Ján Václav says:

    Mam problem na zahrade, chodia mi tam drozdy hnede – spevave a likviduju mi celu urodu egresov, jahod, cucoriedok, som uz z toho zufaly a nahnevany. Cely rok sa o to starate a potom vam to zozeru ftaky, poradte mi, ako na ne? s pozdravom Václav.

    1. Andreas says:

      My sme po kvante neúspešných pokusov so všeobecne doporučovanými pohyblivými prúžkami, CD-čkami a rôznymi točiacimi sa vrtuľami definitívne prešli na ochranu pomocou bežne dostupných sietí proti vtákom (záhr. potreby). Provizórne postačuje i obyčajné prikrytie alebo zabalenie porastov týmito sieťami, ideálna je ale stabilná konštrukcia, pod ktorou sa dá pohybovať (oberanie jahôd a pod.)…
      Skúsenosti z reálu ale ukázali, že aj keď sme tým zabránili ničiť úrodu vtákom, tieto siete nedokázali zabrániť o to hojnejším nájazdom včiel, ôs, mravcov a iného hmyzu na zrelé ovocie…

  6. drozdik says:

    Mne vtaciky nevadia. Práveže sa ich snažím prilákať a zabezpečiť im vhodné miesta na hniezdenie. Je to krásne ale sú stastne a ja cítim že ma majú radi. A to je krajší pocit ako kýbel hrozna alebo ríbezlí. Odhanaju od seba prírodu podľa mňa to není správne.

    1. Antidatel says:

      Tak keď si zateplis dom, nechaj tam chodiť datla len tak aby ti narobil diery, veď to je tiež správne že? Aj ich budeš mať rád. Zmrdi malí.

    2. Anonym says:

      je to sice pekne, ale ked mas tri male deti a okolo okien 6 lastovicich hniezd z ktorych vyliezaju plostice tak to vidis inak..

  7. Mama says:

    máme radi vtáčiky, pod strechou nad balkónom sme sa tešili z takmer 8hniezd a ani tie kakanice nám nevadili všetko sa dá umyť, ale po trojmesačnom boji s plošticami sme sa presvedčili že vtáčie hniezda patria do prírody a nie pod strechu rodinného domu. Bez akýchkoľvek výčitiek sme v lete vyplnili a vyplechovali všetok možný priestor kde by sa mohli zasa na ďalšiu jar usadiť a teraz sa tešíme že nám rovnako štebocú aj zo záhrady a každý má svoj vlastný životný priestor. Každý živočích v prírode si od svojho obydlia odháňa votrelcov, vtáci nie sú výnimka a aj my máme právo si určiť hranice 🙂
    (mimochodom pozor na firmy čo vás „akože“ zbavia ploštíc… ak máte pocit že to odflákli -verte mu , kúpte si Biopren 6EC , vezmite si dovolenku, spravte to sami, dôkladne a ušetríte si celé týždne starostí ;-))

  8. Viktor says:

    Na holuby na balkóne sú najlepšie ultrazvukové odpudzovače

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.