/ Chalupa /

Poctivý drevený nábytok slovenskej výroby

Poctivý drevený nábytok slovenskej výroby

Kto by doma nechcel cítiť vôňu skutočného dreva? Ak túžite po nábytku, ktorý do vašich domovov prinesie závan histórie, ľudovej tvorby, máte radi rustikálny štýl alebo potrebujete zrenovovať a zreštaurovať staršie kúsky, zoznámte sa s výrobcom Miroslavom Fáberom, ktorý do svojej práce vkladá srdce, rozumie drevu a výsledkom sú jedinečné výrobky s prepracovanými detailmi.

Čo ťa priviedlo k rozhodnutiu začať samostatne podnikať?

Ako mnoho mladých ľudí s veľkými očami, aj ja som sníval o tom, ako si zariadim život. Ten sa postupne kryštalizoval a ja som si uvedomoval a zažíval jeho realitu. Čas, ktorý žijeme, nedáva nikomu nič zadarmo. Keďže mám vzťah k drevu a jeho spracovávaniu, čo som v minulosti dokázal štúdiom na strednej odbornej škole drevárskej so zameraním na umelecké spracovanie dreva, a vzťah k ľudovému umeniu, myšlienka spojiť ich dohromady bola na svete.

Drevený nábytok od Miroslava Fábera

Po dlhšom rozhodovaní som sa pustil do realizácie stolárskej dielne. Výrobné priestory sú vybudované moderne a kvalitne, z väčšej časti vybavené strojmi, a pekne esteticky upravené. Aj práca v takomto prostredí je hneď príjemnejšia. Najväčší dôraz kladiem na čistotu, poriadok a ochranu zdravia a životného prostredia. Každý návštevník dielne je nadšený z vytvoreného a upraveného prostredia a nechýbajú ani slová uznania. Som na to hrdý a posúva ma to vpred k vytváraniu skvelých a kvalitných výrobkov.

Drevený nábytok od Miroslava Fábera

Drevený nábytok od Miroslava Fábera

Do prípravy a výstavby svojej dielne a zariadenia si musel niečo investovať. Aké boli začiatky tvojej práce?

Po zvážení všetkých plusov a mínusov z činnosti, ktorej som sa chcel venovať, zvíťazila myšlienka ísť do toho a realizovať svoje túžby. Aj keď to nebolo od samého začiatku jednoduché – od spracovania projektovej dokumentácie, získania povolenia orgánov štátnej správy, cez ľudské vzťahy po súhlasy potrebných inšitúcií, nakoniec sa podarilo získať rozhodnutie na stavbu, ako aj rozhodnutie na spustenie prevádzky. Niektoré náklady som musel hradiť z finančnej podpory svojich blízkych. Ako každý začiatočník, začal sp, s jednoduchou výrobou pomocou základného ručného náradia a jedného poloprofesionálneho stroja. Aj napriek tomu som svoje prvé výrobky dostal do povedomia ľudí.

Drevený nábytok od Miroslava Fábera

Drevený nábytok od Miroslava Fábera

Čo ti pri práci pomáha? Máš nejakú filozofiu alebo stratégiu?

Filozofiou firmy je na jednej strane spokojnosť zákazníka, na strane druhej zase vedomie, že sme vytvorili niečo originálne a umelecky hodnotné.

Drevený nábytok od Miroslava Fábera

Odkiaľ berieš inšpiráciu?

Už od štúdia na strednej odbornej škole so zameraním na umeleckoremeselné spracúvanie dreva ma priťahovalo remeslo starých ľudových majstrov. Dodnes je to pre mňa veľkou inšpiráciou. Žiaľ, literatúry, ktorá opisuje krásu histórie ukrytú v našich ľudových nábytkoch, je málo. Preto mojou ďalšou veľkou inšpiráciou sú múzeá a skanzeny. Všetky tieto podklady kombinujeme s predstavami konkrétnych zákazníkov a dopĺňame vlastnými poznatkami a skúsenosťami.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteDrevený nábytok od Miroslava Fábera

Drevený nábytok od Miroslava Fábera

Z akých druhov dreva najčastejšie vyrábaš svoje výrobky?

Vo väčšine prípadov je materiál predurčený požiadavkou zákazníka. Najčastejšie sa pri výrobe používa smrek, borovica, dub, buk a mojimi „srdcovými“ drevinami sú orech či agát pri záhradnom nábytku.

Drevený nábytok od Miroslava Fábera

Máš už vybudovanú klientelu? Kto patrí medzi tvojich zákazníkov a po ktorých výrobkoch je najväčší dopyt?

Naša klientela sa časom rozrastá. Čo nás veľmi teší a posúva vpred, sú spokojní zákazníci, ktorí sa k nám opätovne vracajú. Najčastejšie sú to ľudia požadujúci atypické a na mieru vyrobené produkty. Patria medzi nich architekti, poľovníci, chatári, majitelia zrubových stavieb, či už nových alebo v niektorých prípadoch aj desiatky rokov starých. Na naše milé prekvapenie sa v novostavbách zariaďujú slovenské ľudové izby. Nesmiem zabudnúť ani na klientov, ktorí si u nás nechávajú reštaurovať svoje rodinné poklady ukryté v starých poškodených nábytkoch. Technické vybavenie firmy nám umožňuje vyrábať aj výrobky zo súčasných moderných materiálov. Výrobky od nás skrášľujú život aj ľuďom v Nemecku, Rakúsku či Lichtenštajnsku.

Drevený nábytok od Miroslava Fábera

Drevený nábytok od Miroslava Fábera

Čo by si poradil mladým ľuďom, ktorí v súčasnosti začínajú podnikať? Na čo sa majú zamerať alebo čoho sa vyvarovať?

Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že podnikať dnes nie je jednoduché. Na začiatku vám to zoberie všetok čas aj peniaze. Ak človek dokáže toto všetko obetovať a denne mať pred očami svoj cieľ a, samozrejme, ak ho práca napĺňa, potom to stojí za námahu. Začínajúcim mladým podnikateľom by som podaril nevzdať sa svojich plánov ani pri prvých omyloch.

(red)
FOTO: archív Miroslava Fábera

Viac informácií nájdete na www.ebenista.sk

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.