/ Chalupa /

Jesenné inšpirácie z dielne šikovných sloveniek

Jesenné inšpirácie z dielne šikovných sloveniek

Azda najfarebnejšie ročné obdobie okrem množstva záhradných povinností, hmlistých rán a chladných nocí prináša aj plody celoročnej práce, celú paletu farieb v prírode a priestor pre realizáciu umelca, ktorý sa skrýva vo vnútri mnohých z nás. Reč je o jeseni, ale to je hádam samozrejmé. 

Rozhodli sme, sa že neprinesieme v tomto článku inšpiráciu zo zahraničia, ktorá sa na jeseň nesie najmä v znamení Halloweenu. Práve naopak – prinášame vám inšpirácie z dielne šikovných sloveniek, ktoré v krásnom prevedení zachovávajú to pravé slovenské naturálne estetično, ktoré v jesennej výzdobe vládne už dlhé roky.

Poprosili sme niekoľko tvorivých dám, aby nám ukázali svoje unikátne diela a podelili sa s nami o informácie o tom, kde sa inšpirujú, čo ich vedie k tvorbe a aké materiály či motívy sú ich srdcovými záležitosťami.

Patrícia Behancová – dekoračný venček na dvere – venček je tvorený z obilných klasov a lepený tavnou pištoľou. Čo sa týka trvácnosti, vydrží niekoľko rokov, za predpokladu, že nebude naň snežiť či pršať (bude pod prístreškom). Autorka čerpala z vlastnej fantázie, pri tvorbe využila aj sušené púčiky ruží a kávové zrnká s ozdobnou mašľou.

Adriana Repiská – autorka zdedila talent po otcovi – fotografovi. Má výnimočnú schopnosť vidieť krásne kombínácie prirodzených vecí aj tam, kde ich iní nevidia – napríklad na obyčajnej prechádzke v lese. Autorka má rada staré veci, ktoré majú svoj príbeh a dušu,a tie najradšej používa na dekoráciuv v zmysle využitia takmer všetkého čo jej padne pod ruku. Inšpiruje ju príroda, z ktorej vďaka svojej fantázii vie vytvoriť očarujúce dekorácie. Vo svojej tvorbe sa zameriava na to, aby veci ostali prirodzené, také aké sú. V prezentovanej tvorbe využíva napríklad suchý vres, starú fľašu, rôzne rastlinné súčasti, hrdzavé obruče, staré sito, kôru, svietnik, drevený vozík, slamu či prútie. Aranžované zátišia pôsobia veľmi prirodzene a prebúdzajú v človeku spomienky na tradičný dedinský jednoduchý život, aký v našej krajine fungoval pred niekoľkými desiatkami rokov a v istých oblastiach funguje dodnes.
Katarína Lukáčová – Dekoratívny venček je vyrobený zo živých, sušených i umelých častí. Základ tvorí prútený venček a brečtan, ktorý rastie autorke na dvore. Dekorácia dlho vydrží krásne zelená a svieža. Dotvorená je umelými farebnými listami, umelou tekvičkou, jabĺčkami, ďalej bukvicami, sušenými šípkami a gaštanmi, ktoré sú prelakované priehľadným lakom na vlasy. Súčasti sú upevnené drôtikom a tavnou pištoľou. Autorka sa inšpirovala samotnou jeseňou a jej plodmi, ktoré našla vo svojom okolí. Jeseň, a špeciálne babie leto, považuje za najkrajšie obdobie v roku. Venček je sezónny, vydrží akurát na čas, kým ho vystrieda zimná verzia.
Vintage tekvičky – textilná dekorácia vo vaničke – sú vyrobené zo zyškov látky, vyplnené dutým vláknom, omotané jutovým motúzom pre vytvorenie „shabby“ efektu. K zhotoveniu týchto roztomilých drobností nie je potrebný ani šijací stroj, dá sa to zvládnuť ručným šitím. Autorka tekvičky dozdobila umelým kvietkom a sušenou levanduľou. Podelila sa s nami o tajný tip – ak tekvičky naplníte sušenou levanduľou zmiešanou s dutým vláknom, krásne vám prevoňajú priestor. Inšpiráciu čerpala z Provensálska – jesenné Francúzko pripomínajú pastelové farby a prírodné materiály. Šité tekvičky sú vhodné ako dekorácia na viacero sezón – v podstate vydržia „navždy“.Hanka Gurová – Jesenné dekorácie môžu mať aj podobu praktickéo doplnku vašej domácnosti. Zásobník na vreckovky s jesenným motívom vhodne doplní ostatné dekorácie v domácnosti. Je tvorený decoupage technikou, zalakovaný lesklým lakom. Autorka k motívu pridala zlatý list, s ručne maľovanou kvetinkou so zlatým prachom a patinovanou čipkou. Inšpirovala ju samozrejme jeseň a navyše to, že má rada do zlata ladené predmety. Zásobník sa dá vzhľadom na svoju povahu a dizajn používať počas celého roka, nepatrí teda medzi vyslovene sezónne dekorácie. Má odsúvateľné dno na doplnenie servítok, čiže pre opätovné používanie je ako stvorený.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteUlrika Székelyová – Tekvica je jedným z tradičných symbolov jesene a preto sa autorka rozhodla ušiť jednoduché tekvičky a vytvoriť z nich zaujímavú parapetnú alebo stolovú dekoráciu. K tvorbe nepotrebujete šijací stroj, stačí kus látky, ako výplň autorka použila duté vlákno a kúsok sušenej levandule. Vydržia aj niekoľko rokov. Dekoráciu autorka vytvorila z jednoduchých, no krásnych prírodných materiálov – použila niekoľko vetvičiek, šípok, šišiek a ušité tekvičky.

Božena Straňáková – Autorka už od mlada veľmi rada aranžuje a tvorí – najmä z prírodných materiálov. Podľa jej slov, príroda nám ponúka neskutočné množstvo krásnych darov a to úplne grátis. Autorka veľmi rada chodí do prírody a vždy si prinesie nejakú peknú halúzku, gaštany, bukvice, žaľude, šišky či kamene. V poslednom čase sa „zaľúbila“ do vencov, venčekov, ktoré podľa nej už dávno nepatria len do márnice.

Veniec z chmeľových šišiek – tento venček zvykne autorka robievať vždy na jeseň kým šištičky nezhnednú a sú krásne zelené. Po nastrihaní a následnom nalepení šišiek na polystyrénový veniec ho vždy nastriekam bezfarebným lakom, kvôli dlhšej trvácnosti. V exteriéri vydrží maximálne rok, v interiéri vďaka laku aj viac rokov stále krásne zelený.

Žaluďový veniec – v zelenom prevedení autorka tento venček robila prvýkrát. Bežne robieva už zo zrelých – vyschnutých – hnedých žaluďov a ich klobúčikov. Táto krásna naturálna dekorácia vydrží aj niekoľko sezón.

Bohaté prírodné vence – nádherné vence z prírodných materiálov autorka oživila mušličkami z mora, ktoré slúžia ako odkaz a spomienka na horúce leto. Dekorácie obsahujú napríklad gaštany, šišky, lesné bobule, sušené kvety, šípky, makovičky či orechy. Venčeky autorka dozdobila látkovými kvietkami, vlastnoručne vyrobenými ružičkami zo šúpolia, stuhou a množstvom prírodného materiálu. Po nalakovaní bezfarebným lakom môžu tešiť oko pozorovateľa v interiéri aj exteriéri dlhé roky. Ako hovorí autorka, pri tvorbe ju inšpiruje „čarodejka príroda, ktorá nám ponúka neskutočné množstvo inšpirácie a nápadov na tvorbu“. Pre pani Boženu je vytváranie dekorácií obrovský relax, dobíjanie bateriek, psychoterapia a občas aj balzam na ubolenú dušu.


Všetkým autorkám ďakujeme a želáme mnoho inšpirácie a síl do ďalšieho tvorenia!

Text: Anna Martausová v spolupráci s autorkami
Foto: autorky jednotlivých diel

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.