Jesenné inšpirácie z dielne šikovných sloveniek
Galéria (24)

Jesenné inšpirácie z dielne šikovných sloveniek

Azda najfarebnejšie ročné obdobie okrem množstva záhradných povinností, hmlistých rán a chladných nocí prináša aj plody celoročnej práce, celú paletu farieb v prírode a priestor pre realizáciu umelca, ktorý sa skrýva vo vnútri mnohých z nás. Reč je o jeseni, ale to je hádam samozrejmé. 

Galéria

Jesenné dekorácie
Jesenné dekorácie
Jesenné dekorácie
Jesenné dekorácie
Jesenné dekorácie
Jesenné dekorácie
Jesenné dekorácie
Jesenné dekorácie

Rozhodli sme, sa že neprinesieme v tomto článku inšpiráciu zo zahraničia, ktorá sa na jeseň nesie najmä v znamení Halloweenu. Práve naopak – prinášame vám inšpirácie z dielne šikovných sloveniek, ktoré v krásnom prevedení zachovávajú to pravé slovenské naturálne estetično, ktoré v jesennej výzdobe vládne už dlhé roky.

Poprosili sme niekoľko tvorivých dám, aby nám ukázali svoje unikátne diela a podelili sa s nami o informácie o tom, kde sa inšpirujú, čo ich vedie k tvorbe a aké materiály či motívy sú ich srdcovými záležitosťami.

Patrícia Behancová – dekoračný venček na dvere – venček je tvorený z obilných klasov a lepený tavnou pištoľou. Čo sa týka trvácnosti, vydrží niekoľko rokov, za predpokladu, že nebude naň snežiť či pršať (bude pod prístreškom). Autorka čerpala z vlastnej fantázie, pri tvorbe využila aj sušené púčiky ruží a kávové zrnká s ozdobnou mašľou.

Adriana Repiská – autorka zdedila talent po otcovi – fotografovi. Má výnimočnú schopnosť vidieť krásne kombínácie prirodzených vecí aj tam, kde ich iní nevidia – napríklad na obyčajnej prechádzke v lese. Autorka má rada staré veci, ktoré majú svoj príbeh a dušu,a tie najradšej používa na dekoráciuv v zmysle využitia takmer všetkého čo jej padne pod ruku. Inšpiruje ju príroda, z ktorej vďaka svojej fantázii vie vytvoriť očarujúce dekorácie. Vo svojej tvorbe sa zameriava na to, aby veci ostali prirodzené, také aké sú. V prezentovanej tvorbe využíva napríklad suchý vres, starú fľašu, rôzne rastlinné súčasti, hrdzavé obruče, staré sito, kôru, svietnik, drevený vozík, slamu či prútie. Aranžované zátišia pôsobia veľmi prirodzene a prebúdzajú v človeku spomienky na tradičný dedinský jednoduchý život, aký v našej krajine fungoval pred niekoľkými desiatkami rokov a v istých oblastiach funguje dodnes.
Katarína Lukáčová – Dekoratívny venček je vyrobený zo živých, sušených i umelých častí. Základ tvorí prútený venček a brečtan, ktorý rastie autorke na dvore. Dekorácia dlho vydrží krásne zelená a svieža. Dotvorená je umelými farebnými listami, umelou tekvičkou, jabĺčkami, ďalej bukvicami, sušenými šípkami a gaštanmi, ktoré sú prelakované priehľadným lakom na vlasy. Súčasti sú upevnené drôtikom a tavnou pištoľou. Autorka sa inšpirovala samotnou jeseňou a jej plodmi, ktoré našla vo svojom okolí. Jeseň, a špeciálne babie leto, považuje za najkrajšie obdobie v roku. Venček je sezónny, vydrží akurát na čas, kým ho vystrieda zimná verzia.
Vintage tekvičky – textilná dekorácia vo vaničke – sú vyrobené zo zyškov látky, vyplnené dutým vláknom, omotané jutovým motúzom pre vytvorenie „shabby“ efektu. K zhotoveniu týchto roztomilých drobností nie je potrebný ani šijací stroj, dá sa to zvládnuť ručným šitím. Autorka tekvičky dozdobila umelým kvietkom a sušenou levanduľou. Podelila sa s nami o tajný tip – ak tekvičky naplníte sušenou levanduľou zmiešanou s dutým vláknom, krásne vám prevoňajú priestor. Inšpiráciu čerpala z Provensálska – jesenné Francúzko pripomínajú pastelové farby a prírodné materiály. Šité tekvičky sú vhodné ako dekorácia na viacero sezón – v podstate vydržia „navždy“.Hanka Gurová – Jesenné dekorácie môžu mať aj podobu praktickéo doplnku vašej domácnosti. Zásobník na vreckovky s jesenným motívom vhodne doplní ostatné dekorácie v domácnosti. Je tvorený decoupage technikou, zalakovaný lesklým lakom. Autorka k motívu pridala zlatý list, s ručne maľovanou kvetinkou so zlatým prachom a patinovanou čipkou. Inšpirovala ju samozrejme jeseň a navyše to, že má rada do zlata ladené predmety. Zásobník sa dá vzhľadom na svoju povahu a dizajn používať počas celého roka, nepatrí teda medzi vyslovene sezónne dekorácie. Má odsúvateľné dno na doplnenie servítok, čiže pre opätovné používanie je ako stvorený.

Ulrika Székelyová – Tekvica je jedným z tradičných symbolov jesene a preto sa autorka rozhodla ušiť jednoduché tekvičky a vytvoriť z nich zaujímavú parapetnú alebo stolovú dekoráciu. K tvorbe nepotrebujete šijací stroj, stačí kus látky, ako výplň autorka použila duté vlákno a kúsok sušenej levandule. Vydržia aj niekoľko rokov. Dekoráciu autorka vytvorila z jednoduchých, no krásnych prírodných materiálov – použila niekoľko vetvičiek, šípok, šišiek a ušité tekvičky.

Božena Straňáková – Autorka už od mlada veľmi rada aranžuje a tvorí – najmä z prírodných materiálov. Podľa jej slov, príroda nám ponúka neskutočné množstvo krásnych darov a to úplne grátis. Autorka veľmi rada chodí do prírody a vždy si prinesie nejakú peknú halúzku, gaštany, bukvice, žaľude, šišky či kamene. V poslednom čase sa „zaľúbila“ do vencov, venčekov, ktoré podľa nej už dávno nepatria len do márnice.

Veniec z chmeľových šišiek – tento venček zvykne autorka robievať vždy na jeseň kým šištičky nezhnednú a sú krásne zelené. Po nastrihaní a následnom nalepení šišiek na polystyrénový veniec ho vždy nastriekam bezfarebným lakom, kvôli dlhšej trvácnosti. V exteriéri vydrží maximálne rok, v interiéri vďaka laku aj viac rokov stále krásne zelený.

Žaluďový veniec – v zelenom prevedení autorka tento venček robila prvýkrát. Bežne robieva už zo zrelých – vyschnutých – hnedých žaluďov a ich klobúčikov. Táto krásna naturálna dekorácia vydrží aj niekoľko sezón.

Bohaté prírodné vence – nádherné vence z prírodných materiálov autorka oživila mušličkami z mora, ktoré slúžia ako odkaz a spomienka na horúce leto. Dekorácie obsahujú napríklad gaštany, šišky, lesné bobule, sušené kvety, šípky, makovičky či orechy. Venčeky autorka dozdobila látkovými kvietkami, vlastnoručne vyrobenými ružičkami zo šúpolia, stuhou a množstvom prírodného materiálu. Po nalakovaní bezfarebným lakom môžu tešiť oko pozorovateľa v interiéri aj exteriéri dlhé roky. Ako hovorí autorka, pri tvorbe ju inšpiruje „čarodejka príroda, ktorá nám ponúka neskutočné množstvo inšpirácie a nápadov na tvorbu“. Pre pani Boženu je vytváranie dekorácií obrovský relax, dobíjanie bateriek, psychoterapia a občas aj balzam na ubolenú dušu.


Všetkým autorkám ďakujeme a želáme mnoho inšpirácie a síl do ďalšieho tvorenia!

Text: Anna Martausová v spolupráci s autorkami
Foto: autorky jednotlivých diel

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.