Kompostovacie WC
Galéria (10) Zdroj: ArTUR

Ako funguje kompostovacie WC, aké sú jeho hlavné výhody a čo chemická toaleta?

Ak patríte medzi zástupcov alternatívnych riešení, ktoré nezaťažujú životné prostredie a šetria prírodné zdroje, potom bude kompostovacie WC pre vás tou pravou voľbou. O svoje skúsenosti s týmto ekologickým riešením sa s nami podelili členovia združenia ArTUR Zuzana Kierulfová, Boris Hochela a Marián Ontkóc.

Chemická toaleta

Ďalšou alternatívou k bežným toaletám alebo k suchej latríne je chemické WC. Je určené skôr na príležitostné používanie. Ak sa na rozklad fyziologického odpadu použije ekologická zelená chémia, môže sa skompostovať.

Na akom princípe funguje chemické WC?

Chemické WC má za úlohu zabezpečiť pomocou špeciálnych prípravkov rozklad výkalov a ich bezpečné skladovanie. Fyziologický odpad sa tak rozloží, čím sa zabráni neželaným procesom prirodzeného rozkladu, ktoré nevyhnutne sprevádza nepríjemný zápach. Chemické WC funguje na jednoduchom princípe. Horná časť predstavuje misu a splachovaciu nádrž. Spodný diel tvorí odpadová nádrž. Tieto dve časti sú od seba oddelené záklopkou a dajú sa od seba odpojiť. Vďaka tomu sa ľahko dostanete do spodnej časti s lievikom, cez ktorý doplníte chémiu a tiež vypustíte nahromadený odpad.

Skica záchodu so separovaním moču
Škica záchodu so separovaním moču vyriešeným šikovným dizajnom | Zdroj: Katarína Kierulfová

Aké má výhody oproti klasickým latrínam?

Jednoznačne najväčšími výhodami sú prenosnosť a skladnosť chemickej toalety. Veľkým pozitívom v prospech chemickej toalety je aj absencia zápachu. Tento typ toalety nájde svoje uplatnenie najmä na záhradke, v chate či karavane. Je vhodný na dlhšie cesty alebo na miesta s nedostatkom vody. Chemické WC ocenia aj seniori alebo ľudia s obmedzenou mobilitou, keďže sa s toaletou ľahko manipuluje.

Ako často ho treba vyprázdňovať/čistiť?

Frekvencia vyprázdňovania odpadovej nádrže závisí od frekvencie používania toalety a objemu odpadovej nádrže. V každom prípade by ste mali odpadovú nádrž vyprázdňovať len na miestach na to určených. Podľa potreby treba vykonať komplexnú údržbu chemického záchodu. Z odpadovej nádrže je potrebné odstrániť nahromadené usadeniny. Niekoľkokrát do roka je tiež potrebné usadeniny rozpustiť pomocou špeciálneho čistiaceho roztoku.

Ako správne zlikvidovať obsah chemického WC?

Správny spôsob likvidácie odpadu závisí od použitej chémie. Rozoznávame chémiu modrú a zelenú, pričom zelená je šetrnejšia k životnému prostrediu. Odpad rozložený zelenou chémiou možno kompostovať, zatiaľ čo odpad rozložený neekologickým variantom je potrebné vyliať priamo do kanalizácie. V autokempingoch sa často stretnete s výlevkami priamo určenými na vylievanie tzv. sivej vody a aj odpadu z chemických toaliet.

Chemické WC
Horná časť chemického WC predstavuje misu a splachovaciu nádrž. Spodný diel tvorí odpadová nádrž. | Zdroj: Hornbach

Akú má kapacitu?

Kapacita odpadovej nádrže prenosného chemického WC sa pohybuje od 10 do 21 l. Samozrejme, zabudovaná toaleta má nádrž o niečo väčšiu.

Kam ho umiestniť?

Základom je vyrovnaný terén, inak jeho umiestnenie v princípe závisí výhradne od individuálnych požiadaviek majiteľa. Tým, že chemické WC nezapácha, možno ho umiestniť aj tam, kam by ste za normálnych okolností klasickú latrínu nedali.

Článok je súčasťou projektu „Žiť zodpovedne so zmenou klímy“, podporeného z nórskych grantov a zo štátneho rozpočtu SR.

Separačný suchý záchod je možné vidieť v sídle združenia ArTUR v Hrubom Šúre. Na ekologickom „minidome“ vo výstavbe sa môže verejnosť zoznámiť s opatreniami na zmiernenie a prispôsobenie sa klimatickej zmene.

Text: Andrea Dingová v spolupráci s ArTUR a Hornbach
Foto: ArTUR, isifa/Shutterstock
Kresby: Katarína Kierulfová
Odporúčaný zdroj informácií: Joseph Jenkins: The Humanure Handbook – Shit in a Nutshell, 4th edition
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.