image 28862 25 v1
Galéria (6)

Základné kroky pri čistení bazénov

Leto je v plnom prúde a záhradné bazény sú vyťažené. Preto nie je od veci si pripomenúť základné kroky v starostlivosti o bazénovú vodu.

Galéria

Leto a bazén
Leto a bazén
Leto a bazén
Leto a bazén
Leto a bazén

Základom je kvalitná piesková filtrácia

Prevažná väčšina záhradných bazénov je dnes vybavená modernými a účinnými pieskovými filtráciami, ktoré odoberajú vodu z bazéna prostredníctvom skimmera a čistú ju vracajú späť. Počas sezóny je potrebné, aby bol celý objem bazéna prefiltrovaný aspoň 1 krát za deň. „To znamená, že napríklad pieskovú filtráciu s výkonom 5 m3/hodinu, ktorá je inštalovaná k bazénu s objemom 15 000 litrov, musíte nechať pracovať tri hodiny denne,“ hovorí bazénový odborník Lukáš Toula. Pri ťažkostiach s čistotou vody (keď zozelenie alebo sa zakalí a musíte aplikovať rýchlo pôsobiacu bazénovú chémiu) aj dlhšie.

Pieskovú náplň, v ktorej sa nečistoty zachytávajú, je vhodné každý týždeň prepláchnuť, na čo slúži tzv. 6-cestný ventil. Po dvoch sezónach odborníci odporúčajú náplň vymeniť za novú. Bežne je k dostaniu u bazénových predajcov.

Pravidelne kontrolujte a upravujte hodnotu pH

Na to slúžia kvapkové prípadne pásikové testery a prípravky na úpravu pH (teda pH mínus na zníženie a pH plus na zvýšenie hodnôt pH). Pri bežnej prevádzke bazéna kontrolujte a upravujte pH raz týždenne. Pri väčšej záťaži bazénu aj častejšie. Optimálne hodnoty pH sa na stupnici testera pohybujú medzi v rozmedzí 6,8 – 7,2.


Automatický bazénový vysávač je ideálnym pomocníkom na čistenie dna aj stien bazénov bez ohľadu na ich typ a veľkosť.

Nečistoty z bazéna odstraňujte včas

Nečistoty, s ktorými si neporadí piesková filtrácia, sa usadzujú na dne a na stenách bazéna. S nimi si však hravo poradí bazénový vysávač. Je možné ich dostať v trojitom vyhotovení – ručné, poloautomatické a automatické (robotické).

Ručný vysávač pripojíte na teleskopickú tyč a na bazénovú hadicu, ktorá je pripojená k vývodu z pieskovej filtrácie.


Piesková filtrácia funguje na prírodnom princípe. Nečistoty obsiahnuté vo vode sa zachytávajú v špeciálnom kremičitom piesku.

Poloautomatický vysávač pracuje sám, stačí ho ponoriť do vody. Využíva pritom saciu silu filtračného systému, na ktorý je pripojený cez skimmer.

Automatický vysávač predstavuje najmodernejší trend v čistení dna aj stien bazénov. Pracuje úplne sám a nezávisle od pieskovej filtrácie. Je riadený riadiacou jednotkou. Sám sa v nastavený čas zapne a po skončení práce aj vypne. „Automatický vysávač stačí len naprogramovať a vložiť do vody. Vysatú špinu zhromažďuje v kontajneri, ktorý potom ľahko vyberiete a nečistoty vypláchnete,“ vysvetľuje Toula.

Zvieratá do bazéna nepatria

Ak chcete domáceho maznáčika, napríklad psa, v letných horúčavách ochladiť, postriekajte ho hadicou alebo sa s ním vydajte k nejakému potoku. V bazéne sa s ním nehrajte. Zvieratá zanášajú do vody parazity aj zvyšky výkalov, čo po hygienickej stránke výrazne zhoršuje kvalitu vody.

Chémia na údržbu bazéna

O kvalitu bazénovej vody, aby bola krištáľovo čistá, je potrebné sa pravidelne a preventívne starať. Počas sezóny totiž hrozí, že sa v nej začnú množiť baktérie alebo riasy. Stabilne čistú vodu na kúpanie si zaistíte pomocou kvalitnej bazénovej chémie. Tieto prípravky sa predávajú v tabletách, koncentrovaných roztokoch aj ako granulát. Ktoré budete potrebovať?


Odborníci odporúčajú používať na ošetrovanie bazénovej vody osvedčené prípravky jedného radu, ktoré na seba ideálne nadväzujú.

Prevencia proti riasam

Chráňte svoj bazén pred riasami preventívne skôr, než bude neskoro, keď už voda zozelenie. Osvedčeným bežne používaným prípravkom je Azuro ALG.

Vločkovač

Ak sa voda počas sezóny zakalí, je potrebné ihneď zasiahnuť a použiť vhodný prípravok napríklad Azuro Flokul. Ten zo zákalu vyzráža vločky, ktoré sa zachytia vo filtrácii, alebo ich ľahko vysajete bazénovým vysávačom.

Chlórovanie vody

Bazénovú vodu je potrebné pravidelne dezinfikovať pomocou chlóru. „Obľúbené sú napríklad tablety Azuro Chlor Trio alebo Multi 5v1, čo sú multifunkčné tablety, ktoré dezinfikujú a zmäkčujú vodu, flokulujú, stabilizujú pH a bránia aj tvorbe rias. Chlórové tablety sa umiestňujú do plávajúceho chlorátoru (dávkovača). Vystačí obvykle 1 týždeň, potom je potrebné doplniť ďalšiu tabletu,“ uvádza Lukáš Toula z Mountfieldu.

Pre ľudí, ktorí trpia napríklad niektorými alergiami a nechcú prísť do styku s chlórom, existujú prípravky na ošetrenie bazénovej vody, ktoré fungujú na báze aktívneho kyslíka. Sú tiež bežne k dostaniu u špecializovaných predajcov bazénov napríklad v Mountfielde alebo v Marimexe.

Starostlivosť o vodu veľmi uľahčujú multifunkčné tablety. Umiestňujú sa do plávajúceho dávkovača.

Nezabudnite pravidelne

– Pravidelne z vody odstraňovať hrubé nečistoty
– Čistiť dno a steny bazénovou kefou alebo vysávačom
– Kontrolovať a prípadne upravovať hodnotu pH
– Predchádzať vzniku rias a baktérií na to určenými bazénovými prípravkami
– Používať plávajúci dávkovač s chlórovými tabletami celú sezónu
– Kontrolovať filtráciu a preplachovať pieskovú náplň

www.mountfield.sk

PR článok spoločnosti Mountfield a.s.

  1. peter says:

    mne sa v bazene po vycis…usadza na dne hlavne kde je bazen zvarany akoby taky jemny prach…a automaticky vysavac to iba rozvyri tak to povysavam rucne a po3 az 4 dnoch je to tam znova….a uz som vymenil aj pieskovu filtraciu poradite mi dakuje

    1. Anonym says:

      Je to normalne, po 3-4 dnoch to znovu povysavaj. Ten jemny prach bude asi piesok s filtracie

    2. Anonym says:

      nepoužívaš tvrdú vodu ? Vyzrážaný vápnik

  2. gabriel says:

    znižit PH pod doporucenu hodnotu a pridat chlorsok. pri tychto teplach castejsie chlorovat

  3. Mariana says:

    Dobrý večer,všetko čo ste písali je pravda, ale je to veľmi pracmé, drahé a málo efektívne.Z našej vlastnej a dlhoročnej skúsenosti viem poradiť oveľa efektívnejšie a jednoduchšie riešenie a to je peroxid vodíka.Večer nalejete a ráno máte vodu čistú, nečistoty sa vyhrážajú a plávajú na hladine.Ak máte nejaké otázky ,rada Vám odpoviem a poradím.

    1. Lenka S says:

      Dobrý deň. Aké je prosím Vás dávkovanie? Lenka

    2. Jaroslava says:

      Koľko peroxidu vodíka treba dať na 1 m3 vody?

      1. Libor Ošust says:

        To aj mňa zaujma! Ak to už viete prosím o info na môj email. Predom ďakujem pekne.

    3. Martin says:

      Dobry den, ako sa davkuje peroxid vodika do bazena? Sluzi to na vyzrazanie necistot? Dakujem za odpoved.

    4. Zdeno says:

      Pekný deň, aké je dávkovanie peroxidu, má voda nejaký pach po peroxide, zdvihne peroxid aj nečistoty z dna? Ďakujem za odpoveď

  4. Tibor says:

    Ja mám veľmi dobré skúsenoosti s bezchlórovou dezinfekciou chlordioxidom/ClO2/,ktorý si sám vyrábam,je veľmi účinná,lacná a oproti chlóru veľmi výhodná.Chlorioxid v malých dávkch sa bežne používa na dezinf.pitnej vody vo vodojemoch.

    1. jano says:

      Mozes napisat postup vyroby prosim? Dakujem.

      1. marian says:

        Trepe sprostosti, „bezchlórová dezinfekcia“ kysličníkom chloričitým…

        A výrobu nájde vyhľadávač.

    2. Vlado says:

      Dobry den mozete mi prosim vas napisat postup na vyrobu chlordoxidu a ako to davkujete a v akom intervale
      Dakujem
      Vlado

  5. juraj says:

    Dobrý já davam 1x za tyzden multi 5v1,co je na obrázku 1x za tyzden preplach filtracie a voda je o.k celu sezónu

  6. dana katzbundová says:

    Tibor môžeš pretradiť svoju výrobu? Napíš mi na môj mail Vrúcne ďakujem

  7. dana says:

    Marianka koľko peroxidu vodíka treba dať na 1 m3 vody? Mám vírivku asi 1m3 vody ako často dávaš peroxid vodíka. Napíš mi na mail. Ďakujem

  8. tara says:

    este, ze nemam bazen! kolko starosti!

  9. Katka says:

    Dobrý deň mohli by ste prosím napísať aj mne aké je dávkovanie peroxidu buď 3% alebo aj 35% ? Ďakujem

  10. Fiore says:

    Máme robotický vysavač bazénov, kedže máme vačšéí bazén a určite ho možem doporučiť, fakt pomocník na nezaplatenie. Kupovali sme ho na toprobot (máme plne automatický)

  11. JK says:

    tiež mame bazenovy vysavac z toprobota – mame zodiac cyclon a aj ked bazen nejak extra velky nemame, tak citime zmenu pri cisteni bazenu s nim nez bez neho. S nim je to pohodlnejsie, rychle a poriadne a dokonca krasne cisti aj od vlasov a psich chlpov co je pre na sklucove

  12. Milan says:

    Dobrý den nevie mi niekto poradit velmi mi klesol tlak vratnej trisky na manometri ja skoro nula takže pieskom to nebude dík.

  13. Szili says:

    Rád by som získal bližšie informácie ohľadom peroxid,ako dávkovať.
    Mne poradili kyselinu solnu,2L na 10m3.a celkom pekná čistá voda,teraz nakoľko nedostať tak klasicke savo,2l dávam na 10m3.ale ten peroxid ma zaujal.diki za každé info.

  14. Po vyvlockovani mi zostali na dne vloc says:

    Po vyvlockovani mi na dne zostali vločky a nemôžem ich vysať ani robotom ani ručne ,jestvuje niečo ako ich dať viac dohromady, hneď sa mi rozviria ,už som zúfalá, poraďte prosím

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.