kovacske dni kutie 2009 na hrade strecno

Kováčske dni Kutie 2009 na hrade Strečno

Na hrade Strečno  kedysi vraj existovala kováčska vyhňa, kováčska dielňa a údajne aj peňazokazecká dielňa. Z tohto dôvodu vznikla v roku 2007 zaujímavá myšlienka oživiť kováčsky kumšt na hrade s cieľom upozorniť verejnosť na toto jedinečné remeslo, na jeho podstatu a tradičnú podobu.

Podujatie strečnianske Kutie vstupuje do svojho tretieho ročníka so snahou zvýznamniť  kováčske  remeslo v kontexte slovenských dejín. V minulosti pracovný deň kováča vyplýval z charakteru výroby na objednávku, pričom sa však vždy a všade uprednostňovalo podkúvanie a opravy poľnohospodárskeho náradia. Pre dobrú znalosť koní vykonávali viacerí kováči aj povolanie ľudových zverolekárov, tzv. kurmišov. O zdravotnú pomoc sa na nich  obracali aj ľudia. Osoba kováča bola v spoločenskom rebríčku lokálneho spoločenstva na vrchných pozíciách, všeobecne vážená a titulovaná v prevažnej miere „pán majster“.  Za zabitie kováča sa ukladali vyššie tresty, a to nielen u Slovanov.

Počas celého víkendu, v dňoch 25. – 26. júla 2009 môžu návštevníci hradu Strečno pozorovať prácu kováčskych majstrov z rozličných kútov Slovenska od Kremnice po Kysuce, ich tradičné remeselné postupy a v konečnom dôsledku aj nádherne ukuté predmety. „Podujatia sa zúčastní 25 majstrov svojho remesla, ktorí budú pracovať na šiestich vyhniach. Príležitosť vyskúšať si  náročné kováčske remeslo  budú mať  aj návštevníci hradu, „povedala organizátorka podujatia Jana Strauszová, marketingový pracovník Považského múzea v Žiline. Kutie 2009 bude zatraktívnené aj množstvom sprievodných podujatí – vystúpením lukostrelcov, ochutnávkou jedál zo stredovej kuchyne. „Dominantnou témou bude  fenomén brnenia, jeho význam a historický účel. Súkromná stredná umeleckoremeselná škola z Hodruše-Hámrov bude prezentovať dobové brnenie rímskych vojakov z čias dobývania trenčianskeho Laugaricia,“ dodala Strauszová.

Organizátorom podujatia je Žilinský samosprávny kraj a Považské múzeum v Žiline.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.