Prednášky o dennom svetle
Zdroj: VELUX

Jedinečný pohľad na dizajn súčasnej doby

Renomovaný architekt Omar Gandhi nedávno predniesol pútavú prednášku Daylight Talk, ktorá v účastníkoch zanechala silný dojem.

V rámci Svetového kongresu architektov UIA 2023 v Kodani (UIA2023CPH) organizovala iniciatíva Daylight and Architecture v spolupráci s Royal Danish Academy prednášku Daylight Talk s Omarom Gandhim. Prednáška bola súčasťou súboru troch prednášok o dennom svetle na UIA2023CPH a prezentovala ju rektorka Royal Danish Academy, Lene Dammand Lund.

Omar Gandhi je oceňovaný architekt známy svojím osobitým a pokrokovým prístupom k architektúre. Vďaka rôznorodému portfóliu projektov, ktoré spájajú funkčnosť, udržateľnosť a estetiku, Gandhi posúva hranice architektonického dizajnu. Jeho odhodlanie dosahovať dokonalosť mu získalo uznanie a ocenenia na národnej i medzinárodnej úrovni.

Jeho poučný prejav s názvom „Využitie svetla ako architektonickej naratívy“ poskytol hĺbkové ponorenie sa do transformačnej úlohy svetla pri formovaní architektonických priestorov. Podujatie poslúžilo účastníkom ako platforma na získanie jedinečných poznatkov o tvorivom procese, kde sa svetlo integruje ako prvok rozprávania príbehov v architektonickom dizajne.

Prednášky o dennom svetle
Zdroj: VELUX

Prostredníctvom jednorodinných domov na kanadskom vidieku aj so skromným rozpočtom ukázal, ako pomocou svetla a zohľadnenia krajiny môžu budovy nielen slúžiť svojmu účelu, ale môžu sa stať aj nositeľkami príbehu. Gandhi výstižne sprostredkoval poetické aspekty svetla, pričom zdôraznil, ako môže svetlo vyvolať emócie, umocniť zážitky a stať sa neoddeliteľnou súčasťou architektonických príbehov.

Účastníci absolvovali vizuálnu púť Gandhiho portfóliom s podrobnými prípadovými štúdiami prezentujúcimi úspešné implementácie denného svetla ako ústredného prvku návrhu. V rámci otázok a odpovedí mohli účastníci priamo interagovať s Omarom Gandhim, čo umožnilo dynamickú výmenu názorov a hlbšie pochopenie nuansovanej súhry medzi svetlom a architektúrou.

V tejto časti Gándhí rozvinul svoju myšlienku, že svetlo je prvok, ktorý vnáša do architektúry a budov nádej, zdravie a ducha – „Je vôbec niekto, kto sa niekedy rozčuľuje nad slnečným dňom?“ – opýtal sa. Umením je oslavovať niečo, čo tiež potrebujete ovládať, dodal odkazujúc na to, že prirodzené svetlo je kľúčovým prvkom zdravých budov, ale jeho nadmerné množstvo môže mať aj negatívny účinok. Ovládanie svetla a vnášanie jedinečného presvetlenia do hĺbky dispozície miestností pozdvihuje kvalitu každej budovy.

Na Svetovom kongrese architektov UIA boli prezentované ďalšie dve prednášky o dennom svetle od Dorte Mandrup (Northern Light: Severná žiara) a Grafton Architects (The Geography of Hope: Zemepis nádeje). Prednášku Omara Gandhiho Daylight Talk si môžete pozrieť tu.

Online kurzy dizajnu „Daylight Talks“, v ktorých uznávaní odborníci zdieľajú svoje myšlienky a skúsenosti, ponúkajú cenné poznatky o tomto novom prístupe nielen architektom a projektantom, ale aj študentom. Spoločnosť VELUX organizuje tieto prednášky v spolupráci s jednotlivými školami architektúry a sú podporované Medzinárodnou úniou architektov (UIA) a Európskou asociáciou pre architektonické vzdelávanie (EAAE) – sú súčasťou celosvetovej iniciatívy DAYLIGHT & ARCHITECTURE na výmenu znalostí v tematike denného svetla v architektúre. V predošlých prednáškach, ktoré sú stále dostupné online, sa rozoberali nové prístupy k svetlu – poskytujú architektom, projektantom a študentom nový a jedinečný pohľad: ako hovoria odborníci, slnečné svetlo je dôležitou súčasťou stavby, preto by sme sa naň mali pozerať ako na súčasť konštrukcie.

Sledujte stránku www.daylightandarchitecture.com, kde môžete sledovať najbližšie prednášky a prihlásiť sa na následnú diskusiu. Predchádzajúce prednášky si môžete pozrieť tu.

Zdroj: VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.