vrtaky aprislusenstvo kvrtackam avrtacim kladivam
Galéria (23)

Vrtáky a príslušenstvo k vŕtačkám a vŕtacím kladivám

Nejeden domáci majster sa už ocitol v situácii, keď bolo potrebné vyvŕtať otvor do stropu na zavesenie nového lustra alebo obrazu, prípadne prevŕtať dieru do drevenej latky. Tak to bolo aj so mnou. Lenže, siahnem do kufríka s náradím – a problém je na svete. Mám vŕtačku, mám „hmoždinu“, ale ako na potvoru práve desiatka vrták má vylomený hrot.

Galéria

Nuž čo, treba naštartovať auto a ísť pekne do najbližšej predajne s náradím. Ak však majú zatvorené, treba počkať, kým otvoria. Vŕtačka aj kladivo sú bez potrebného príslušenstva nepoužiteľné.

Na každý materiál špeciálny vrták

Každý opracovávaný materiál vyžaduje špeciálne náradie, ani vrtáky a ostatné príslušenstvo k vŕtačkám a vŕtacím kladivám nie sú výnimkou. Ako si však vybrať ten správny vrták na daný materiál a ako sa vyznať v spleti ostatného príslušenstva?

Vrtáky a vŕtanie do dreva

Ešte skôr ako začneme vyberať správny vrták vhodný na vŕtanie do dreva, je nevyhnutné si uvedomiť niekoľko všeobecných zásad, ktoré platia pri práci s týmto materiálom. Drevo má tendenciu pri vyšších teplotách tlieť, pri vysokej teplote dokonca horieť. Práve to treba mať na zreteli pred začiatkom vŕtania. Pri zvolených vysokých otáčkach sa totiž môže ľahko stať, že diera, ktorú budeme vŕtať, začne tlieť a výsledkom bude len obhorené drevo a zničený drahý vrták.

Plochý (frézovací) vrták na vŕtanie väčších otvorov do dreva

Ďalší problém môže vzniknúť pri vŕtaní otvoru s väčším priemerom. Drevo je veľmi húževnatý materiál a pri nastavených vysokých otáčkach sa v lepšom prípade stane, že sa slabá vŕtačka nerozbehne, kým silná vŕtačka nás môže doslova kopnúť. Krútiaci moment je v okamihu zapnutia stroja taký silný, že poľahky roztočí namiesto vrtáka samotnú vŕtačku a môže tak zapríčiniť nepríjemné poranenia obsluhy.

Základné a najpoužívanejšie vrtáky sa predávajú väčšinou v súpravách s priemermi od 2 do 10 mm. Kúpime ich aj jednotlivo. Odstupňované sú po 0,5 mm.

Možno vrtáky na kov použiť do dreva?
Je všeobecne známe, že vrtáky určené na kov rovnako dobre vyvŕtajú otvor aj do dreva. Pri častej práci sa to však neodporúča. Rozdiel medzi vrtákmi do dreva a do železa je okrem iného v strediacom hrote (na vrtákoch do dreva), ktorý zabraňuje, aby sa vrták zošmykol z dreva. Hrot sa poľahky vnorí do materiálu a nedovolí, aby vrták vybočil z predvŕtanej trasy. Okrem toho vrtáky majú špeciálne, tzv. predrezové plochy, ktoré predrezávajú mate­riál po obvode, kým stredové hrany vrtáka už drevo len odoberajú. Od ostria a tvaru predrezových hrán závisí aj výsledná hrana vzniknutá po vŕtaní. Kvalitné vrtáky zanechajú otvor dokonale hladký. Pri vŕtaní hlbokých dier dôležitú úlohu zohráva brúsená skrutkovica po obvode vrtáka. Zabezpečuje odvod odvŕtaných triesok von zo vznikajúceho otvoru.

Špirálový vrták do dreva často využívajú tesári.

Pre tesárov
Doslova špecialistami na vŕtanie hlbokých dier sú tzv. hadovité vrtáky, ktorých názov vychádza z ich tvaru. Nimi môžeme prevŕtať napríklad aj dva hrubé trámy položené na sebe s celkovou hrúbkou 600 mm, aby sa dali zoskrutkovať. Takéto vrtáky už zväčša majú šesťhrannú stopku, ktorá zabraňuje preklzávaniu vrtáka v skľučovadle vŕtačky.

V nábytkárstve
Na diery v nábytkových závesoch sa používajú krížové vrtáky z nástrojovej alebo rýchloreznej ocele nazývané hrčovníky alebo sukovníky, alebo aj Forstnerove vrtáky s krížovým ostrím uprostred a vyhladzovacou valcovou reznou hranou po obvode. Veľkou prednosťou takýchto vrtákov je diera s dokonale hladkou stenou.

Pílové dierovače
Všetky dosiaľ spomínané vrtáky vyvrtávali materiál z celého objemu diery. Niekedy je však lepšie použiť tzv. kruhovú pílu alebo pílové dierovače. Takéto vrtáky vyrezávajú drevo len po obvode vŕtanej diery, takže pri dokončení vŕtania z diery vypadne vyvŕtané jadro v podobe kolieska alebo valca. Vrtáky pritom majú strediaci hrot, ktorý nedovolí, aby vyskočili z vŕtaného smeru. Využívajú ich najmä elektrikári a inštalatéri pri osadzovaní elektrických rozvodov alebo vodovodných či plynových potrubí. Tomu sú prispôsobené aj priemery vykružovačov – od 16 mm. Existujú aj univerzálne vykružovače, tvorené stredovým hrotom a kovovou platňou, do ktorej možno vkladať pílové pláty s rôznou dĺžkou. Vykružovače majú tvar prispôsobený vŕtaniu do húževnatých materiálov, ako sú napríklad preglejka či drevovláknitá doska. Mohlo by sa totiž ľahko stať, že by v materiáli uviazli. Vrtáky preto namiesto tradičného okrúhleho tvaru majú mierne oválny tvar. Ten zabezpečí, že sa okolo vrtáka tvorí širšia rezná škára, v ktorej nástroj neuviazne.

Vrtáky na vŕtanie v kovoch

Najpoužívanejšími vrtákmi do kovu sú vrtáky s priemerom 5 až 13 mm. Základný nástroj tvorí skrutkovito tvarovaný vrták. Rôznym kovovým materiálom sa prispôsobujú ostatné časti vrtáka. Na hrote sú dve rezné hrany, ktoré spája jedna priečna. Na vŕtanie do mäkkej ocele majú skrutkovité vrtáky hrot s uhlom 110 až 120°, do zušľachtenej ocele 130°, do sivej liatiny 95°, do medi a hliníka 140°, do mosadze a bronzu 120° atď.

Vrták do ocele
Titánový vrták do ocele je mimoriadne tvrdý.

Univerzálnym nástrojom pri vŕtaní do dreva, aglomerovaných materiálov a plastov sú vrtáky s hrotom s uhlom 118°. Vyrábajú sa z nástrojovej ocele a ich veľkou výhodou je, že sa môžu ostriť jednak na stolovej kotúčovej brúske, jednak v ostriacom prípravku, ktorý sa pripojí k vŕtačke. Vrták treba občas namočiť do vody, pretože pri väčšom výkone a v tvrdších materiáloch sa vyhriatím otupí. Aby sa zabránilo otupeniu pôsobením teploty, voda sa v niektorých prípadoch privádza priamo k vrtáku do miesta vrtu – najmä v stacionárnych vŕtačkách.

Až šesťnásobne vyššiu životnosť pri porovnaní s inými majú vrtáky z rýchloreznej ocele s povlakom z nitridu titánu alebo iného kompozitu, ktoré dokonca umožňujú zvýšiť reznú rýchlosť až na dvojnásobok. Od ostatných sa líšia zlatistou farbou povrchu.

Vŕtanie do muriva a betónu

Na vŕtanie dier do materiálov ako kameň, betón, murivo či obkladačky sú určené špeciálne stroje, resp. vrtáky. Jadrovým vŕtaním špeciálnymi strojmi a vrtákmi možno vyvŕtať aj diery do hrubých panelových priečok určené na rozvody plynu, vody a elektriny alebo na zásuvky a vypínače domového rozvodu.

Označenie

Vrtáky na vŕtanie bez príklepu majú skrutkovitý tvar s prispájkovanou doštičkou zo spekaného karbidu. Na jednoduché rozoznanie sa rezná časť týchto vrtákov označuje žltou farbou – na rozdiel od vrtákov na vŕtanie s príklepom označovaných červeno. Pri týchto vrtákoch je doštička zapustená do priečnej drážky v drieku vrtáka a prispájkovaná natvrdo, aby dokázala odolať nárazom príklepu. Na vŕtanie do muriva a betónu sa odporúča nastaviť nižšie otáčky. Pri vŕtaní hlbších dier treba vrták opakovane vyberať a zbavovať ho tak drviny.

Štvorbritový vrták zabezpečuje rýchly postup v betóne.


Univerzálne uchytenie vrtáka umožňuje šesťhran a SDS-plus
Vrták SDS-max


Do obkladu bez príklepu

Mnoho domácich majstrov má obavu pri vŕtaní dier na rozperky (tzv. hmoždinky) do obkladov alebo dlažieb. S obyčajnou príklepovou vŕtačkou a dobrým vrtákom to však nie je nijaký problém. Dôležité je, aby sa pred začiatkom vŕtania vypol príklep a vrták príliš netlačil na obklad. Mohlo by sa totiž stať, že by obklad pod tlakom vŕtačky praskol. Rovnaká situácia by mohla nastať, keby sa nechal zapnutý príklep. Nárazy príklepu by obklad zničili takmer ihneď. Pred vŕtaním si teda treba prepnúť vŕtačku na bezpríklepový chod a s citom pomaly prejsť celou hrúbkou obkladu. Až keď sme si už istí, že vrták vnikol do steny, môžeme prepnúť na príklep a vyvŕtať tak pokojne zvyšok otvoru.

Bezpríklepové vŕtanie na jadro

K najúčinnejším spôsobom vŕtania do muriva a betónu patrí práve bezpríklepové vŕtanie diamantovou korunkou. Je omnoho rýchlejšie a presnejšie než obyčajné vŕtanie korunkovým vrtákom upevnenom vo vŕtacom kladive. Na vŕtanie sa používajú výkonné a drahé jedno- alebo dvojrýchlostné bezpríklepové vŕtačky s príkonom až do 1 600 W. Tieto vŕtačky sú špecifické elektronickou ochranou proti preťaženiu. Tá automaticky znižuje rýchlosť otáčok a vďaka tomu zabraňuje zničeniu stroja pri dlhej a ťažkej práci.

Ďalším špecifikom takýchto vŕtačiek je mechanická spojka, ktorá vyradí nástroj z činnosti pri akomkoľvek zaseknutí vŕtacieho nástroja. Ak by sa tak nestalo, mohli by sa vylámať ozubené súkolia v prevodovej skrini, prípadne pri nedostatočnom upevnení by mohol zaseknutý vrták nebezpečne trhnúť vŕtačkou a spôsobiť tak obsluhe vážny úraz.

Vŕtanie elektroinštalačného otvoru diery vŕtačkou s diamantovou korunkou

Spolu so stojanmi

Bezpríklepové vŕtačky na jadro často tvoria ucelený systém jednak so špeciálnymi vrtákmi, jednak s dômyselnými robustnými stojanmi. Stojany možno navyše upevniť bez poškodenia okolitého materiálu. Vďaka prísavkám sa stojan upevní podtlakom na okolité hladké, kolmé alebo šikmé plochy. Stojan sa dá upevniť aj mechanicky pomocou skrutiek alebo rozperami medzi stenami alebo medzi podlahu a strop, avšak vzdialenosť medzi stenami, resp. výška miestnosti nesmie byť viac ako 3 metre.

Samotné vŕtanie prebieha buď za sucha, pričom odvŕtavaný materiál sa odsáva do zberných nádob, alebo za mokra, keď sa nástroj chladí a materiál sa vyplavuje obehom kvapaliny v systéme s prenosným čerpadlom a zbernou nádobou. Táto technológia sa využíva najmä na miestach, kde sú nežiaduce otrasy a hluk.

Diamantová korunka do veľkých vŕtačiek

Vŕtačkové stojany na ručné náradie

Na presné a precízne vyvŕtané otvory slúžia vŕtačkové stojany. Môžeme ich využiť na vŕtanie do takmer všetkých materiálov – dreva, kovu aj plastov. Nie sú však určené na vŕtanie do kameňa a betónu, pretože príklepový mechanizmus vŕtačky by ich mohol poškodiť.

Používajú sa hlavne tam, kde sa vyžadujú dokonalé otvory – pri výrobe nábytku, zábradlí a podobne. Do otvoru, ktorý má rozmer 57 alebo 43 mm, sa vŕtačka osadí upínacou objímkou. Na to, aby sa otvor prispôsobil vŕtačke, slúžia redukčné krúžky – vďaka nim možno upevniť akúkoľvek vŕtačku. Hlavnými výhodami stojanov sú takmer dokonalá presnosť a stabilita. Stojan možno pevne prichytiť k materiálu a zabezpečiť tak potrebnú presnosť. Zvislé vnikanie do materiálu zabezpečuje prídavné držadlo alebo – presnejšie – hrebeňový prevod. Takto možno vŕtať zaslepené diery s milimetrovou presnosťou hĺbky vrtu. Samozrejmosťou je hĺbkový doraz. Kvalitnejšie stojany umožňujú nastaviť nielen hĺbku diery, ale aj jej sklon. Sklon môžeme nastaviť pomocou integrovaného uhlomera. Niektoré stojany sú vybavené kontrolným panelom, ktorý signalizuje napätie, aktiváciu magnetu a chod vŕtačky.



Tip skúseného odborníka

Aby sa vŕtačka nezošmykla z vŕtaného miesta, prelepíme miesto budúceho otvoru krepovou papierovou páskou. Zabezpečíme si tak protišmykový podklad, z ktorého sa vrták nezošmykne. Profesionálni výrobcovia strojov a príslušenstva dokonca uviedli na trh diamantové vrtáky, ktoré sú určené výlučne na vŕtanie do obkladov a dlažieb.

Vŕtačka ako miešadlo

S vhodným príslušenstvom možno vŕtačku využívať aj na iné činnosti ako len na vŕtanie dier. Jednoduchou výmenou vrtáka za miešaciu metlu sa v priebehu niekoľkých sekúnd dá z vŕtačky spraviť funkčné miešadlo. Takouto úpravou bez problémov rozmiešame farbu na novú maľovku bytu, lepidlo na lepenie obkladov a dlažieb, alebo dokonca betón na nové schody. Musíme však mať na pamäti, že každá miešaná zmes si vyžaduje inú miešaciu metlu. Niektorá zmes sa musí počas miešania prevzdušňovať, v inej sú bublinky vzduchu nežiaduce. Ešte pred kúpou miešacej metly sa preto treba informovať o možnosti jej použitia. Rovnako treba dbať aj na to, aby sme s vŕtačkou nemiešali priveľké množstvo ťažkých a húževnatých zmesí, ako je napríklad betón či lepidlo na obklady. Mohli by sme totiž stroj úplne zničiť. Ak potrebujeme miešať zmesi s celkovou hmotnosťou nad 40 kg, je lepšie si zaobstarať miešadlo, ktoré je na to špeciálne určené. –>
Príslušenstvo vŕtacích kladív

Príslušenstvo, o ktorom sme dosiaľ hovorili, bolo určené výlučne na vŕtačky. Hlavný rozdiel medzi vŕtačkou a vŕtacím kladivom je v princípe fungovania (kladivá majú elektropneumatický mechanizmus; príklepové vŕtačky tzv. rohatku) a systéme upínania nástroja. Kým do vŕtačky možno vsunúť takmer všetky nástroje so stopkou, do kladív patria nástroje so špeciálnym upínaním s označením SDS. Navyše, treba dbať na to, či ide o upínanie SDS-plus, SDS-top, alebo SDS-max. Vŕtacie, búracie a sekacie kladivá s uvedenými upínaniami sú určené na náročnejšie práce s vyššími výkonmi, než aké sú kladené na príklepové vŕtačky.

Univerzálne využite

Výrobcovia systémov SDS mysleli aj na majstrov, ktorí majú väčšinu príslušenstva s klasickými stopkami, a priniesli na trh adaptér, s ktorým jednoducho upnú aj svoje staršie príslušenstvo. Ich použitie sa teda rozširuje do ďalších oblastí – všetko, čo možno robiť s  klasickými vŕtačkami, a navyše aj sekanie. S vŕtacími kladivami a vhodným príslušenstvom tak môžeme jednoducho obíjať zo stien staré a nemoderné obklady, pomocou pneumatického mechanizmu vyvŕtať otvor do betónovej steny na zavesenie zrkadla, vysekávať drážky na nové elektrické rozvody a ďalšie.

Súčasťou hobby vŕtačky PSB 650 RA je odsávacie zariadenie.

Odsávanie

Niektoré modely vŕtacích kladív sú vybavené vlastným, integrovaným odsávaním prachu a nečistôt s ich následným uskladnením do zberných nádob. Potom môžeme pracovať aj v zariadenom interiéri bez toho, aby manželka musela ešte dlho po vŕtaní odstraňovať čiastočky prachu.

Ostatné príslušenstvo

Výrobcovia sa snažia čo najviac uľahčiť a spríjemniť prácu s elektrickým náradím. Jedným z dôkazov je napríklad vyvíjanie špeciálnych rukovätí, ktoré tlmia nárazy vzniknuté pri práci. Rukoväť možno jednoducho, iba otočením ruky, povoliť a prispôsobiť vykonávanej činnosti.

Využitie špicatého sekáča s kladivom HR2470 na prácu v betónovom potere

Pre tých, ktorí majú vždy zmätok v zamotaných kábloch, prišli výrobcovia s ďalším vylepšením – náradím s privádzacím elektrickým káblom, ktorý možno odpojiť. Každé elektrické náradie tak môžeme využívať len s jediným káblom. Tento systém nazývaný Plug It umožní po ukončení práce vybrať zo stroja kábel a zapojiť ho do druhého, ktorý sa práve chystáme použiť.

Text: Ing. Miroslav Dobias
Foto: Bosch, Fein, Makita, Proxxon, Thinkstock
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur
Zdroj:
časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. Patrez13 says:

    vynikajuci članok 🙂

    1. Majster says:

      vynikajúce vŕtanie s vrtákmi značky Forch

  2. karoli says:

    odporúčam vrtáky PROJAHN EXTREME do tvrdého gresu

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.