vrtacie a buracie kladiva
Galéria (5)

Vŕtacie a búracie kladivá

Vŕtacie kladivá sa používajú predovšetkým na vŕtanie do muriva a betónu. Pôvodne sa toto náradie používalo najmä pri búracích prácach, napríklad pri rúcaní domov a na likvidáciu betónových objektov. Dnešnými ručnými vŕtacími kladivami s hmotnosťou iba 2 kg sa dá nielen vŕtať, ale aj dlabať a vysekávať betón a iné tvrdé materiály.

Galéria

Špeciálne vrtáky alebo dláta, na ktorých stopku pôsobí niekoľko tisíc úderov kovového barana za minútu, prenikajú do muriva alebo betónu až tri razy rýchlejšie než príklepová vŕtačka, no s trojnásobne menšou prítlačnou silou, takže obsluhujúci pracovník kladiva sa namáha omnoho menej. Pre tieto nesporné výhody sa presadila elektropneumatická konštrukcia. Elektropneumatické kladivá sú zvonka podobné obyčajným vŕtačkám.

Funkcia
Na rozdiel od vŕtačiek sa sila úderu prenáša na vrták alebo sekáč iným spôsobom. Nie už mechanicky cez ozubené kolieska, ale pneumaticky. Vo vnútri tela kladiva je ukrytý valec, v ktorom je uložený piestový úderník označovaný ako baran. Baran sa uvádza do chodu na základe striedavého pôsobenia podtlaku a pretlaku vo valci, ktorý vytvára hnací piest. Hnací piest sa pohybuje v smere úderníka vratným spôsobom a je pripojený už priamo na elektromotor.

Konštrukcia
Výrobcovia kladív používajú pri ich výrobe dve konštrukcie – pištoľovú a konštrukciu s uzavretou rukoväťou.
Pištoľové rukoväte sa používajú pri malých vŕtacích a sekacích kladivách. Sú určené najmä na vŕtacie práce pre ich pokojnejší chod a rýchlejší prienik do materiálu. Majú však tú nevýhodu, že v nich možno použiť len vrtáky s relatívne malými priemermi. Zvyčajne je to do betónu od 4 do 18 mm. Výhodné sú vtedy, ak sa vŕta veľký počet menších dier. Vtedy vyniknú svojou ľahkosťou a nenáročnosťou. Kladivá s uzavretou rukoväťou nemajú motor a piest uložený v jednej osi s baranom, ako je to pri pištoľových, sú však vyhotovované v tvare T. Toto konštrukčné riešenie umožňuje výrobcom integrovať do tela výkonnejšie motory, a preto sa používajú pri stredných alebo ťažkých kladivách. Tieto kladivá majú hmotnosť od 3 do 11 kg. Aby sa ich hmotnosť podarilo čiastočne zredukovať, používajú sa na výrobu skríň odliatky z horčíkových zliatin.  Piesty a ojnice príklepového mechanizmu sa zhotovujú z ľahkých kompozitov spevnených sklenými alebo uhlíkovými vláknami.

Rozdelenie vŕtacích a sekacích kladív

Všeobecne sa elektropneumatické kladivá rozdeľujú podľa hmotnosti na ľahké – v triedach do 2 kg do 5 kg, a na ťažké – s hmotnosťou od 5 do 10 kg. Ak má nástroj (napríklad sekáč) kladiva iba priamočiary vratný pohyb, označuje sa toto kladivo ako sekacie. Možno s ním teda len sekať a vŕtať. Ak má navyše funkciu pravého a ľavého chodu a možnosť nastaviť krútiaci moment, možno s ním aj skrutkovať. Vtedy sa označuje ako kombinované kladivo a ponúka širšiu škálu použitia.

Upínanie
Na rozdiel od vŕtačiek majú kladivá iné upnutie nástroja. Nie je to už bežné skľučovadlo, ale nárazuvzdorné rýchloupínacie skľučovadlo označované ako SDS-plus, SDS-top alebo SDS-max. Na upnutie alebo uvoľnenie nástroja netreba otáčať skľučovadlom pomocou ozubeného kolieska, stačí posunúť plášť upínacieho puzdra

Výkony
Moderné kladivá všetkých kategórií majú mimoriadny výkon. S kladivom strednej kategórie dokážete vyvŕtať do betónu za jednu minútu dieru hlbokú 90 mm s priemerom až 60 mm, alebo pri rozbíjaní betónu s ťažkým kladivom môžete rátať s výkonom 5 000 cm3 za minútu. Aby obsluha náradia nebola vystavená vysokým vibráciám, ktoré vznikajú pri úderoch, sa na vývoj antivibračných rukovätí vrátane ich mäkkého obloženia kladú vysoké požiadavky. Niektoré kladivá sú pre lepšiu hygienu pri práci vybavené odsávacím nadstavcom (adaptérom), na ktorý možno, pripojiť vysávač a odsávať prach, vznikajúci pri práci. Menšie kladivá majú dokonca svoj vlastný odsávací mechanizmus aj s filtráciou, takže na odsávanie už netreba externý vysávač.

Akumulátorové kladivá
Výrobcovia kladív mysleli, samozrejme, aj na miesta, kde ešte nie je zavedený prívod elektrickej energie. Pre tieto prípady slúžia kladivá s akumulátorovými článkami. Ich výkon výrazne stúpol, keď prišli na trh akumulátory s napätím 24 a 36 V. Podlhovastý vymeniteľný akumulátor sa pripája do prednej alebo spodnej časti kladiva a spolu s predĺženou oblúkovou rukoväťou dodáva stroju potrebnú pevnosť. Niektoré kladivá sú vybavené farebným indikátorom stavu nabitia batérie. Pokým je akumulátor nabitý, svietia zeleno a postupne prechádza farba od oranžovej až k červenej, ktorá signalizuje, že je akumulátor vybitý. Nemusíte sa však báť, že by bolo náradie s batériou menej účinné, alebo by malo krátku životnosť. Na jedno nabitie akumulátora možno prevŕtať do betónovej steny až 177 otvorov s priemerom 6 mm do hĺbky až 40 mm. Nie je však problém vŕtať aj s vrtákmi s priemerom 16 mm.

Búracie kladivá

Niekedy sa zvyknú označovať aj ako demolačné alebo zbíjacie a patria k najťažšiemu ručnému náradiu. Ich výnimočná sila úderu až do 60 J ich predurčuje na ťažké demolačné práce, ako sú rozbíjanie armovaného betónu, osekávanie kameňa a podobne. Všetky tieto kladivá sa konštruujú tak, aby ich celková hmotnosť až 30 kg pôsobila v smere úderu a aby bolo možné ich držať pevne oboma rukami. Motor spravidla dosahuje príkon od 1 000 do 2 200 W.

Nástroje a príslušenstvo
Väčšina kladív a príslušenstva je vybavená upínacím systémom SDS, či už je to SDS-plus, alebo SDS-max. Tento systém optimálne prenáša energiu úderu na pracovnú časť nástrojov, a zároveň umožňuje spoľahlivé a pevné prichytenie vrtákov, sekáčov či dlát aj pri tých najsilnejších úderoch. Systém SDS-plus sa používa pri ľahších kladivách, má dve vodiace a jednu poistnú drážku. Pri ťažkých kladivách sa využíva systém SDS-max.
Ten má tri vodiace a dve poistné drážky.

Pokiaľ ide o nástroje do elektropneumatických kladív, na trhu ich existuje veľké množstvo. Prakticky na každú špecifickú úlohu je skonštruovaný nejaký sekáč: obyčajný plochý alebo špicatý sekáč, lopatkovitý, dlátový sekáč, dláto na škáry, sekáč na dlaždice, zubové dláto, sekáč na maltu, sekáč so spekaným karbidom na drážky či sekáč na živicu alebo žliabkový sekáč.

Text: Ing. Miroslav Dobias
Foto: Bosch, Hilti, Makita, Narex, Protool
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje