Sladké drievko
Galéria (7) Zdroj: istock.com

Sladké drievko vylepší vaše jedlá. Viete, ako si ho vypestovať?

Sladké drievko je známe ako divoko rastúca rastlina, ktorú nájdeme aj na Slovensku. Ak neviete, čo to presne je, určite ho poznáte vo forme čiernej sladkosti, ktorú buď milujete, alebo neznášate – pelendreku.

Galéria

Sladké drievko
pelendrek
Sladké drievko
Sladké drievko
kvet sladkého drievka
Kvet sladkého drievka

Táto rastlina, respektíve jej koreň, obsahuje množstvo biologicky účinných látok, napríklad glycyrizín (50–krát sladší ako cukor), kyselinu glycyrizínovú, glabrolid, terpenoidy, kumaríny, flavonoidy a éterické zložky. Viete o tom, že si ho môžete vypestovať aj vo vašej záhrade?

kvet sladkého drievka
Kvet sladkého drievka | Zdroj: istock.com

Pravý koreň sladkého drievka – Glycyrrhiza glabra chutí úplne ináč ako spracované sladkosti dostupné v obchodoch, ktoré sú často obohatené anízom a inými dochucovadlami. Dokonca v mnohých pelendrekoch ani sladké drievko nie je. To však neznamená, že nie je skutočnou kulinárskou pochúťkou – ak ho vieme používať. I preto sa oplatí pestovať ho vo vlastnej záhradke.

Prečo sa nepestuje častejšie?

Pestovanie sladkého drievka je záležitosťou pre trpezlivejších pestovateľov. Keď si uvedomíte, ako dlho trvá pestovanie tejto rastliny po prvý zber úrody, bude vám to jasné. Na účely ďalšieho spracovania sa totiž korene rastlín sladkého drievka zberajú až po štyroch alebo piatich rokoch. V domácej záhrade môžeme menšiu úrodu získať už po troch rokoch. Ak však máte dostatok trpezlivosti, odmena stojí za to.

Kvet sladkého drievka
Kvet sladkého drievka | Zdroj: istock.com

Pestovanie zo semena

Pestovanie sladkého drievka zo semena nie je obzvlášť náročné, ale klíčivosť je rôzna, preto dajte naklíčiť viac semiačok. Semená vysievajte na povrch kompostu v polovici jari alebo začiatkom jesene. Nezakrývajte ich, ale udržujte ich pri teplote približne 20 °C. Pri troche šťastia by vám mali sadenice sladkého drievka vyrásť o dva alebo tri týždne.

Sladké drievko sa dá z jedno- alebo dvojročných rastlín množiť aj oddelením podzemných stoniek.

Aké podmienky potrebuje sladké drievko pre svoj rast?

Aj keď sa jeho rast rozbieha len pomaly, po štyroch rokoch vás prekvapí pomerne veľkým vzrastom – môže narásť až do výšky dvoch metrov a šírky približne jedného metra. Pri sadení nezabudnite okolo rastlín ponechať dostatok priestoru na vykopanie koreňa – o ten nám predsa ide. Sladké drievko je však cennou rastlinou aj po estetickej stránke. Má atraktívne fialové alebo bledomodré kvety a papraďovité lístie, vytvára pôsobivý krík.

V prírode rastie na brehu riek a tak je jasné, že potrebuje dostatok vody a slnečného žiarenia. Neznáša vietor a mráz. Piesočnatá pôda je nevyhnutnosťou. Sladké drievko fixuje dusík vo svojich koreňoch, takže prakticky potrebuje ďalšie hnojivo. Mulčovanie však ocení. Dbajte o dostatok vlahy – nikdy nenechajte pôdu vyschnúť. Na sladkom drievku si pochutnajú aj slimáky, húsenice, rastliny môžu trpieť múčnatkou. Inak je sladké drievko bezproblémové.

Ako zberať úrodu – korene sladkého drievka?

Keď sa konečne dočkáte odmeny, teda po troch-štyroch rokoch pestovania, vykopte korene sladkého drievka. Sú hnedožlté, dlhé a pružné, so žltým, šťavnatým vnútrom. Zberajte najhrubšie vodorovné korene, ale nechajte v pôde hlboký vertikálny koreň a tenšie vodorovné korene. Ešte dorastú. Rastlinu na jeseň premiestnite na miesto chránené pred vetrom a mrazom, alebo ju zakryte. Úrodu koreňov zberajte každý rok, inak porastú do neuveriteľnej dĺžky – aj štyri metre!

Sladké drievko
Sladké drievko | Zdroj: istock.com

Ako sa sladké drievko používa

Najjednoduchšie je žutie koreňa. Má sladkastú chuť, ale aj jemný nádych slanej príchute. Čím dlhšie koreň žujete, tým je sladkosť intenzívnejšia a koreň šťavnatejší. Sladké drievko však využijete aj na dochutenie širokej škály sladkých jedál a nápojov. Korene môžete sušiť a urobiť z nich čaj. Zaujímavým trikom je vložiť koreň do nádoby s cukrom a použiť na dochutenie koláčov či kaší.

Sladké drievko
Sladké drievko | Zdroj: istock.com

Pôsobí protizápalovo, ale má aj negatíva

I keď má viacero zdravotných výhod (pôsobí protizápalovo, antibakteriálne, antioxidačne, potláča zápach z úst, kŕče, stimuluje aktivitu), pri väčších množstvách pôsobí dráždivo. Nemali by ho užívať ani tehotné a dojčiace ženy, či ľudia s vysokým tlakom krvi. Ak chcete skúsiť sladké drievko vo forme čaju, tinktúry alebo výživového doplnku, porozprávajte sa vopred s lekárom, ktorý pozná váš zdravotný stav, či je to pre vás vhodné. Samozrejme, z pelendrekov sa vám nestane nič, ale nemôžete očakávať ani pozitívne vplyvy.

Sabína Zavarská
Istock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.