image 26815 25 v1

Difenbachia – klasika medzi izbovkami

Difenbachia je bežne pestovaná izbová rastlina. Je akousi stálicou interiérových, prípadne aj chodbových priestorov. Väčšina z nás ju pozná ako nebezpečnú a jedovatú. Možno práve pre toto nelichotivé pomenovanie ju niekedy nazývame aj „nemou trsťou“.

Difenbachia totiž obsahuje jedovatú šťavu, ktorá po požití vyvolá opuch v ústach, v dôsledku čoho človek nie je schopný rozprávať. Napriek tomuto negatívu sa stále drží medzi najčastejšie pestovanými izbovkami.

Difenbachia

Pri niektorých druhoch rastlín márne čakáme na kvet, ktorý považujeme v našich podmienkach za výnimočný až exotický. Difenbachia však predstavuje výnimku. Pri zabezpečení optimálnych podmienok dokáže zakvitnúť. Z kvetu môžeme byť trochu sklamaní, žiadne ohúrenie sa nekoná. Je to viac-menej nenápadný šúľok.

Pri pestovaní tejto exotickej rastliny si treba uvedomiť, odkiaľ pochádza. Pôvodným domovom difenbachie je Južná Amerika. Základom úspešného pestovania je vhodný výber stanovišťa. Správna teplota a svetlo zohrávajú taktiež dôležitú úlohu. Difenbechia si vyžaduje dostatok slnka a teplota by mala byť okolo 20 °C.
Predovšetkým v zimnom období nemožno tieto faktory podceňovať, keďže rastlina pochádza z tropických oblastí. Musíme zabezpečiť, aby ani v zimnom období teplota neklesla pod 15 °C. Negatívny vplyv môže mať na rastlinu i prúdenie studeného vzduchu, čiže aj prievan.

Difenbachia

Čo sa týka pôdy, difenbachiu je možné pestovať v substráte na izbové rastliny. Mne osobne sa osvedčilo pridanie rašeliny. Na hnojenie sú vhodné tyčinkové alebo granulované (zásobné) hnojivá.

Difenbachia sa dá rozmnožiť pomocou vrcholových odrezkov. Na zakorenenie odrezkov je potrebná teplota okolo 20 °C. Rastlina by sa mala zakoreniť zhruba o 3 až 4 týždne. Odobraté vrcholové odrezky sa nemusia umiestniť priamo do substrátu, stačí nádoba s vodou. Po vytvorení korienkov sa rastlina zasadí do substrátu.

Text a foto: Bc. Tatiana Plešová

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje