8 inšpiratívnych záhrad od našich čitateľov

8 inšpiratívnych záhrad od našich čitateľov

Trávniky môžu mať rôznu podobu. Nebojme sa experimentovať. Niekedy stačí málo, napríklad len netradične upraviť okolie trávnika, a záhrada získa oveľa zaujímavejšiu podobu. Prinášame vám zopár inšpirácií. 

Na vidieku

Trávnik na vidieku môže mať niekoľko podôb. Precízne udržiavaná zelená plocha by mala plynule nadväzovať na výsadby okrasných aj úžitkových rastlín. Na vidiek sa mimoriadne hodia kvetinové lúky. Tie sa zakladajú teraz, koncom leta.

Pridajte farby

Na trávnik umiestnite výrazne farebný záhradný nábytok a strohá zelená plocha zrazu získa inú, spravidla dynamickejšiu podobu. 

S jazierkom

Jazierko vždy krásne vynikne na udržiavanom trávniku, a pritom nemusí byť ani v jeho centre. Nevýhodou je, že pri kosení sa zvyšky tráv môžu dostať do vody a naštartovať tvorbu rias. Trávnik by preto nikdy nemal siahať až k brehom. 

Na väčšej ploche

Trávnik najväčšmi vynikne na väčšej ploche, samozrejme, to platí aj pre nedokonalosti, preto ho treba pravidelne kosiť, zavlažovať a prihnojovať. Ak sa niečo z tohto zanedbá, okamžite to vidno. Zaujímavo bude pôsobiť, ak trávnik bude „pretekať“ aj do iných častí záhrady. 

Cestou-necestou

Trávnik môže mať aj podobu záhradnej cestičky. Samozrejme, nemala by to byť frekventovaná trasa, inak sa to odrazí na jeho vzhľade. Je to však príjemná alternatíva vydláždených plôch. 

Upravené okraje

Každý trávnik by mal mať upravené okraje. Vo vidieckej záhrade sú vhodnejšie zvlnené. Ich údržba je síce náročnejšia, no trávnik spolu so záhonmi vytvorí harmonickejší celok. 

Kopce a kopčeky

Záhradná plocha nemusí byť len rovná, trávnik zakryje aj terénne nerovnosti. Výsledok ocenia najmä deti. Takáto plocha je však náročnejšia na údržbu. 

Atraktívna kulisa

Reprezentatívnosť trávnika zvyšuje atraktívna kulisa. Môže ísť o vzrastenejšie, druhovo alebo farebne rozmanité ihličnany, prípadne listnáče (stromy, kry). Vyniknúť by na tomto mieste mohol aj zmiešaný trvalkový záhon s okrasnými trávami. 

Text: Daniel Košťál
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 8/2015,JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. Prepacte, ale kde su stromy? Snad iba v zahrade na vidieku.
    Kazdy ma tuje ako na cintorine.
    Ja za zahradu povazujem miesto, kde sa deti mozu hrat, nie za miesto, ktore vyzera ako plan z nejakej hry.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.