image 35722 25 v1
Galéria (7)

Takto by opravil vašu záhradu architekt, aby ste sa v nej nenarobili

Postaviť dom je pre viacerých z nás úspech na celý život. „postaviť“ záhradu je v mnohých prípadoch rovnako náročné. Preto neváhajte a začítajte sa do nasledujúceho článku. Možno je vaša záhrada podobná tejto pred rekonštrukciou či vysadením a nájdete vhodné riešenie.

Galéria

Vidiecka záhrada bez údržby
Vidiecka záhrada bez údržby
Vidiecka záhrada bez údržby
Vidiecka záhrada bez údržby -
Vidiecka záhrada bez údržby
Vidiecka záhrada bez údržby

ZÁHRADA PRED REKONŠTRUKCIOU

VÝHODY POZEMKU

Pozemok má podlhovastý tvar a svojou veľkosťou sa nelíši od bežnej záhrady na dedine. Plusom je, že v plnej miere vyhovuje svojim majiteľom.

ORIENTÁCIA

Hlavná orientácia pozemku je v smere z juhozápadu na severovýchod. Vďaka priaznivej orientácii je na pozemku dostatok slnečného svetla. Dôležitým faktom je, že pozemok je posledný v rámci obytnej výstavby. Bývať na okraji dediny má svoje výhody i nevýhody.

ŠTRUKTÚRA

V prednej časti sa nachádza parkovacie státie a malá predzáhradka. Nasleduje rodinný dom. Za rodinným domom sa už rozprestiera samotná hlavná časť záhrady. Majitelia dokázali v rámci svojich možností v zadnej časti pozemku vybudovať murovaný altánok spojený s miestnosťou na odkladanie záhradného náradia, kde nemohla chýbať kosačka. A tá si svoje uplatnenie našla, keďže okrem jedného ovocného stromu a nenápadnej výsadby pri terase kraľovala celej záhrade tráva.

Pôvodný stav záhrady
Trochu fádny vzhľad bez života, vietor prináša z poľa veľa prachu. foto: Miroslav Šteiner

NEVÝHODY POZEMKU

PRAŠNOSŤ

Jednou z hlavných nevýhod pozemku je jeho poloha. Susedom je totiž poľnohospodárska pôda, ktorá v žiadnom prípade nezastaví vietor a ako bonus ovzdušie doplní ešte aj o prach z pôdy. Jednou zo zásadných požiadaviek bola eliminácia vetra na pozemku.

TRÁVNIK

Ako nevýhoda sa po určitom čase ukázal pestovaný trávnik. Pri zakladaní trávnika si musíme uvedomiť, že jednou z najdôležitejších vecí je pravidelné kosenie. Musíme sa preto vedieť dostať do každého kúta záhrady. Ak nie je prístup pohodlný, hrozí až znechutenie z úmornej práce pri dôkladnej údržbe. Pobyt v záhrade by mal byť pritom spôsob odpočinku. Udržiavať celý pozemok pravidelným kosením sa ukázalo ako časovo neudržateľné, navyše, zeleno-zelené kráľovstvo časom začalo pôsobiť nudne.

ŠACHTY

Na viditeľnom mieste hneď vedľa terasy sú 2 vstupy do technických šácht. Logická požiadavka bola zakomponovať tieto vstupy do výsadby, aby sa doslova stratili z očí.

ÚZKA ZÁHRADA 14 × 30 m

Stavba domu ukrajuje takmer z celej šírky pozemku. Pri vstupe do domu, ktorý sa nachádza na bočnej strane, je priestor na chodník a približne 2 m široký pás zeme.

Záhrada pred rekonštrukciou – čo bolo potrebné zlepšiť. vizualizácie: Ing. arch. Miroslav Šteiner

VÝBER RASTLÍN

Jednoduchá základná rada – každá rastlina si vyžaduje osobitný prístup, a to doslova. Niektoré majú rady slnko, niektoré tieň alebo polotieň. Tiež je dôležitý správny výber zeminy, substrátu alebo rašeliny. Preto nie je dôležitý len výber rastlinného druhu vhodného z hľa­diska tvaru alebo farby, ale najmä z hľadiska požiadaviek na umiestnenie v záhrade.

AKO ZVÄČŠIŤ ZÁHRADU

V stiesnených podmienkach pozemku s úzkym obdĺžnikovým tvarom sa záhrada rozdeľuje na časti a využíva sa celá šírka pozemku. Preto dbajte na to, aby hlavné výrazové prvky rozširovali a opticky zväčšovali celú záhradu. Veľké výškové rozdiely je najvhodnejšie rozdeľovať na jednotlivé malé terasy. Aj na malom a výškovo rozčlenenom priestore môžeme vybudovať útulné prostredie. Vertikálnym rozdelením na terasy získame štvorcové metre navyše. Zaujímavým kamenným múrom podopierajúcim samotnú terasu dostaneme do záhrady originálne riešenie. Kameň môžeme nahradiť aj drevenými trámami zo starého krovu.

MASKOVANIE ŠACHTY

Kanalizačná alebo vodovodná šachta má pevné miesto na každom pozemku. V ideálnych prípadoch je súčasťou spevnených plôch a nenarúša vzhľad záhrady. Ak sa nachádza priamo v záhrade, je možné zakomponovať ju takmer neviditeľne, napríklad do výsadby v prípade, že poklop je vyššie ako samotný terén. Priamo na poklopy môžete položiť aj výstelku – drvinu, riečny kameň alebo mulčovaciu kôru (platí v prípade, že vyústenie do vstupu do šachty je pod úrovňou terénu).

dobré rady

NENÁROČNÝ TRÁVNIK?
Prevláda presvedčenie, že ak sa chceme svojej záhrade venovať čo najmenej, stačí mať na celom pozemku trávnatý povrch. A to je veľký omyl! Najčastejšou chybou pri zakladaní záhrady je spoľahnúť sa výlučne na tento obľúbený zelený nízky porast. Jednoduchá matematika nepustí – mínusom je veľká spotreba vody na zavlažovanie a pravidelná údržba v podobe kosenia trávy. Naproti tomu úprava výsadby jej ostrihaním dvakrát do roka je ľahšia a výhodnejšia. Čo si vyberiete, je na vás. Vypestovať a udržať krásny zelený trávnik je ťažšie, ako sa to môže zdať.

KAMEŇ DO ZÁHRADY PATRÍ!
Nebojte sa kombinovať materiály. Okrem samotnej výsadby si nájde miesto v záhrade i kameň. Forma použitia môže byť rôzna – kamenná nástielka, kameň ako samostatný prvok alebo kamenný chodník. Veľkou výhodou je farebná rôznorodosť. Vďaka nej vieme dostať farbu i na miesta, kde je nedostatok svetla, a oživiť inak tmavé zákutia.

ANDEZITOVÝ CHODNÍK
Do trávnatej plochy ho dostaneme pomerne jednoducho. Každý jeden prvok si umiestnime tak, aby sme po celom chodníku mohli prejsť bežným krokom. Obrežeme okraje a odstránime zem na hĺbku konkrétneho kameňa. Lôžko vyplníme pieskom pred zapracovaním do finálnej pozície. Medzery medzi trávnikom a kameňom vysypeme zemou.

ČO CHCEL MAJITEĽ?

Vytvoriť príjemný priestor medzi rodinným domom s terasou a murovaným altánkom. Aj na prvý pohľad nevyhovujúci pozemok sa môže premeniť na útulnú záhradu, ak, samozrejme, postupujeme pri realizovaní premeny s rozvahou.

ČO PRINIESLA REKONŠTRUKCIA

Čo sa zmenilo k lepšiemu po rekonštrukcii záhrady? vizualizácie: Ing. arch. Miroslav Šteiner

TRÁVNIK MENŠÍ, PRIBUDLI ZÁHONY

Centrálnym prvkom záhrady ostáva trávnik, ale už nie na celej svojej pôvodnej ploche a po úprave získava nepravidelný zaoblený tvar, ktorý je čiastočne ovplyvnený tvarom záhonov a technických prvkov. Do záhrady sa dostávajú vďaka zaobleniam dynamické tvary.

HRANICE ZNAMENAJÚ ĽAHŠIE KOSENIE

Trávnik a výsadba sú oddelené prefabrikovanými tehlami, aby bolo možné bezproblémové kosenie okrajov trávnika a zabránilo sa prerastaniu trávy mimo vymedzenej plochy. Tehly sú farebne ladené k fasáde rodinného domu a murovaného altánku.

Celkový pohľad
Rekonštrukcia ukazuje, že vďaka citlivému zásahu môže aj úzky pozemok vyzerať sviežo a elegantne. vizualizácie: Ing. arch. Miroslav Šteiner

PROTI PRACHU

Na existujúce oplotenie sme použili prútené ploty. Výrazne eliminovali nepríjemný vie­tor a prach z otvoreného priestoru. Štruktú­ra prútených plotov netvorí uzavretý celok, ale zároveň oddeľuje a poskytuje dostatočnú mieru súkromia. Výhodou je prírodný vzhľad a ľahká manipulácia, na uchytenie o pôvodný plot stačí obyčajný drôt a pár minút práce.


Technické šachty sa teraz nachádzajú v záhone a sú obkolesené výsadbou. vizualizácie: Ing. arch. Miroslav Šteiner

ŽIVÝ PLOT

Na prútené ploty nadväzuje výsadba vo forme živého plota. Aby sme sa vyhli jednotvárnosti, je tvorený viacerými druhmi rastlín (konkrétne Photinia, Eleagnus a Rhamnus). Netypický živý plot, v ktorom nenájdeme žiadnu drevinu ako tuja. Bude vynikať farbami a pri správnej starostlivosti dokáže bez problémov dorásť do výšky 2 m a viac. Vytvorí dokonalú prírodnú bariéru pri terase.

NEVIDITEĽNÉ ŠACHTY

V záhrade sa nachádzajú technické šachty a ich železobetónová konštrukcia je viditeľná. Prvým krokom bolo vyčleniť priestor na trávnik tak, aby nezasahoval do priestoru šácht. Všeobecne je vhodnejšie nezasahovať do priestoru trávnika žiadnym technickým prvkom – poklopom, vstupom do šachty. Šachty majú väčšiu šancu zaniknúť v záhone, kde ich bude doslova obkolesovať výsadba.

CHODNÍKY SÚ VYMENENÉ

Cez novovytvorený záhon bude prechádzať „šľapákový“ chodník z plochých kameňov či tvárnic. Na prvý pohľad môže vyzerať, že ide do neznáma a je tam len na efekt. Má ale svoje praktické využitie, smeruje k priechodu na susedný pozemok.
Existujúci chodník z prefabrikovaných dielov, ktorý predtým spájal terasu a murovaný altánok, bol nahradený organickejšie sa tváriacim andezitovým chodníkom. Nepravidelným tvarom andezitovej platne a prírodným vzhľadom zapadá do celkovej koncepcie záhrady.

Pekný pohľad na obnovenú záhradu.
V plnej kráse bude až vtedy, keď nové rastliny vyrastú. foto: Miroslav Šteiner

NAMIESTO KÔRY KAMEŇ

Všade, kde sa nenachádza trávnik a výsadba, je ako nástielka použitý drvený kameň. Je praktickejšie používať drvinu namiesto mulčovacej kôry, ktorú treba neustále dopĺňať. Výhodou je nepreberné množstvo farebných kombinácií a veľkostí a aj to, že drvinu vietor nedokáže doslova rozfúkať po celej záhrade tak ako mulčovaciu kôru.

ROVINA OSTALA

Vzhľadom na funkčnosť a jednoduchosť neboli potrebné žiadne výrazné terénne úpravy. Výškové rozdiely nevytvárajme za každú cenu. Potrebnú hmotu i výšku vieme docieliť rôznou výškou výsadby.

Ing. arch. Miroslav Šteiner

Absolvent FA STU v Bratislave. Projektuje verejné budovy aj rodinné domy, ktoré dopĺňa príjemne upravené vonkajšie obytné prostredie. Venuje sa aj nábytkárskej tvorbe.

Text, foto, vizualizácie: Ing. arch. Miroslav Šteiner
Zdroj: časopis Urob si sám 8/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. aa says:

    Este zrusit aj ten blby travnik, ktory treba kazdy tyzden kosit, a bude to dokonale.

    1. peter says:

      kosenie „blbého“ trávnika v takto krásnej záhrade je pre majitela maximálny relax a potešenie,
      ten kto to chápe len ako prácu v záhrade nechápe o čom vlastne život v rodinnom dome je,
      pre takých ludí je ideálne bývanie v jednoizbovom byte na 23. poschodí a s malým zafajčeným
      bufetíkom vedla činžiaku kde môže zmysluplne tráviť volný čas.

      1. zuzka says:

        mne sa zdalo že z príspevku vyššie skôr cítiť sarkazmus než že by to myslel vážne…

      2. kwwjt says:

        nie, su taki blbi ludia…

  2. Roman says:

    Pekné, ale deti budú hrať futbal do oblúka. Bývať v rodinnom dome so záhradou a nemať hriadku so zeleninou a nejaké drobné ovocie, maliny, ríbezle, jahody alebo pár ovocných stromov je somarina.
    Dnešné deti si myslia, že zelenina a ovocie rastú v tescu.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje