ako si vypestovat kvitnuce kry
Galéria (13)

Ako si vypestovať kvitnúce kry

Nemusíme draho platiť za sadenice krov kvitnúcich na jar a v lete. Môžeme si ich vypestovať aj sami. Toto obdobie je na to stvorené. Nie je to nič zložité ani časovo náročné. Materiál získame z vlastnej záhrady, parku alebo nám ho poskytne ochotný sused-záhradkár.

Galéria

ako si vypestovat kvitnuce kry 1919 big image
pestovanie, kry, postup
11 dano big image
10 dano big image
pestovanie, kry, postup
08 dano big image
07 dano big image
06 dano big image

UROB SI SÁM

čas: do 1 hodiny
obdobie: koniec jesene, zima

KONTROLNÝ ZOZNAM

Materiál

► riečny piesok

Náradie a pomôcky

► záhradnícke nožnice
► meter
► špagát
► miska

PRACOVNÝ POSTUP

1. Odber odrezkov
Na odoberanie odrezkov sú najvhodnejšie jednoročné drevnaté výhonky, nesmú byť poškodené ani rozvetvené. Mali by byť hrubé ako ceruzka a dlhé maximálne 30 cm.

2. Správne označenie
Odrezky nesmú mať listy. Označíme si, ktorá časť odrezku pôjde do pôdy a ktorá z nej bude trčať. Predídeme tak neskoršiemu sklamaniu, keď z odrezkov nič nenarastie. Horný koniec zastrihneme dorovna.

3. Šikmý rez
Koniec odrezka, ktorý bude zapichnutý v pôde, je dobré zastrihnúť tesne pod očkom našikmo. Dôležité je, aby bol rez čo najviac hladký, bez záderov a nerovností. Aj preto by mali byť záhradnícke nožnice naozaj ostré.

4. Zviazanie špagátom
Keď si nastriháme dostatok odrezkov, zviažeme ich a označíme menovkou, aby sme neskôr vedeli, o aký ker ide. Navyše, bude sa nám s nimi aj lepšie manipulovať.

5. Uloženie do piesku
Ak je vonku mrazivo alebo nasnežené, pripravené odrezky si na zimu založíme do vedra s pieskom – zasypaná musí byť najmä spodná časť odrezkov.

6. Navlhčenie
Založené odrezky dobre zalejeme vodou. Až do predjarného obdobia musia byť uložené vo vlhkom piesku, preto nezabúdame na pravidelné zavlažovanie.  

7. Uskladnenie
Misku s odrezkami ponorenými približne do polovice vo vlhkom piesku by mala byť uložená na chladnom a tmavom mieste, napríklad v pivnici.

8. Úprava záhona
Keď nie je vonku mráz, svieti slnko a pôda nie je zamrznutá, odrezky môžeme zapichnúť na pripravený záhon. Predtým je však dobré prekypriť pôdu do hĺbky.

9. Zapichnutie do pôdy
Odrezky zapichujeme šikmým zastrihnutím dolu do dvoch tretín, aby vytŕčali aspoň dva rady pukov. Odrezky, ktoré zimovali v piesku, zapichujeme do pôdy začiatkom marca.

10. Zabezpečenie vlahy
Dôležité je, aby sme po vysadení odrezkov záhonček dobre zaliali vodou. Dostatok vlahy hrá totiž pri zakoreňovaní odrezkov veľmi dôležitú úlohu.

11. Zakrytie lístím
Ak budeme odrezky zapichovať do pôdy koncom jesene, je dobré ich po zaliatí zahrnúť suchým lístím – bude prirodzenou ochranou počas zimy a pomôže udržať potrebnú vlahu. –>
Záhradník radí
Pomocou drevnatých odrezkov si môžeme vypestovať aj živý plot. Odrezky stačí pozapichovať do jedného alebo dvoch radov v určenej vzdialenosti.

DOBRÉ RADY

Výber druhov
Pomocou drevnatých odrezkov si môžeme rozmnožiť budleju, zlatovku, liesku, pavinič, vajgéliu, pajazmín alebo meruzalku.

Odoberanie odrezkov

Odrezky začíname odoberať, keď opadajú listy z krov, a pokračujeme počas celej zimy.

Pri vysádzaní

Aby sme odrezky pri zapichovaní do zeme nepoškodili, môžeme si pomôcť vysádzacím kolíkom.

Urýchlenie zakorenenia

Zakorenenie môžeme urýchliť, ak jeden koniec odrezkov (určený do pôdy) pred zapichnutím namočíme do práškového stimulátora, napríklad Stimulaxu.

Kedy zakorenia
V priebehu jari odrezky zakorenia a nasledujúcu jar ich môžeme presadiť na vybrané miesto. Dôležité je, aby sme s odrezkami už nehýbali ani ich nevyťahovali, keď sú už zapichnuté v pôde.

Text: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. Marek Dula says:
 2. Marek Dula says:

  Ahojte, viem, ze to s tymto presne nesuvisi, ale mozem poprosit o radu?Mozem teraz strihat tie konce dlhe? aby mi to rastlo do sirky a nie do vysky, fotky si mozeme pozriet napr tu: http://forum.abecedazahrady.da…tie konce sa proste vysvihli do vysky :)Dakujem

 3. Gero Nimo says:

  ste dobre skorí …. obdobie: koniec jesene, zima, hlavne ,že je už marec ….

  1. Marek Dula says:

   hej, marec bol a co? vegetacia posunuta je riadne dozadu, ved este tu mame sneh

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.