Aké odrody kosatcov rozžiaria vašu záhradu a rozvoňajú domácnosť?

kosatce
Zdroj: istock.com

Ak máte radi kvety, krása a farebnosť kosatcov vás určite očarí. Zoženiete ich takmer vo všetkých farbách, bez problémov zvládnu teplé počasie, aj vietor, ak nie je priveľmi silný.

Číňania vedeli, prečo sa do nich zamilovali už pred tisíckami rokov. Dokonalé kvety kosatcov inšpirovali aj mnohých umelcov, vrátane Vincenta van Gogha a francúzskeho impresionistického maliara Clauda Moneta.

Strapaté aj pehavé

K najznámejším kosatcom v našich končinách patrí kosatec žltý (Iris pseudacorus), ktorému sa hovorí aj „Žltá vlajka“. Má veľké okrasné kvety s priemerom 7,5 až 15 centimetrov, pevné stonky a vejárovito tvarované skupiny sivo-zelených listov. Tri okvetné lístky sú vzpriamené a spodné s jemnými chĺpkami visia ako vlajka.

To je však len jedna zo stovák odrôd. Môžete si vybrať nielen rôzne farby, ale aj kvety s rôznymi tvarmi a veľkosťou. Trendom sú dvojfarebné, strapaté alebo „pehavé“ druhy, či odrody s vlnitým okrajom kvetov.

kosatce
Zdroj: istock.com

Od desať centimetrov  po meter

Fúzaté kosatce sa delia do šiestich skupín podľa výšky. Najnižšie majú len 10 centimetrov, kým najvyššie aj meter. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že čím nižší kosatec je, tým skôr kvitne. Ak si vyberiete starostlivo, môžete sa z kvetov kosatcov tešiť celé leto. Záleží od konkrétnej odrody a poveternostných podmienok. Ak máte skoré odrody a už vám aj odkvitli, nič nie je stratené. Mnohé z nich, ak majú dobré podmienky, vyprodukujú kvety aj tretí, či štvrtýkrát.

kosatce
Zdroj: istock.com

Voňavé odrody

Záhradkárske spoločnosti každoročne prekvapujú novými vzrušujúcimi odrodami. Nejde len o ich pôsobivý vzhľad a farebné kombinácie. Ide aj o vôňu. Mnohé odrody majú sladkú vôňu a sú určené na to, aby vám v domácnosti po zrezaní rozvoňali celú domácnosť. Jednou z najoceňovanejších odrôd je ‘Clarence’. Je vysoká, skvele vonia a má „rozcuchané“ kvety bielej, modrej či fialovej farby. Kvitne dvakrát – na konci jari (respektíve na začiatku leta) a následne koncom leta alebo začiatkom jesene.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteTohtoročné IN

Ďalšou z obľúbených odrôd je ‘Superstition’. Má vlnité okraje a veľké lesklé čierne kvety s podtónom fialovej. Nemenej očarujúcou odrodou je ‘Titan’s Glory’. Má tmavo purpurové kvety, ktoré krásne kontrastujú so žltými trvalkami. Kvety majú priemer 10 až 20 centimetrov. Odroda ‘Diabolique’ má tmavé vínovo fialové kvety a zapôsobí v kombinácii so svetložltými trvalkami. Poobzerajte sa v blízkych záhradkárskych predajniach aj po ďalších nových odrodách, určite vás nejedna zaujme.

kosatce
Zdroj: istock.com
kosatce
Zdroj: istock.com

Ako správne pestovať kosatce?

Pozitívne je, že na tieto vysoko estetické kvety si môže trúfnuť aj začiatočník. Stačí im priepustná pôda s pravidelným zavlažovaním. Obľubujú teplé, slnečné až polotienisté miesto, ale neznášajú čerstvý hnoj a premokrenú pôdu.

Niektoré druhy kosatcov je možné vysadiť v júli a ešte aj v auguste. Pri sadení dbajte o to, aby bol medzi rastlinami rozstup približne 50 centimetrov, pri nižších odrodách aspoň 25 až 30. Rozmnožujú sa delením podzemných výhonkov z materských rastlín. August je najlepší čas na rozsádzanie a presádzanie kosatcov. V zime potrebujú ochranu, oplatí sa ich zakryť čečinou. Na jar je dôležité, aby slnečné lúče mali prístup k povrchu podzemkov.

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.