Skalník (Cotoneaster)
Galéria (8) Zdroj: istock.com

Chcete mať najkrajší živý plot? Zasaďte si skalník!

Skalník (Cotoneaster) je vítanou ozdobou každej záhrady. Má pekné kvety, dekoratívne zelené časti, na jeseň žiari mnohými farbami od karmínovej, cez fialovú až po žltú, a poteší aj červenými bobuľami. Máloktorá rastlina je tak všestranná a nenáročná ako skalník.

Skalník patrí do čeľade ružovité (Rosaceae) a pochádza z miernych oblastí Eurázie a severnej Afriky. Je príbuzný hlohu a jarabine, podobá sa tiež na hlohyňu šarlátovú, ale nemá tŕne. Kry skalníka vytvárajú dlhé vetvy, na ktorých vyrastajú krátke výhonky s kvetmi a bobuľami. Niektoré odrody majú malé okrúhle listy, iné dlhé a vajcovité. Väčšina listnatých druhov je mrazuvzdorná.

Skalník (Cotoneaster)
Skalník (Cotoneaster) | Zdroj: istock.com

Na konci jari a začiatkom leta vás skalník poteší drobnými krémovými, ružovými, červenými alebo bielymi kvetmi. Po nich sa objavia malé nejedlé plody, zrejúce do žiarivých odtieňov jasne červenej, oranžovej, ružovej či sýtej vínovej farby. V prípade mnohých druhov zostávajú na konári až do nasledujúceho roku.

Skalník (Cotoneaster)
Skalník (Cotoneaster) | Zdroj: istock.com

Pozor: Bobule sú pre ľudí i zvieratá toxické! Dbajte o to, aby k nim deti ani zvery nemali prístup.

Odrodu si vyberte podľa funkcie a vlastností

Celkovo existuje približne 260 rôznych druhov skalníka a početné hybridné odrody.

Plazivé odrody rastú pomaly a využívajú sa ako dekoratívny záhradný koberec. Prípadne, ak potrebujete zakryť vchod do pivnice, či dekoratívny briežok. Skalník krásne vyzerá aj popri oporných múroch, medzi skalkami alebo po stranách v kontajnerových nádobách v kombinácií s inými kvetmi.

Vzpriamený druh skalníka má zvyčajne ladné vetvy, ktoré sa jemne ohýbajú k zemi. Vytvárajú jedinečný „fontánový“ vzhľad. Tento druh je ideálny na živý plot – môžete ho upraviť do pevne orezanej formy, alebo nechať ako neformálne rastúci živý plot. V tejto prírodnej forme má azda ešte väčšie čaro ako upravovaný.

Do výšky rastúce skalníky sa tiež dajú upraviť ako solitéry – malé dekoratívne stromčeky, ktoré sa pestujú v jednom alebo viacerých radoch. V takejto zostave vo väčších záhradách a na farmách fungujú ako vetrolamy. Sú však tiež dobrou ochranou súkromia, ak ich vysadíte na miesto, ktoré chcete, aby bolo chránené pred okoloidúcimi či susedmi.

Kvety a bobule skalníka priťahujú včely a vtáky. Pozitívne je, že tieto robustné kríky sú odolné voči suchu, ľahko sa zakoreňujú a takmer bez starostlivosti vytvárajú veľké kolónie. Ďalším pozitívom je univerzálnosť skalníka. Okrem dekoratívneho efektu sú vynikajúcou voľbou, ak potrebujete spevniť breh či svah proti erózii.

Skalník (Cotoneaster)
Skalník (Cotoneaster) | Zdroj: istock.com

Odrody, ktoré sa tešia veľkej obľube: Skalník Dammerov ’Coral Beauty’, ‘Emerald Beauty’, Skalník Dammerov ´SKOGHOLM´, Skalník dammerov Mooncreeper, Skalník rozprestretý, Skalník vŕbolistý ´REPENS´.

Rady na pestovanie skalníka

Skalník potrebuje úplne alebo čiastočne slnečné miesto s úrodnou a dobre priepustnou pôdou. Darí sa mu v rôznych podmienkach a znáša pôdu s pH 5,0 až 8,0. Miesto, kam skalník zasadíte, vyberte premyslene, pretože tento ker neznáša presádzanie. I keď je tolerantný voči suchu, v prvom roku rastliny treba dôsledne polievať vždy, keď horné dva centimetre pôdy preschnú. Pri sadení okolo rastliny navrstvite mulč proti burine.

Skalník (Cotoneaster)
Skalník (Cotoneaster) | Zdroj: istock.com

Skalník môžete pestovať aj v nádobách, doprajte mu však dostatok priestoru, pretože má mohutné korene. Myslite tiež na to, že rastliny pestované v nádobách vyžadujú viac vlhkosti ako rastliny vysadené v zemi.

Skalník (Cotoneaster)
Skalník (Cotoneaster) | Zdroj: istock.com
  • Ak chcete mať kríky bohaté na bobule a aby na jeseň listy žiarili všetkými farbami, skalník vysaďte na úplne slnečné miesto.
  • Kríky pravidelne prerezávajte, aby ste podporili husté lístie. Najlepší čas na rez je skorá jar. Odstráňte tiež všetky mŕtve alebo choré vetvy – odrezaním stonky až po základňu.
  • Ak rastlina príliš zhustla, prevzdušnite je aj vnútorným rezom v korune.

Náš tip: Ak si chcete zaobstarať skalník, všímajte si aj to, či je vybraná odroda označená ako vždy zelená. Niektoré sú totiž opadavé. Zvyčajne závisí aj od polohy, v ktorej chcete túto rastlinu pestovať. Väčšina skalníkov je však atraktívna po celý rok, prípadne aspoň tri ročné obdobia.

Galéria

Skalník (Cotoneaster)
Skalník (Cotoneaster)
Skalník (Cotoneaster)
Skalník (Cotoneaster)
Skalník (Cotoneaster)
Skalník (Cotoneaster)
Skalník (Cotoneaster)

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

  1. Tatiana Bednárová says:

    dobrý den chcela by som si vysadit živý plot asi na 16metrov po ceste chodia autá do uholných skladov je to dost prašné môžete mi poradit dakujem.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.