/ Recepty /

Babičkina hríbová kapustnica s mrveničkou

image 37896 25 v1

Kto by si nepamätal babičkinu rozvoniavajúcu kapustnicu, ktorá v zime tak výborne chutila. Práve takú si teraz môžete navariť podľa nášho receptu.

UROB SI SÁM

Kapustnica

SPOLU: 5 €
PRE: 4 osoby
ČAS PRÍPRAVY: 60 minút
NÁROČNOSŤ: +++

KONTROLNÝ ZOZNAM

Kapustnica s mreveničkou 5 €
• kyslá kapusta
1 pohár (1,90 €/kg)
• sušené hríby
2 hrste (7 €/100 g)
• sušené slivky
1 hrsť (1,50 €/200 g)
 1 cibuľa
 1 lyžička
mletej červenej papriky
• zopár guľôčok
čierneho korenia
 3-4 bobkové listy
 voda
alebo zeleninový vývar podľa potreby
 mrvenička
• tuk

Mrvenička
 detská krupica
môže byť i špaldová, 200 g (0,65 €/500 g)
 1 lyžička soli
 1 celé vajce
• voda podľa potreby 

POSTUP

1. VAJCE A KRUPICA
Najprv si urobíme domácu mrveničku z krupice a vajec. Do misky rozbijeme vajíčko, primiešame cca 200 g detskej krupice. Zmes osolíme a vypracujeme cesto. 

2. STRÚHANIE MRVENIČKY
Ak je to potrebné, pridáme trošku vody, prípadne krupice. Cesto nastrúhame na veľkých okách strúhadla, posypeme krupicou a necháme usušiť. 

3. VARENIE KAPUSTY
Kyslú kapustu vložíme do hrnca, pridáme namočené hríby, slivky, korenie, bobkový list, zalejeme vodou a varíme do zmäknutia asi 20 minút. 

4. CIBUĽKA S PAPRIKOU
Na miernom plameni opečieme nadrobno nakrájanú cibuľu. Pridáme mletú červenú papriku a kastrólik hneď stiahneme zo sporáka, inak bude paprika spálená a horká. 

5. UVARENÁ KAPUSTA
Kapustu uvaríme namäkko. Kto chce, môže osobitne uvariť aj trocha nadrobno nakrájaných zemiakov a na konci ich pridať do kapusty. 

6. PRIDAŤ MRVENIČKU
Keď je kapustnica uvarená, pridáme domácu mrveničku. Pravá vianočná kapustnica by mala byť bez mäsa, len s hríbmi, sušenými slivkami a domácou mrveničkou. 

7. PAPRIKOVÁ ZÁPRAŽKA
Povaríme a na záver pridáme i opečenú cibuľu. Kapustnicu necháme prevrieť a podávame. Základom úspechu je dobre vykvasená domáca kapusta. 

Dobrú chut!

Text a foto: Lucia Súkeníková
Zdroj: časopis Urob si sám 12/2016, JAGA GROUP, s.r.o

Komentáre

  1. prava kapusnica a bez mesa? asi by ma vysmiali. skus 3klobasky-kazda ina udenu krkovicu,kusok pliecka,hyd.pecienky,huby,kys.kapusta tot vsio.kapustu nie kupovanu ak zostane tak na 3 den je bombova

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.