Čo všetko obnáša výmena starého kotla za nový

plynový kotol
Zdroj: Vaillant

V dome plánujeme vymeniť starý plynový kotol za nový. Čo všetko budeme potrebovať, aby sme ho mohli uviesť do prevádzky? Juraj, Topoľčany

Ak vám v domácnosti doslúži starý nekondenzačný kotol, na výmenu už podobný nekúpite, a to preto, že smernica ErP v EÚ od septembra 2015 obmedzila ich predaj. Sú už totiž považované za energeticky nehospodárne.

Ak teda v dome vymieňate takýto starý plynový nekondenzačný kotol za nové kondenzačné vykurovacie zariadenie, vždy to zverte do rúk odborníkovi. Pri takejto výmene je totiž dôležité počítať s prerábkou odvodu spalín z kotla, pričom jej náročnosť posúdi práve odborník po obhliadke vašej technickej miestnosti či pivnice.

Ak ste už vymenili okná za nové, zateplili obvodový plášť či strechu, bude potrebné nanovo prepočítať tepelné straty vykurovaného domu.

Motiváciou je, že ak v domácnosti vymeníte kotol starý 20 rokov za nový kondenzačný, ten bude pracovať oveľa efektívnejšie a môžete tým ušetriť až 30 % plynu, čím sa vám znížia prevádzkové náklady.

Ak si ku kotlu vyberiete inteligentný ekvitermický regulátor, budete šetriť oveľa efektívnejšie.

Text: Andrea Dingová
Foto: Vaillant

Komentáre

  1. Presne tak, môže aj nemusí ušetriť 30/. Vlastná skúsenosť. A klasický stacionárny kotol kúpite,viadrus, attack.

  2. Osobná skúsenosť ,, ušetrilo mi to určite tých 30 percent ,, kotol Buderus .

  3. Treba ale spomenut že tento članok je platená reklama na podporu predaja plynu do budúcna – Preto dávaju akoze „dotáciu“ na plynový kotol ktorý ale v starých domoch s samotiažov (cháp ako kurenie s expanznou nádobou na najvysom bode , bez obehoveho čerpadla s ktolom na drevo) nemá význam.

    Inými slovami – ak staviate a plánujete kurenie na kondenzačný kotol – potom áno
    Ak máte starý dom – toto nemá význam riešit z dôvodu vyšších nákladov na výmenu kotla a nastavenie celej jednotky na mieru domu. (NáKLADY VYŠŠIE AKO NáVRATNOST V ROKOCH ) …

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.