Ako upevniť satelit na strechu domu

strecha a satelit
Zdroj: Bramac

Na strechu domu by sme chceli upevniť satelit. Vedeli by ste nám odporučiť vhodné riešenie, ktoré by nebolo náročné na montáž? Peter, Rožňava

Na upevnenie antény, satelitu či iných prvkov na šikmé strechy s vedením káblov do podstrešia môžete použiť univerzálny anténový držiak, ktorý sa prichytáva priamo na kontralaty (napr. Bramac). Celý prvok je upevnený na streche nad poistnou hydroizoláciou, preto nie je potrebné riešiť prechod cez fóliu, čo odstraňuje problém zatekania do strechy.

Na prechod cez strešnú krytinu je vhodné použiť systémovú súpravu, ktorá obsahuje nadstavec na anténu a satelit a prestupovú škridlu. Miesto prechodu držiaka cez takto upravený otvor je potrebné zaizolovať proti dažďovej vode.

Na tento účel je vhodná flexibilná butylovo-hliníková páska. Káble nainštalovaného zariadenia sa vedú cez pripravenú priechodku, ktorá sa nachádza priamo na univerzálnom anténovom držiaku, do podstrešného priestoru. Univerzálny držiak sa skladá z teleskopických rúrok s upevňovacími skrutkami (s tzv. vrutmi), z nosnej tyče držiaka, rektifikačnej skrutky a z upevňovacích prvkov montážnej hlavy.

Teleskopické rúrky sa osádzajú pomocou postranných prírub priamo na kontralaty a upevňujú sa tromi skrutkami do dreva so šesťhrannou hlavou M10  120 mm na každej strane. Poloha sa volí tak, aby nosná tyč držiaka prechádzala zvislo cez nadstavec na anténu a satelit. Po osadení rúrok sa doťahuje rektifikačná skrutka. Montážnu hlavu s maticami a zvislú tyč držiaka je potrebné upevniť tak, aby bol možný ich plynulý prechod cez nadstavec.

Nasleduje osadenie prestupovej škridly a zrezanie nadstavca na potrebný priemer 43 mm, nasunutie na zvislú tyč a upevnenie na prestupovú škridlu. Na takto namontovaný držiak je možné pripevniť anténu alebo satelit, prípadne iný prvok.

Káble môžete zviesť cez pripravenú priechodku na držiaku do podstrešného priestoru.

Text: Andrea Dingová
Foto: Bramac

Komentáre

 1. Tie káble na fotografii sú veľmi zle. Bude po nich stekať voda do stožiara.
  Treba tam urobiť na dlhších kábloch slučku – previs pod úroveň vstupu do stožiara. Voda stekajúca po kábloch bude na tej slučke odkvapkávať. Nepotečie hore k priechodke do stožiara.
  Nespoliehajte na tesnosť priechodky.

  1. Ten medzitramovy drziak na foto je zly,nikdy nedavat kable cez ruru.Radsej cez vetracku.Lepsie je ked je stoziar hrubsi 48mm.

   1. a satelit na streche tiež nie je najlepšie riešenie

 2. Satelit na streche ? Keď napadne sneh, rodina Ťa ukameňuje. Satelit vysí na oblohe neviem koľko, ale určite viac 45 stupňov. Os paraboly nie je smer k satelitu, signál sa od paraboly odráža na konvertor pod prudším uhlom. Ak nemáš suseda úplne vedľa tak najlepšie je osadenie na fasádu do výšky 2,5 m. Nebuchneš do neho hlavou, ale v zime hravo ometieš metlou.

 3. Zabudli na jednu a velmi podstatnu vec. Pripojenie na hromozvod!
  Akykolvek prechod cez stresnu krytinu je velky problem, ak nie hned, po case urcite.
  Problemy nastavaju v kondenzacii vody ako v stoziari, tak na prechode kov-krytina, kondenzaty vznikaju aj v kabloch.
  Nie idelane, ale bohuzial aj tazko preveditelne, po stavbe domu, je instalacia na bok muriva, este pred zateplenim.
  Inak druhe zle, ale stale lepsie, ako prechod pod krytinu, je obrucami pricyhtit vyloznik na komin.
  Zivotnost paraboly a LNB v dosahu splodin, nebude idelany, ale vzhladom na mozne zatekanie, je to stale lepsie.
  Uplne najlepsie, je osadit nezavisly stoziar alebo aspon dostatocne hrubu ruru mimo dom, do zahrady.
  Dalsi problem, ktory nastane spojenim uzemnenia vonku a prepojenim satelitu opletom kablu, je mozny problem vyhadzovania chranica v bytovom rozvode.
  Na to sluzia galvanicke izolatory VF signalu, ktore stoja viac, ako satelitny prijimac, antena a LNB.
  V pripade uderu blesku v blizkosti, sa ochrani domacnost a elektricke rozvody v dome.
  Instalacia stoziaru je len jeden krok, ostatne instalacne prvky, su vcelku narocny konstrukcny a projekcny postup, ktory asi 99% ludi neriesi a vysledkom su problemy o ktorych sa potom pise na forach.
  Nemaju vsak jednoduche riesenie.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.