ako jednoducho zrekonstruovat strechu chaty
Galéria (7)

Ako jednoducho zrekonštruovať strechu chaty

S poškodenou strechou sa musí vysporiadať nejedna chalupa. Majiteľa chaty v Malej Lehote oberala o dokonalú pohodu jeho stará a miestami už zatekajúca strecha. Eternitová strešná krytina totiž pod vplyvom počasia a s pribúdajúcimi rokmi prestala plniť svoju funkciu a zároveň stratila aj zo svojho príjemného vzhľadu. Majiteľ sa preto pustil do hľadania efektívneho spôsobu jej obnovy. 

Galéria

trávnik, zakladanie, záhrada, osivo, trávny koberec

Zároveň sa však obzeral po rekonštrukcii, ktorá by ho nepripravila o všetky ušetrené finančné prostriedky. „Navrhol som mu rekonštrukciu s asfaltovou krytinou Icopal 3D. Ide o účinný spôsob opravy eternitovej strechy bez nákladnej demontáže pôvodných eternitových šablón. Daný spôsob obnovy majiteľ poznal, o samotnej krytine mal dostatok informácií aj z médií, preto som ho dlho presviedčať nemusel,“ hovorí Ján Perniš, majiteľ firmy ROPE-TECH s. r. o. Oprava strechy s takouto asfaltovou krytinou predĺži jej životnosť o 25 až 30 rokov.


Zatekajúca a nevzhľadná strecha chaty potrebovala rekonštrukciu. Majiteľ si zvolil renováciu asfaltovou krytinou, ktorú možno nataviť priamo na pôvodnú strešnú krytinu, a to bez jej predchádzajúcej demontáže.
Oprava bez odstránenia pôvodnej krytiny

Rekonštrukcia starej strechy na chate v Malej Lehote prebehla veľmi rýchlo, použilo sa na ňu 295 m2 zvoleného materiálu. Keďže pôvodná krytina sa nemusela odstrániť, majiteľ objektu mal strechu opravenú už v priebehu piatich dní. Na začiatku rekonštrukcie sa najprv z pôvodnej strechy odstránili nečistoty. Po následnej montáži klampiarskych prvkov a odkvapov sa pristúpilo k nataveniu asfaltovej krytiny priamo na eternitové šablóny. Asfaltová krytina sa zároveň použije aj na detaily konečnej úpravy, ako sú hrebeň, úžľabia či nárožia strechy.


Po vyčistení strechy sa pristúpilo k natavovaniu asfaltovej krytiny. Keďže tá má na spodnej strane hmotu modifikovanú SBS kaučukom, ktorú nie je potrebné nahrievať až do tekutého stavu, na dosiahnutie trvalého spojenia s podkladom stačila krátkodobá tepelná aktivácia.

„S touto asfaltovou krytinou sme strechu rekonštruovali po prvýkrát, obnova však prebehla bez komplikácií. Aplikácia asfaltovej krytiny totiž nie je náročná ani zdĺhavá, musí sa však vložiť do rúk odborne vyškolenej realizačnej firmy,“ zdôrazňuje J. Perniš. Asfaltová krytina priľne k podkladu lepšie vtedy, keď sa podklad pred samotnou aplikáciou krytiny ošetrí penetračným náterom.

Krytina sa ukladala kolmo na odkvap, pričom sa dbalo na spojenie krytiny s klampiarskymi prvkami odkvapu či okraju strechy. Práve tieto spoje musia byť maximálne vodotesné.
Rôznorodosť využitia asfaltovej krytiny

Asfaltová krytina, ktorá sa použila na opravu strechy chaty v Malej Lehote sa dá pohodlne aplikovať nielen na eternitové šablóny, ale aj na strechy s asfaltovými šindľami či asfaltovanými pásmi. „Icopal 3D je celistvou a homogénnou krytinou, ktorá sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti vode a zároveň stabilitou proti UV žiareniu. Patrí k vysoko kvalitným materiálom, na ktorý môžeme zákazníkom v rámci Osobnej záruky kvality poskytnúť dokonca až desaťročnú záruku,“ hovorí Ing. Pavol Pekar, produktový manažér spoločnosti Icopal.


Asfaltová krytina má hrúbku až štyri milimetre, preto sa ňou dá stlmiť aj nepríjemné bubnovanie dažďových kvapiek. Vyznačuje sa predovšetkým dobrou odolnosťou proti vode a stabilitou proti UV žiareniu.

Hydroizolačná krytina modifikovaná SBS kaučukom má navyše vynikajúce mechanické vlastnosti a vysokú pevnosť v ťahu. Pobyt na chate v Malej Lehote nebude majiteľovi znepríjemňovať ani dážď, pretože asfaltová krytina vďaka štvormilimetrovej hrúbke dokáže stlmiť aj bubnovanie dažďových kvapiek. Nízka hmotnosť krytiny, ktorá je menej ako 5 kg/m2 umožňuje jej využitie aj na strechách so slabšou nosnou konštrukciou.

Majiteľ si zvolil hnedý odtieň krytiny, aby strecha zapadla do okolitej prírody. Uprednostnil ukladanie krytiny oblúkmi nahor, čím docielil, že strecha chaty dostala nádych južanskej architektúry.
Strecha, ktorá opäť opeknela

Každá strecha prichádza po určitom čase nielen o funkčné vlastnosti, ale aj o svoj pôvab. Na eternitovej streche chaty v Malej Lehote boli odžité roky už jasne vidieť, pôsobila ošarpane a neudržiavane. Rekonštrukciou jej však majiteľ prinavrátil stratený šarm a atraktívny vzhľad. Pri výbere vhodnej farby uprednostnil hnedý odtieň, aby strecha čo najviac zapadla do okolitej prírody a nepôsobila tu rušivo. Na tejto krytine ocenil najmä jej 3D efekt, ktorý vzniká kombináciou troch farieb hrubozrnného minerálneho posypu a z diaľky vytvára dojem klasickej škridly. Strecha chaty sa po rekonštrukcii priblížila južanskej architektúre, pretože si majiteľ zvolil ukladanie krytiny oblúkmi nahor. „S danou asfaltovou krytinou však možno vytvoriť až dva vizuálne efekty. Ak sa krytina ukladá oblúkmi nadol, získa strecha dizajn tradičnej skladanej krytiny,“ dopĺňa P. Pekar.


Po rekonštrukcii, ktorá trvala len 5 dní, získala stará ošarpaná strecha chaty späť svoj príjemný vzhľad.

To sa bude páčiť najmä zástancom klasiky, ktorí uprednostňujú strechu so škridlou. Na rozdiel od skladanej krytiny však cez tento typ krytiny neprenikne do podstrešného priestoru žiadna voda, a to ani počas samotnej opravy. Rekonštrukcia strechy asfaltovou krytinou predstavuje spojenie ľahkosti a spoľahlivosti tradičných asfaltových krytín s estetikou škridly.

 1. Peter says:

  pači sa mi to aj ja by som to potreboval len neviem kde sidli firma a kolko by ma to stalo po finančnej stranke

  1. Miro says:

   Môžem vám poradiť, ak sa mi ozvete na email. adresu

   1. Anonym says:

    my kupujeme starší rodinný dom a potrebujem zistiť cenu, koľko by stála táto oprava

   2. Marika says:

    mozte mi poradit ohladom oprava strechy mam tam eternit okr.Prievidza

 2. Gabi says:

  Aj ja by som rada vedela niečo o tej firme a mala by som záujem zistiť koľko by to stálo.

 3. Peter says:

  Pytate sa na firmu a na cenu, ale ved tieto opravy (myslim nalepenie niecoho na povodnu strechu) robi X firiem vsade po Slovensku. Staci pouzit uja googla a zdravy rozum.
  Aj v tych reklamnych novinach co chodia do domacnosti som videl X takych reklam.

 4. Marfo says:

  toto si da na strechu len nesvojpravna osoba.. docasna „oprava“ a vyhodene peniaze.. navyse to v skutocnosti vyzera neuveritelne odporne, kopiruje to povrch strechy a na slnku to vyzera fakt hnusne… pritom cena zacina niekde na 9 € / m2… nechapem ludi, ktory sa daju na toto nahovorit…

  1. Anonym says:

   moja rec

 5. mindi says:

  Životnosť strechy po takej to oprave sa udava 25-30 rokov čo sa stane zo strechou po uplinuti tejto doby

 6. Ja says:

  Dobrá blbosť takáto rekonštrukcia, keď bude treba opraviť nanovo, zaplatiť treba za odstránenie asfaltových pásov sa ešte aj eternitu a tým sa len odstránenie krytiny zdvojnásobí.

 7. Jaro says:

  Noa co sa stane, ak sa to bude po tych 10, 20, 30 rokoch rekonstruovat, alebo to budud chciet deti vymenit, alebo sa bude musiet vymenit daka krokva, laty,… ako do daju dole, ked to je cele zatavene na tom eternite? mozno nalepia na to dalsiu lepenku azda s inym vzorom.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.