Ako jednoducho zrekonštruovať strechu chaty

19.11.2012
19.11.2012 (6) (9)
Ako jednoducho zrekonštruovať strechu chaty
S poškodenou strechou sa musí vysporiadať nejedna chalupa. Majiteľa chaty v Malej Lehote oberala o dokonalú pohodu jeho stará a miestami už zatekajúca strecha. Eternitová strešná krytina totiž pod vplyvom počasia a s pribúdajúcimi rokmi prestala plniť svoju funkciu a zároveň stratila aj zo svojho príjemného vzhľadu. Majiteľ sa preto pustil do hľadania efektívneho spôsobu jej obnovy. 
 Zároveň sa však obzeral po rekonštrukcii, ktorá by ho nepripravila o všetky ušetrené finančné prostriedky. „Navrhol som mu rekonštrukciu s asfaltovou krytinou Icopal 3D. Ide o účinný spôsob opravy eternitovej strechy bez nákladnej demontáže pôvodných eternitových šablón. Daný spôsob obnovy majiteľ poznal, o samotnej krytine mal dostatok informácií aj z médií, preto som ho dlho presviedčať nemusel,“ hovorí Ján Perniš, majiteľ firmy ROPE-TECH s. r. o. Oprava strechy s takouto asfaltovou krytinou predĺži jej životnosť o 25 až 30 rokov. 

Ako jednoducho zrekonštruovať strechu chaty 1
Zatekajúca a nevzhľadná strecha chaty potrebovala rekonštrukciu. Majiteľ si zvolil renováciu asfaltovou krytinou, ktorú možno nataviť priamo na pôvodnú strešnú krytinu, a to bez jej predchádzajúcej demontáže.
 
Oprava bez odstránenia pôvodnej krytiny
Rekonštrukcia starej strechy na chate v Malej Lehote prebehla veľmi rýchlo, použilo sa na ňu 295 m2 zvoleného materiálu. Keďže pôvodná krytina sa nemusela odstrániť, majiteľ objektu mal strechu opravenú už v priebehu piatich dní. Na začiatku rekonštrukcie sa najprv z pôvodnej strechy odstránili nečistoty. Po následnej montáži klampiarskych prvkov a odkvapov sa pristúpilo k nataveniu asfaltovej krytiny priamo na eternitové šablóny. Asfaltová krytina sa zároveň použije aj na detaily konečnej úpravy, ako sú hrebeň, úžľabia či nárožia strechy.

Ako jednoducho zrekonštruovať strechu chaty 2
Po vyčistení strechy sa pristúpilo k natavovaniu asfaltovej krytiny. Keďže tá má na spodnej strane hmotu modifikovanú SBS kaučukom, ktorú nie je potrebné nahrievať až do tekutého stavu, na dosiahnutie trvalého spojenia s podkladom stačila krátkodobá tepelná aktivácia.

„S touto asfaltovou krytinou sme strechu rekonštruovali po prvýkrát, obnova však prebehla bez komplikácií. Aplikácia asfaltovej krytiny totiž nie je náročná ani zdĺhavá, musí sa však vložiť do rúk odborne vyškolenej realizačnej firmy,“ zdôrazňuje J. Perniš. Asfaltová krytina priľne k podkladu lepšie vtedy, keď sa podklad pred samotnou aplikáciou krytiny ošetrí penetračným náterom. 

Ako jednoducho zrekonštruovať strechu chaty 3
Krytina sa ukladala kolmo na odkvap, pričom sa dbalo na spojenie krytiny s klampiarskymi prvkami odkvapu či okraju strechy. Práve tieto spoje musia byť maximálne vodotesné.
 
Rôznorodosť využitia asfaltovej krytiny
Asfaltová krytina, ktorá sa použila na opravu strechy chaty v Malej Lehote sa dá pohodlne aplikovať nielen na eternitové šablóny, ale aj na strechy s asfaltovými šindľami či asfaltovanými pásmi. „Icopal 3D je celistvou a homogénnou krytinou, ktorá sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti vode a zároveň stabilitou proti UV žiareniu. Patrí k vysoko kvalitným materiálom, na ktorý môžeme zákazníkom v rámci Osobnej záruky kvality poskytnúť dokonca až desaťročnú záruku,“ hovorí Ing. Pavol Pekar, produktový manažér spoločnosti Icopal.

Ako jednoducho zrekonštruovať strechu chaty 4
Asfaltová krytina má hrúbku až štyri milimetre, preto sa ňou dá stlmiť aj nepríjemné bubnovanie dažďových kvapiek. Vyznačuje sa predovšetkým dobrou odolnosťou proti vode a stabilitou proti UV žiareniu.

Hydroizolačná krytina modifikovaná SBS kaučukom má navyše vynikajúce mechanické vlastnosti a vysokú pevnosť v ťahu. Pobyt na chate v Malej Lehote nebude majiteľovi znepríjemňovať ani dážď, pretože asfaltová krytina vďaka štvormilimetrovej hrúbke dokáže stlmiť aj bubnovanie dažďových kvapiek. Nízka hmotnosť krytiny, ktorá je menej ako 5 kg/m2 umožňuje jej využitie aj na strechách so slabšou nosnou konštrukciou.

Ako jednoducho zrekonštruovať strechu chaty 5
Majiteľ si zvolil hnedý odtieň krytiny, aby strecha zapadla do okolitej prírody. Uprednostnil ukladanie krytiny oblúkmi nahor, čím docielil, že strecha chaty dostala nádych južanskej architektúry.
 
Strecha, ktorá opäť opeknela
Každá strecha prichádza po určitom čase nielen o funkčné vlastnosti, ale aj o svoj pôvab. Na eternitovej streche chaty v Malej Lehote boli odžité roky už jasne vidieť, pôsobila ošarpane a neudržiavane. Rekonštrukciou jej však majiteľ prinavrátil stratený šarm a atraktívny vzhľad. Pri výbere vhodnej farby uprednostnil hnedý odtieň, aby strecha čo najviac zapadla do okolitej prírody a nepôsobila tu rušivo. Na tejto krytine ocenil najmä jej 3D efekt, ktorý vzniká kombináciou troch farieb hrubozrnného minerálneho posypu a z diaľky vytvára dojem klasickej škridly. Strecha chaty sa po rekonštrukcii priblížila južanskej architektúre, pretože si majiteľ zvolil ukladanie krytiny oblúkmi nahor. „S danou asfaltovou krytinou však možno vytvoriť až dva vizuálne efekty. Ak sa krytina ukladá oblúkmi nadol, získa strecha dizajn tradičnej skladanej krytiny,“ dopĺňa P. Pekar.

Ako jednoducho zrekonštruovať strechu chaty 6
Po rekonštrukcii, ktorá trvala len 5 dní, získala stará ošarpaná strecha chaty späť svoj príjemný vzhľad.

To sa bude páčiť najmä zástancom klasiky, ktorí uprednostňujú strechu so škridlou. Na rozdiel od skladanej krytiny však cez tento typ krytiny neprenikne do podstrešného priestoru žiadna voda, a to ani počas samotnej opravy. Rekonštrukcia strechy asfaltovou krytinou predstavuje spojenie ľahkosti a spoľahlivosti tradičných asfaltových krytín s estetikou škridly.

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
mindi | 13.10.2015, 18:49
Životnosť strechy po takej to oprave sa udava 25-30 rokov čo sa stane zo strechou po uplinuti tejto doby
Marfo | 01.07.2015, 19:42
toto si da na strechu len nesvojpravna osoba.. docasna "oprava" a vyhodene peniaze.. navyse to v skutocnosti vyzera neuveritelne odporne, kopiruje to povrch strechy a na slnku to vyzera fakt hnusne... pritom cena zacina niekde na 9 € / m2... nechapem ludi, ktory sa daju na toto nahovorit...
| 18.05.2016, 19:59
moja rec
Peter | 30.04.2014, 14:16
Pytate sa na firmu a na cenu, ale ved tieto opravy (myslim nalepenie niecoho na povodnu strechu) robi X firiem vsade po Slovensku. Staci pouzit uja googla a zdravy rozum. Aj v tych reklamnych novinach co chodia do domacnosti som videl X takych reklam.
Gabi | 28.04.2014, 14:48
Aj ja by som rada vedela niečo o tej firme a mala by som záujem zistiť koľko by to stálo.
Peter | 22.01.2014, 14:56
pači sa mi to aj ja by som to potreboval len neviem kde sidli firma a kolko by ma to stalo po finančnej stranke
Miro | 22.02.2014, 22:23
Môžem vám poradiť, ak sa mi ozvete na email. adresu
Marika | 17.03.2015, 13:16
mozte mi poradit ohladom oprava strechy mam tam eternit okr.Prievidza
| 09.03.2014, 09:03
my kupujeme starší rodinný dom a potrebujem zistiť cenu, koľko by stála táto oprava
Prečítajte si
Reklama