Odborník radí: Choroba datľového hrozna

Odborník radí: Choroba datľového hrozna

Mám trojročné datľové hrozno napadnuté chorobou, ktorá sa šíri na listoch a plodoch. Prosím, poraďte, ako mám hrozno ošetriť, aby nebolo tento rok choré. Ďakujem. (Ľudmila K., Vinosady)

Príčinou poškodenia je pravdepodobne kombinácia slnečného úpalu a plesne viničovej (peronospóra viniča). Slnečný úpal poškodí listy a bobule najmä vtedy, ak sa po dlhšom chladnom období prudko oteplí. Na plodoch sa objavia fialové škvrny, neskôr preliačiny – dužina sa doslova uvarí. Ochrana nie je žiadna. Môžete skúsiť prikryť rastliny sieťovinou. Pleseň viničová sa šíri za daždivého počasia. K nákaze dochádza už pred alebo počas kvitnutia viniča. Spóry huby sa šíria vzduchom – dažďovými kvapkami, vyklíčia na napadnutých listoch a bobuliach. Objavia sa typické olejové škvrny, na rube listov hustý biely povlak (vlákna huby). Z chemických prípravkov sú vhodné Acrobat MZ WG, Discus, Champion 50 WP, Kocide 2000, Kuprikol 50 alebo Zato 50 WG.

Odpovedali: Ing. Hana Szabóvá, Daniel Košťál FOTO: thinkstock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.