Odborník radí: Choroba datľového hrozna

Odborník radí: Choroba datľového hrozna

Mám trojročné datľové hrozno napadnuté chorobou, ktorá sa šíri na listoch a plodoch. Prosím, poraďte, ako mám hrozno ošetriť, aby nebolo tento rok choré. Ďakujem. (Ľudmila K., Vinosady)

Príčinou poškodenia je pravdepodobne kombinácia slnečného úpalu a plesne viničovej (peronospóra viniča). Slnečný úpal poškodí listy a bobule najmä vtedy, ak sa po dlhšom chladnom období prudko oteplí. Na plodoch sa objavia fialové škvrny, neskôr preliačiny – dužina sa doslova uvarí. Ochrana nie je žiadna. Môžete skúsiť prikryť rastliny sieťovinou. Pleseň viničová sa šíri za daždivého počasia. K nákaze dochádza už pred alebo počas kvitnutia viniča. Spóry huby sa šíria vzduchom – dažďovými kvapkami, vyklíčia na napadnutých listoch a bobuliach. Objavia sa typické olejové škvrny, na rube listov hustý biely povlak (vlákna huby). Z chemických prípravkov sú vhodné Acrobat MZ WG, Discus, Champion 50 WP, Kocide 2000, Kuprikol 50 alebo Zato 50 WG.

Odpovedali: Ing. Hana Szabóvá, Daniel Košťál FOTO: thinkstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.