Orech kráľovský

orech kralovsky

Ovocná i okrasná drevina v jednom. Má široké lístie, ktoré poskytuje tieň. Bohato rodiaci druh, ktorý prináša svoje plody u ž po 2 – 3 rokoch po výsadbe. Jeho veľké plody sa zbierajú koncom septembra. Má vysoký pomer čistého orechového jadra, ľahko sa lúska a čistí.

Tip:

Po zasadení zľahka ušliapte pôdu okolo kmeňa a dôkladne zalejte. Aby sa vlhkosť dlho udržala, pokryte prírubu kmeňa (asi o priemere 40-50 cm okolo kmeňa) kompostom a hnojom. Udržujte prírubu v prvých rokoch rastu dreviny čistú – bez buriny a trávy, aby drevine nič neodoberalo živiny. Prírubu však môžete osadiť tzv. základovými rastlinami. Dbajte o to, aby príruba „rástla“ spolu s rozrastajúcou sa korunou dreviny.

 www.sieberz.sk


 
Máte skúsenosti s pestovaním tejto alebo inej rastlinky? Vaše postrehy, tipy, fotografie môžete posielať na redakčný mail oliver.vyslouzil@jaga.sk. Ďakujeme! 
 

Komentáre

  1. Nikde som sa nedočítal rozmery plodov orecha. Môj dedko mal jeden strom s veľkými plodmi orechov. Dĺžka cca 40 mm a priemer cca 30 mm. Dnes také nevidím predávať. Rád by som vedel, či sa dá taká odroda dnes kúpiť. Neni to dobré, ale dnes dostať rôzne druhy ovocných stromčekov nie nášho československého pôvodu, ale rôzne zahraničné. Pritom sa píše, že by sme mali práve naše odrody pestovať.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.