image 29213 25 v1

Škvrny na topoľovke. Čo znamenajú?

Pestujeme topoľovku. Vlani krásne kvitla a teraz sa na vrchnej strane listov objavili hrdzavohnedé škvrny a na spodnej strane drobné hnedé, ploché útvary. Má ideálne podmienky, slnečné miesto, nie je premokrené.
(Beata V., e-mail)

Topoľovku (ibiš ružový – Althea rosea) napadla hubová choroba okrasných rastlín – hrdza, konkrétne hrdza slezová (Puccinia malvacearum). Na spodnej strane listov sa nachádzajú hnedé kôpky výtrusov. Sú to tuhé, drsné, zhrubnuté útvary, ktoré sa nedajú odlúpnuť. Huba napáda rastliny patriace do čeľade slezovité, nemá medzihostiteľa. Šíri sa najmä v chladnom a vlhkom počasí. Vhodné opatrenia sú: pestovať rastliny v dostatočne riedkom spone 80 × 80 cm, na slnečnom a vzdušnom stanovišti, zavlažovať len podmokom, ku koreňom a odstrániť z porastu choré rastliny. Z chemických prípravkov možno použiť Dithane M 45, Novozir MN 80, Folicur AL. Z ekologických prípravkov je vhodný HF – Mycol (feniklový olej), slúži na zvýšenie odolnosti proti hubovým chorobám.


Odpovedala: Ing. Hana Szabóová 
Foto: thinkstock.cz

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín 2015) 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje