Ružové výrastky na breste: Prečo vznikajú a ako s nimi bojovať

Ružové výrastky na breste: Prečo vznikajú a ako s nimi bojovať

Máme živý plot – turkestánsky brest – a na listoch sa objavili akési ružové výrastky. Viete, prosím, poradiť, čo to je a ako s tým bojovať? (e-mail, Gabriela G.)

Podľa priloženej fotografie sa na listoch brestu vyskytuje bradavičnatosť alebo plstnatosť, ktoré sa prejavujú veľmi podobnými príznakmi. Obe poškodenia spôsobujú roztoče z čeľade vlnovníkovitých, ktoré napádajú aj ovocné dreviny. Ich telo je voľným okom neviditeľné, majú dĺžku 0,1 – 0,2 mm.

Plstnatosť spôsobuje roztoč Aceria erinea (syn. Eriophyes erineus). Svojím cicavým ústnym ústrojenstvom napáda pokožkové bunky listov. Tie sa nitkovito predlžujú a vystupujú v mieste plstnatých ostrovčekov v podobe drobných hrbolčekov na vrchnej strane listu. Bradavičnatosť spôsobuje Aceria tristriata (syn. Eriophyes tristriatus). Všeobecne možno povedať, že oba druhy roztočov spôsobujú síce nápadné príznaky, ale ich škodlivosť je prakticky zanedbateľná, chemická ochrana nie je potrebná. Na jar možno preventívne aplikovať polysulfidickú síru (Sulka K).

Prípravky – Ing. Juraj Matlák: Celoročná ochrana záhradných plodín, r. v. 2018.

Text: Ing. Hana Szabóová Foto: autorka, isifa/Shutterstock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje