Ako zatepliť zárubňu

ako zateplit zarubnu

„Do rubriky návody a tipy chcem prispieť ďalšou inšpiráciou na skvalitnenie bývania. Ide o odstránenie problému rosenia vstupných dverí a zárubne v pavlačovom dome.“

Vlhkosť
Vchodové dvere do bytu v pavlačovom dome nie sú chránené pred vonkajším vplyvom počasia. Dvere sú z hľadiska požiarnej bezpečnosti plechové a sú osadené v kovovej zárubni so šírkou 10 cm priamo na betónový panel. Zárubňu nie je možné vymeniť za iný typ, keďže ide o nájomný byt. Vchodové dvere v pavlačovom dome sú v zime vystavené veľkým teplotným extrémom. Ak je v zime vonku teplota -20 °C, kým v byte máme +20 °C, ale dvere a zárubňa nie sú dostatočne tepelne izolované, ako je to aj v našom prípade, všetka vlhkosť v byte sa zráža na povrchu zárubne a na okrajoch dverí, niekedy až v takom množstve, že voda zo zárubne kvapká a steká po dverách.

Riešenie
Kovovú zárubňu z vonkajšej strany oblepíme polystyrénom hrubým 1 cm. Použijeme na to lepidlo na lepenie polystyrénu na nenasiakavý podklad. Na takto zaizolovanú zárubňu vyrobíme zo smrekového hranola obloženie zárubne s hrúbkou steny 1 cm, ktorú nalepíme na izoláciu z polystyrénu. V oblasti kovania zámku na drevené obloženie vyfrézujeme vybranie, aby sa kovanie zámku dverí nezachytávalo do zárubne. Na povrchovú úpravu použijeme hrubovrstvovú lazúru na drevo. S takto upravenými dverami je rosenie zárubne a dverí minulosťou. Ani pri veľkých vonkajších mrazoch sa ani na zárubni, ani na okrajoch dverí nezráža vlhkosť a okolie zárubne je bez plesne. Jedinou nevýhodou tohto zateplenia je, že priechod dvermi sa zmenší z pôvodných 80 na súčasných 76 cm. Možno sa nájdu čitatelia, ktorých takisto trápi zrážanie vlhkosti na zárubni a dverách, a tento nápad im príde vhod.

Ing. Jozef Dudra, Košice
Foto: autor

–>

Komentáre

  1. Firma Benedoor vyraba zateplenie kovovej zarubne podobným spôsobom, akurát opláštenie je riešené Al plechom v rôznych dekoroch, svetlosť zárubne sa zmenší iba o 2 cm a nieje nutné vyfrézovať drážku pre kovanie. Tak isto vyrábajú zateplené plastové dverné krídlo vhodné aj na pôvodné kovové zárubne. Ja to mám takto vyriešené a odstránilo sa premŕzanie zárubne.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.