image 37964 25 v1

Dá sa bojovať proti chorobám orecha vlašského?

Máme problém s orechom. V máji sa na okrajoch listov objavili hnedé škvrny, v lete začali listy opadávať. Aj na plodoch vznikli škvrny a šupka pri zbere v septembri bola čierna. Podobne postihnuté stromy majú aj susedia. Pri lúpaní zisťujeme, že jadrá sú nepoužiteľné, hnedé, zosušené. Predpokladáme, že je to známa antraknóza orecha. Vieme, že teraz už jadrá nezachránime, ale dá sa proti tejto chorobe niečo robiť na budúci rok? Doteraz sme orech vôbec chemicky neošetrovali, lebo má veľkú korunu. (Peter U., Bernolákovo)

       Napadnuté listy orecha

Orech pravdepodobne postihla rozšírená choroba – baktériová škvrnitosť. Spôsobuje ju baktéria Xanthomonas arboricola pv. juglans. Napáda listy, mladé výhonky, zelené plody. Práve na plodoch spôsobuje najväčšie škody. Škvrny sa zväčšujú, splývajú, pôvodne zelené dužinaté oplodie sčernie celé a je mazľavé. Choroba sa šíri najmä za daždivého a chladného počasia. Baktérie postupne prenikajú až do jadra, ktoré hnedne, postupne vysychá, plody predčasne opadávajú.
Pestovatelia obyčajne predpokladajú, že orech napadla hubová choroba antraknóza, ktorá má podobné príznaky. Napáda listy, zelené výhonky, zelené plody. Škvrny sú však roztrúsené, nachádzajú sa na povrchu zelených plodov, oplodie nie je mazľavé. Listy a plody tiež predčasne opadávajú. Stromy sú stratou lístia oslabené, horšie prezimujú a úroda v nasledujúcom roku je nižšia. Antraknózu spôsobuje huba Gnomonia leptospyla. Prezimuje v opadaných listoch, ktoré necháme pod stromami. Na jar sa z nich uvoľnia askospóry, ktoré sa šíria vetrom a kvapkami vody a spôsobujú ochorenie stromov.
Ochrana v oboch prípadoch ochorenia je predovšetkým preventívna. Mechanická spočíva v dôkladnom jesennom vyhrabaní a likvidácii opadaného lístia spod postihnutých stromov. Lístie je najlepšie hlboko zakopať na odľahlejšom mieste v záhrade alebo, ak je možnosť, spáliť ho (v kozube). Z chemických prípravkov možno preventívne v jarných mesiacoch použiť napríklad Kuprikol 50, ktorý sa odporúča proti antraknóze, no účinný je aj proti baktériovej škvrnitosti listov a plodov orecha. Prvý postrek treba urobiť tesne pred kvitnutím, druhý po odkvitnutí a tretí o 2 týždne neskôr. V ovocinárskej praxi sa ošetrujú mladé výsadby a výsadby v ovocných škôlkach. Ošetrenie veľkých rozložitých korún orechov, ktoré sa bežne pestujú v záhradách, je však problematické až nemožné. Odporúčam pestovať novšie kvalitné odrody, o ktorých prinášame informáciu práve v tomto čísle Urob si sám.

       jadrá orechov

     čierne oplodia

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky, isifa/Shutterstock 

 1. Eli Baraníková says:

  Máme 3 veľké orechy tesne pod svahovitým cintorínom a tak v tejto spojitosti sa chcem opýtať, či orechy – plody, nemôžu obsahovať nejaké nežiadúce prvky a kde by to bolo možné zistiť. Ďakujem!

 2. m says:

  mne kazdy rok nove konariky napadne nejaky cerv a vyzerie ich zvnutra

 3. Ján says:

  Ďakujem za tento článok. Nám posledné dva roky zmrzli všetky orechy a teraz nám pre istotu všetky plody sčerneli.

 4. Mikuláš Zajíček, Dunajská Lužná says:

  Máme rovnaký problém, ako pán Peter U. z Bernolákova.Už tri roky nemáme žiadnu úrodu orecha kráľovského . Na jar pekne zakvitne, vo vegetačnom období nebadať žiadne ochorenie. V auguste a septembri začnú orechy padať čierne a nepoužiteľné. Orech má cca 40 rokov a je mi ho ľúto vypíliť. Je nejaká nádej, že sa tento stav zlepší? Orech má vysokú korunu a neviem si predstaviť, ako by sme ho mohli striekať, keď postrekovač dosiahne maximálne do výšky 5 m.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.