Ako na mrazové trhliny a ohryzenú kôru drevín?

Ako na mrazové trhliny a ohryzenú kôru drevín?

Teplé slnečné dni uprostred zimy a s nimi spojené výkyvy teplôt môžu spôsobiť otvorené alebo skryté mrazové trhlinky v kôre, ktoré sú vstupnou bránou na spóry drevokazných húb. Poškodenie sa týka nielen ovocných drevín (jablone, čerešne, višne, slivky, marhule), ale i okrasných (sakura, vŕba, kalina).

Kmene stromov treba včas chrániť krytmi z plastu, širšími drevenými latkami, prípadne natrieť vápenným mliekom. V prípade použitia vrecoviny či bielej netkanej textílie je dobré okolo kmeňa zatĺcť 3 až 4 kolíky a tkaninu obtočiť okolo nich. Takto sa kmeň neprehreje a je chránený aj pred ohryzením zverou.

Ak už došlo k poškodeniu, na ošetrenie rán možno použiť okrem stromového balzamu fungicídny prípravok Pellacol. Náter slúži aj na odpudenie divej zveri, najmä ak záhrada nie je oplotená a na kmene sme nedali ochranné pletivo proti ohryzeniu.

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.