Chyby pri pestovaní izbovej rastliny hypoest

image 37304 25 v1

Už niekoľkokrát som si kúpila hypoest. Umiestnila som ho na slnečný parapet, no tešila som sa z neho len krátko. Táto rastlinka sa mi veľmi páči, zrejme však niekde robím pri pestovaní chybu. (Jana V., Turček)

Hypoest (Hypoestes phyllostachys) je pestrolistá izbová rastlinka, ktorej nevyhovuje priame slnko, vhodnejší je pre ňu polotieň. V zime by však mala mať viac svetla. Okrem toho je táto rastlina náročná aj na vyššiu teplotu (v zime aj v lete by sa mala pohybovať na úrovni 20 °C). Pre bezproblémový rast je dôležitá aj vyššia vlhkosť vzduchu, na drobných lístočkoch môžu byť pokojne kvapky vody. Rastlinu roste aj viackrát denne, prípadne ju skúste pestovať v sklenej banke či v akváriu. V bytoch so suchším vzduchom a v blízkosti tepelných zdrojov sa rastline nebude dariť. V lete by mal mať hypoest neustále vlhký substrát, ak ten presychá, zasychajú mu aj listy. V zime môže dostať miernejšiu zálievku. Vyplatí sa rastlinu aj pravidelne prihnojovať, bude pekne vyfarbená, husto olistená a vitálna. Prispeje k tomu aj rez, ktorý podporuje tvorbu nových výhonkov. Hypoest rastie rýchlo, treba ho raz ročne presadiť (ideálne na jar). Zároveň je to príležitosť rozdeliť staršie trsy a získať nové rastlinky.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.