image 32338 25 v1

Ako si rozmnožiť cezmínu z odrezkov

Na dvore máme takmer 10-ročnú cezmínu. Chceli by sme si túto drevinu rozmnožiť. Zvládneme to svojpomocne? Údajne sa dajú odrezky zakoreniť aj v pohári s vodou. Je to pravda? (Lenka Č., Sološnica) 

Cezmína (Ilex) sa dá rozmnožiť aj odrezkami. Použite zdravé vrcholové odrezky s vyvinutými púčikmi. Mali by byť dlhé aspoň 10 cm, nezabudnite však odstrániť spodné listy. V pohári s vodou sa však zrejme nezakorenia. Skôr by som odporúčal zakoreniť ich v špeciálnom substráte určenom na rozmnožovanie, v skleníku alebo parenisku. Predtým ich konce ošetrite kvalitným stimulátorom. Na odobratie odrezkov je vhodný termín od júla až do konca septembra. Osvedčené je aj potápanie dlhších výhonkov. Ak teda máte drevinu, ktorej výhonky prevísajú k pôde, stačí, ak ich niekde v strede pripevníte k pôde kovovým háčikom a prihrniete zeminou. Po zakorenení jednoducho mladú rastlinu oddelíte a presadíte. Počítajte však s tým, že zakoreňovanie trvá asi 2 roky. Mladú rastlinu po oddelení (aj s koreňovým balom) presaďte do nádoby a nechajte zakoreniť.

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2015)

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock     

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje