Čo so zakvitnutou meruzalkou

Čo so zakvitnutou meruzalkou

Egreš zakvitol celými súkvetiami. Neviem, čo anomáliu spôsobilo a čo mám s kvetmi urobiť. Mám ich preriediť, aby sa stromček nevysilil, alebo to mám nechať na prírodu? (Rudolf M., Piešťany)

Nezakvitol egreš, ale ríbezľa zlatá (ľudovo meruzalka), ktorá sa používa ako podpník na tvorbu kmienka stromčekových egrešov, ríbezlí a josty. Treba odstrániť nielen kvety, ale aj celé výhonky ríbezle zlatej. Tie vyrástli z adventívnych (spiacich) púčikov na podpníku a prerástli až do korunky, kde splynuli s výhonkami ušľachtilého egreša. Viditeľne sa odlišujú svetlejšou farbou, tvarom listovej čepele a najmä výhonky ríbezle zlatej nemajú typické ostne. Výhonky často vyrastajú najmä po poranení, napr. pri obrábaní pôdy, aj z koreňovej časti v okolí kmienka. V bylinnej fáze sú krehké a dajú sa ľahko vylomiť. Zdrevnatené sa odstraňujú ťažšie. Ríbezľa zlatá sa používa aj ako rýchlorastúca okrasná drevina. Plody sú jedlé čierne bobule.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky
Zdroj: časopis Urob si sám 7/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín 2015)

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje