Ako na zimu uskladniť montbrécie

Ako na zimu uskladniť montbrécie

V záhrade pestujem montbrécie, ktoré kvitnú do neskorej jesene. No vždy, keď na zimu vyberiem hľuzy z pôdy a uskladním ich, na jar ich všetky vyhodím. Sú suché, stvrdnuté, nepoužiteľné. Každoročne si ich musím dokupovať. Priateľka mi poradila, aby som ich nechala na zimu v pôde. Prežijú aj vonku? (Eva B., Šala)

V teplejších oblastiach a na chránených miestach skutočne môžu hľuzy montbrécií prečkať zimu aj vonku. Nemalo by sa im nič stať. Odporúčal by som miesto výsadby ochrániť hrubšou nástielkou z listov. Lepšie však bude vybrať na jeseň hľuzy z pôdy a uskladniť. Podmienky skladovania sú v podstate podobné ako pri gladiolách. Hľuzy umyte a osušte, očistite od suchých šupiek (môžu byť zdrojom chorôb a útočiskom pre škodce), odstráňte aj zvyšky starej suchej hľuzy. Skladujte ich v tme a suchu v priestore s teplotou do 10 °C, najlepšie v papierovej škatuli. Pred zazimovaním odporúčam ošetriť hľuzy fungicídnym prípravkom – tak zabránite rozvoju plesní.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.