image 31094 25 v1

Aké nádoby zvoliť pre kvety a ihličnany na terasu?

Rada by som na terasu vysadila kvety a ihličnany do drevených nádob. Aký je minimálny odporúčaný objem alebo rozmer nádob? Nerada by som, aby v malých nádobách rastliny vymŕzali. Terasa je orientovaná na juh, zo severu je chránená domom. (Zuzana K., Trnava) 

Mobilné nádoby poskytujú rastlinám obmedzený priestor na zakoreňovanie. Nádoba rýchlejšie reaguje na výkyvy teploty než voľný záhon – v lete sa prehrieva; ak je pod ňou miska, v prípade silnejšieho dažďa či pri častej zálievke rastliny trpia premáčaním; v zime zasa pôda premŕza. Rastliny sú náchylnejšie na napadnutie chorobami, škodcami. Treba ich pravidelne kontrolovať. Nádobu zvoľte dostatočne veľkú a neprepĺňajte ju rastlinami. Nevhodné sú malé nádoby alebo bez odtokových otvorov, ale aj kovové, ktoré sa v lete prehrievajú a korene rastlín v nich trpia. Vhodné sú nádoby z terakoty. Ak sú menej kvalitné, praskajú a drobia sa. Drahšie, ale kvalitnejšie sú glazované nádoby. Vhodné, esteticky a prirodzene pôsobiace, a to najmä pri výsadbe ihličnanov, sú drevené nádoby. Drevený obal však treba ošetriť vhodným náterom (moridlo, lak, farba, ako sme už v USS niekoľkokrát písali), priebežne ich kontrolovať a udržiavať. Najvhodnejšie z hľadiska ošetrovania je riešenie, keď sú rastliny vysadené v ľubovoľnom vnútornom obale, ktorý je vložený do vonkajšieho – vo vašom prípade dreveného. Podľa potreby môžete s rastlinou manipulovať – vybrať ju, vymeniť, presadiť či premiestniť na vhodnejšie miesto.

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2015)

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 11/2015, JAGA GROUP, s.r.o. 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje