image 34610 25 v1

Prečo mi žltne dáždnikovec?

Dostala som do daru exotický ihličnan dáždnikovec. Je zasadený na slnečnom mieste, zalievam ho podľa odporúčania, keď je väčšie sucho. Napriek tomu má žltkasté ihličie. Kde robím chybu? (Jana K., Bratislava)

Chybou je vysadenie tejto dreviny na príliš slnečné miesto. Vyhovuje jej skôr polotieň. Ak máte dáždnikovec (Sciadopitis verticilata) na slnečnom mieste, musíte ho viac zalievať. Vyhovuje mu neutrálna a humózna pôda, kyslejšia pôda a  ak je zasadený vo vresovisku, môžu mu žltnúť ihlice. Skúste drevinu prihnojiť, odvďačí sa vám sýto sfarbeným ihličím a rýchlejším rastom. Vhodné je akékoľvek hnojivo na ihličnany. Dôležité je nepreháňať to s jeho množstvom. Dáždnikovec je efektná dekoratívna drevina, ktorá síce rastie pomaly, ale takmer žiadny škodca ani choroba ju neohrozujú. Pochádza z Japonska, a preto je najlepšie ju zakomponovať do záhrad v ázijskom štýle.

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2016)

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.