Krtko v záhrade
Zdroj: istock.com

Aké metódy sa osvedčili v boji proti krtkovi v záhrade a ktoré radšej neskúšajte?

Krtince v záhrade vedia nejedného záhradkára privádzať k zúfalstvu. Zbaviť sa krtka totiž vôbec nie je jednoduché. Faktom však zostáva, že v záhrade má svoje miesto a vie byť dokonca užitočný.

Ako nám krtko pomáha

  • Zbavuje nás škodlivého hmyzu, ktorý môže napádať úrodu, respektíve rastliny so zrejúcou úrodou.
  • Kde sa krtko objaví, tam ide o znak kvalitnej pôdy. Jeho prítomnosť garantuje zdravú a výživnú pôdu.
  • Prospešná je aj zemina, ktorú krtko vytlačí na povrch vďaka krtincom. Táto zemina je vhodná do kvetináčov. Neobsahuje semienka nežiaducich burín a možno ju okamžite použiť.

Teplé zimy im prajú

Čoraz miernejšie zimy krtkom prajú. Niekomu by sa preto mohlo zdať, že krtkov pribúda, ale ich výskyt v skorších jarných mesiacoch majú za následok teplé zimy. Krtkovia sú vďaka nim aktívni skôr.

Krtko v záhrade
Zdroj: istock.com

Krtince neudupávajte!

Krtince sa nesnažte zatlačiť späť do zeme a neudupávajte ich. Sami si totiž vytvoríte úplne opačný efekt. Keď krtkovi zadupete prívod vzduchu, obratom začne hrabať znovu a na viacerých miestach, aby sa ku vzduchu dostal.

Keď už musíte zasiahnuť

Nie každý záhradkár túži krtka zo svojho pozemku vykynožiť, pretože jednou zo zložiek jeho potravy je aj škodlivý hmyz. Ak už krtincov neúnosne pribúda, možno je na zváženie použiť niektorú z metód, ktoré krtkovi pobyt u vás znepríjemnia.

Krtince v záhrade
Zdroj: istock.com

Dávne a osvedčené rady, ako odpudiť krtkov

Zápach

Jedným z riešením je využiť jeho silný a citlivý čuch. Vatu napustíme výrazným parfumom a  vložíme ju do krtinca. Krtko sa bude danému miestu a jeho okoliu vyhýbať.

Predátor

Pomôcť by mali aj ľudské vlasy či psia srsť, ktoré krtkovi evokujú prítomnosť predátora. Chumáče treba umiestniť do krtinca a mali by krtka odradiť, aby kopal ďalej.

Zvuk

Do krtinca umiestnite sklenenú fľašu bez dna a s hrdlom smerujúcim k nebu. Hrdlo fľaše musí byť otvorené. Vietor na fľaši vytvorí zvuk, ktorý je pre krtka nepríjemný.

Rastliny

Existujú rastliny, ktoré krtko nemá rád:

Karbid

Skúsení záhradkári odporúčajú v krajných situáciách použiť karbid vápenatý. Ten sa nasype do krtinca a následne sa zaleje vodou.

Hnoj

Krtka možno prekabátiť aj tým, že odkloníte jeho záujmy na iné miesto. Na menej viditeľné miesta v záhrade skúste zakopať hnoj. Ten je pre krtka zdrojom živín.

Kosenie

Za osvedčenú metódu v boji proti krtkom možno považovať aj to, ak pravidelne kosíte trávnik. Vibrácie a hluk krtkovi vadia.

Sucho

Krtkovia sú v období sucha hlboko v zemi, kde majú dobré podmienky. Zvýšená závlaha ich láka na povrch.

Zviera

Problém s krtkom môže vyriešiť aj šikovná mačka či pes durič.

Krtko v záhrade
Zdroj: istock.com

Triky, ktoré radšej neskúšajte

Vyplavovanie

V minulosti sa odporúčalo, aby sme diery krtkov vyplavovali prúdom vody. Systém podzemných chodieb je ale veľmi rozsiahly a jeho vyplavovanie prakticky nemá význam.

Handra

Neosvedčilo sa ani vkladanie handier napustených v benzíne či inej odpudivej tekutine do tunelov. Krtko si totiž veľmi rýchlo našiel cestičky, aby túto prekážku obišiel.

Text: Veronika Vandrašeková
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.