Krtko v záhrade: Ako sa ho zbaviť prirodzene?

Krtko v záhrade: Ako sa ho zbaviť prirodzene?

Premenila sa časť vašej záhrady na kopčeky? Natrafili ste na chodbičky pri obrábaní pôdy? Je možné, že vašu záhradu navštívil krtko a spravil si z nej svoj domov. Ešte predtým, ako použijete pasce a chemické prípravky, zvážte niektoré veci.

Je to skutočne krtko?

Mnohí pestovatelia si zamieňajú krtkov a hraboše. Tak hraboše, ako i krtkovia si vytvárajú pod zemou cestičky, ale krtkovia, ktorí robia väčšie diery, nezvyknú opúšťať hlinu a trávnik. Ak si všimnete, že niečo si pochutnáva na vašich plodinách, prípadne vám zmizne zo záhradného stolíka kúsok dobroty, určite to nebude krtko, ale hraboš.

Čo jedia krtkovia?

Krtkovia sa živia najmä troma druhmi potravy: dážďovkami, chrobákmi a larvami cvrčkov. Bežne nejedia zeleninu, ovocie, ani iné dobroty. Naopak, hraboše sú prísnymi vegetariánmi.

Foto: istock.com

Na jednej strane pomáhajú, na opačnej škodia

Užitočnosť verzus neužitočnosť krtkov nie je úplne jednoznačná. Budovaním si cestičiek prevzdušňujú pôdu, pomáhajú ju prekopávať, prehadzovať. Na druhej strane tunelmi, ktoré si robia môžu poškodiť korene rastlín a sprístupniť vlastné cestičky iným hlodavcom.

Voľte prirodzenú cestu, ako krtka vyhnať

Určite ste počuli mnoho rád od iných záhradkárov, ktoré majú pomôcť krtka vyhnať z vašej záhrady. Predtým, ako sa rozhodnete pre striktné riešenie chémiou či pascami, skúste prirodzenejšie metódy:

Ricínový olej

Na trhu existujú výrobky proti krtkom s obsahom ricínového oleja, ktoré neškodia rastlinám a nezaťažujú vaše prostredie. Posype sa nimi pôda a zaleje. Krtko síce nevidí, ale má veľmi dobre vyvinutý čuch. Ricínový olej jeho noštek zaručene vykrúti. Môžete tiež vyskúšať nakvapkať ricínový olej na tkaninu a vložiť do chodbičky. Pach ricínového oleja krtkov odrádza tak, že radšej uniknú do susediacich záhrad.

Foto: istock.com

Zničte jeho potravu

Existujú tiež prirodzené metódy, ktorými zničíte potravu, ktorú krtko konzumuje. Do záhrady nasadíte chrobáka, ktorý vyžerie práve druhy chutiace krtkovi a on bude nútený hľadať stravu inde.

Prevencia vo forme kvetov

Najpríjemnejšou prirodzenou metódou, ktorou už preventívne pôsobíme proti tomu, aby sa krtko zabýval v našej záhrade, sú kvety. Samozrejme, nie hocijaké. Najlepšie fungujú narcisy, nechtíky, ale úspech môže mať aj cesnak. Z ďalších druhov zeleniny a byliniek krtkovi nevonia ani zeler, bazalka, kôpor. Týmto rastlinám sa zvykne vyhýbať.

Používanie pascí, jedov a ďalších smrtiacich prostriedkov by malo byť až na poslednom mieste.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

 1. JAROSLAVANCA says:

  Ako sa potom zbavíš toho chrobáka ak sa premnoži?——–jednoducho nasadiš tam potom krtka!

 2. Matej says:

  Najlepsie sa uistite, ze je to krtko tak, ze ho tresnete rylom (aj motyka funguje) po hlave a porovnate s popisom v atlase zvierat.
  Toto je zaroven aj jediny spolahlivy sposob, ako sa ho zbavit.

  1. 1977 says:

   Súhlasím nič iné nefunguje 40 ročná skúsenosť z praxe

 3. aa says:

  Mne sa paci ta pasca na krtka, ze ked tam vojde supne sa to dole a z hlavicky mu ostane placka.

 4. janko hrasko says:

  Použitie karbidu….vyhodených 5 Eu!!!

 5. BOZENA says:

  Ja som sa krtka nemohla zbavit asi 3roky,nepomohlo ani vytapanie dier vodou,proste nic,az ma raz napadlo,zahrabat do novych dier psie hovienka,odhrnula som kopcek,do diery som to natlacila a zahrabala a bolo po krtkovi,ale ten sok,ked som po kratkom case videla vela kopcekov u susedov,ale k nam sa uz nikdy nevratil,je to uz asi 5rokov a nestalo ma to nic.

 6. janko hrasko says:

  Ale čo bude až si Váš sused prečíta tento článok???…..

 7. Helena Petrikova says:

  A ako sa zbavím hraboša,hm,to neviem ani sama,sodoma gomora.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje