image 29943 25 v1

Ako si vypestovať ginko?

Páči sa mi ginko a rád by som si ho zadovážil, prípadne svojpomocne rozmnožil. Je to možné? Ako správne postupovať? M.R., Trakovice

Ginko (Gingko biloba) je nádherná drevina, ktorá vyniká napríklad aj teraz na jeseň vďaka svojmu zlatožltému olisteniu. Je to drevina dlhoveká, už na pohľad príťažlivá a v podstate pestovateľsky nenáročná.

Pre ginko je dôležitá hlbšia, výživná pôda, slnko alebo polotieň, vždy radšej chránené miesto. Niekedy ho dostať kúpiť aj v dobre zásobených záhradníctvach. Dokonca aj niektoré pekné kultivary napríklad Mariken.

Ten sa hodí aj do menších záhrad, je vysoko dekoratívny a dobre rastie. Je to vždy istejšie ako drevinu rozmnožovať, často s neistým výsledkom. Ginko sa dá rozmnožiť pomocou semien. Tie však treba zbaviť najskôr dužinatého obalu, nechať vyschnúť a jemne narušiť ich povrch pilníkom. Následne sa vysejú na slnečné miesto – priamo na záhon do záhradníckeho substrátu. Vždy na vlhkejšie miesto. Nevýhodou je, že semená klíčia veľmi dlho, niekoľko mesiacov. Na peknú drevinu z nich si teda niekoľko rokov budete musieť počkať.

Ginko

Odpovedal: Daniel Košťál, záhradnícky špecialista

Foto: thinkstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.