Zimná starostlivosť o zvieratá na dvore
O zime sa právom hovorí, že ide o najzdravšie ročné obdobie v drobnochove. Choroby akoby na čas zaspali. Aj napriek tomu však zvieratá musia zmobilovať všetky svoje sily, aby si poradili s chladom, ktorý ich sužuje vo dne i v spánku.
Galéria
Prečo nám v zime sliepky nenesú žiadne vajíčka? Susedkine znížia znášku na tretinu, naše zostávajú bez úžitku až do jari. Kupovali sme ich ako mládky pred dvomi rokmi od pojazdného predajcu, radi by sme z nich mali väčší úžitok. Čo pre to môžeme urobiť?
Kým zdrobnené plemená v zime skutočne vajíčka neznášajú, úžitkové hybridy od množiteľov by so zimnou znáškou nemali mať problém. To však iba v prípade, ak im vytvoríte vhodné podmienky. Musíte im zabezpečiť nepretržitý prístup k nezamrznutej vode, hoci aj za cenu vyhrievacej podložky pod napájačkou. K tomu navýšte štandardnú kŕmnu dávku o jednu tretinu, aby sa pokryl energetický výdaj na zachovanie telesnej teploty. Potom už zostáva iba dostatočne presvetliť kurín alebo predĺžiť deň pomocou umelého osvetlenia so spínacími hodinami. V takýchto podmienkach budete v hniezdach opäť nachádzať vajíčka. V zimnom období sliepkam rozbehne metabolizmus slnenie v skleníku či drobný prídavok rastlinných tukov do krmiva.
Môžu sa zajace množiť aj v zime alebo potrebujú čas na zotavenie? Videl som v televízii rôzne búdky na kotenie, niektoré z nich boli dokonca zateplené. Bolo to však kdesi v Južnej Amerike. Nikdy som ako dieťa svojho deda ani otca nevidel, aby sa venovali množeniu zajacov v zime.
Zimné vrhy patria medzi najsilnejšie a nie je tajomstvom, že práve výstavné králiky sa množia zámerne tak, aby prichádzali na svet v januári. Vďaka tomu dosiahnu do jesenných výstav dospelosť. Chladné počasie urýchľuje ich rast a odolnosť, mláďatá rastú omnoho rýchlejšie ako tie z neskorých letných vrhov. Dôležité však je, aby mala samička vyvinutý inštinkt a návyky budovania teplého hniezda. Ak si z hromady sena a slamy vytvorí v kúte hniezdo, ktoré zasype veľkým vankúšom zo svojej srsti, mláďatá v takomto dobre izolovanom úkryte spoľahlivo prežijú. Búdky na zimný odchov sa používajú aj v našich podmienkach, opäť je však dôležité, aby ich samička vystlala nielen senom, ale aj svojou srsťou. Ani 20-stupňové mrazy jej nemôžu prekaziť snahu o odchov.
Od jari máme dve ovečky – kosačky na spásanie veľkej záhrady, v ktorej majú postavenú drevenú búdu na ustajnenie. Bude im cez zimu lepšie v nej alebo by sme ich mali presťahovať do kamennej maštale, ktorá už roky neslúži na svoj účel? Vravia nám, že je tam teplejšie a že sa to kedysi robievalo práve tak. My sme si tam však medzičasom vybudovali sklad.
Ak budú mať ovečky pohyb v záhrade a pred nepriazňou počasia a silným vetrom sa budú môcť utiahnuť do svojho dreveného krytu s dostatkom voňavého sena, budú prospievať rovnako dobre ako v iných častiach roka. Je to pre ne prirodzené prostredie, v ktorom je najdôležitejšie závetrie. Kamenné stajne kedysi slúžili aj na tento účel, vždy však boli intenzívne vetrané, aby vlna od pár nevlhla a zvieratá sa nepodchladili. Navyše, keď sa na zimu ovce pozháňali zo salaša do dvorov, v takomto ustajnení vždy gazdovia očakávali jarné prírastky svojho statku. I to bol dôvod, prečo ho chceli mať pod kontrolou.
Ako udržať v zimných mesiacoch v holubníku a voliére hygienu, keď všade beznádejne mrzne? Ten náš je na severnej strane a ani v slnečných dňoch počas odmäku v ňom nestúpnu teploty nad nulu. Obávam sa o zdravie holubov, som úzkostlivý začiatočník.
V suchom holubníku si s tým netreba robiť starosti. Jednoduché opatrenia na uľahčenie čistenia je možné uskutočniť už začiatkom zimy. Stačí na zem navrstviť asi centimeter dunajského piesku a pri čistení si potom vystačíte s dreveným rámom s natiahnutým pletivom. V takomto prostredí je možné mať hygienu pod kontrolou. Niektorí chovatelia v Holandsku využívajú inú techniku. Podlahu v holubníku vystielajú v zimných mesiacoch hrachovou slamou, ktorú podľa potreby obmieňajú. Tak dosiahnu bezprašné prostredie, ktoré holubom vyhovuje. Ak je holubník vlhký, čím je sťažené jeho čistenie, treba uskutočniť nápravu. Takéto prostredie škodí holubom i v lete.
Kohútovi minulú zimu najprv obelel a neskôr očernel kus hrebeňa, ktorý sa mu následne po vyhojení zdeformoval. A to aj napriek tomu, že zima bola mierna. Možno tomu nejakým spôsobom zabrániť? Stávalo sa nám to aj v minulosti, takýto kohút potom už nevyzerá pekne.
Na vine je nedostatočné prekrvenie spôsobené chladom. Plemená s veľkými hrebeňmi a lalôčikmi sú omnoho náchylnejšie ako tie, ktoré ich majú menej výrazné, bez ohľadu na to, či ide o kohútov alebo sliepky. Poškodené tkanivá jednoducho odumrú. Účinnú ochranu skúšal použiť už nejeden skúsený gazda. Ak k vám má hydina dôveru, treba jej pravidelne počas chladnejších dní v zime mazať tieto kritické časti krémom. Postačí bravčová masť, aby si ju však vzájomne neozobávali a nespôsobovali poranenia, osvedčila sa i lanolínová vazelína. Niektorí drobnochovatelia nalejú na vodu tenkú vrstvičku stolového oleja, ktorý pri pití hydine laloky premaže. To však nie je riešenie pre hrebene. Ak pred vami hydina uteká, využite na mazanie večerné hodiny. V tme, pri modrom osvetlení vás nebude registrovať.
Ako zabrániť mrznutiu vody v miskách? Doposiaľ som bol bez práce, v tuhých mrazoch som chodil meniť zvieratám vodu i päťkrát denne. Od leta však už zasa pracujem a nemám nikoho, kto by mi so zimným napájaním pomohol. Musím preto svoj chov zrušiť?
Väčšina úžitkových zvierat v drobnochove si vystačí len s napájaním pri rannom a večernom kŕmení. Nie je to však ideálne, pretože na udržanie telesnej teploty je potrebný zvýšený metabolizmus a ten si vodu vyžaduje. V ponuke predajcov sú napájačky s elektrickým vyhrievaním, existujú dokonca i také, kde je zdrojom tepla menej bezpečná sviečka. Osvedčenou taktikou je však ponúknuť zvieratám vodu v jej doplnkovej forme – a tou je sneh. I keď vyžaduje energiu na rozpustenie a ohriatie na telesnú teplotu, zvieratá ho v prípade smädu s ochotou prijímajú.
Text: Marcela Gigelová
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.
Komentáre