Inšpiratívny návrh záhrady pri dvojdome s minimálnymi nárokmi na starostlivosť

Inšpiratívny návrh záhrady pri dvojdome s minimálnymi nárokmi na starostlivosť

Dvojdom síce poskytuje viac súkromia ako radová zástavba, no na dosiahnutie úplného komfortu a pohodlia je aj tak potrebný dobre premyslený plán. Inšpirujte sa napríklad takýmto riešením pobytového exteriéru pri dvojdome na pozemku, ktorý má rozlohu 300 m².

Majiteľom je pracovne vyťažený, mladý pár, preto sme pristúpili k ľahko udržateľnému riešeniu, ktoré si vyžaduje minimálnu starostlivosť. Priestor záhrady je rozdelený na zóny, a to úžitkovú zónu so skladom a záhonmi na pestovanie sezónnej zeleniny, spoločenskú s posedením na rodinné či priateľské stretnutia a súkromnú zónu s priestorom na aktívny relax v exteriérovej telocvični alebo povaľovanie sa na drevenom váľadle.

1 Priestor riešený dlaždicami zapustenými v trávniku s väčšími medzerami. Je vhodný na umiestnenie prenosného ohniska s lavičkami, prípadne sa tam môže položiť detský bazénik či trampolína.

2 Spoločenský priestor – prekryté sedenie pre väčšiu skupinu ľudí. Priestor je vybavený kuchynským pultom s vodou a elektrinou. Pult slúži z jednej strany ako kuchynský pult, z druhej ako barový, doplnený stoličkami.

3 Odkladací priestor – priestor prekrytý pergolou, vhodný na odkladanie dreva či bicyklov.

4 Kafe teraska – priestor na vychutnanie si rannej kávy na terase bezprostredne vedľa východu z domu, kam sa ráno opiera slnko.

5 Drevené zvýšené váľadlo – oddychový priestor obklopený zeleňou, ďalej od spoločenskej časti záhrady.

6 Exteriérová telocvičňa – priestor za domom vybavený jednoduchou konštrukciou, ktorá ponúka mnohoraké využitie, dajú sa na ňu zavesiť ľubovoľné cvičebné prvky. Priestor je vybavený exteriérovou sprchou.

7 Úžitková záhradka – oddelená od zvyšku záhrady nižšími strihanými živými plotmi. Drevené zvýšené záhony sú pohodlné na obrábanie a zároveň pôsobia esteticky v každom ročnom období.

Spoločenská terasa je vybavená kuchynským pultom s elektrinou aj vodou, takže všetko potrebné na garden party je poruke.


Treláže a pegoly vytvárajú súkromie a tieň, kým vegetácia nevyrastie a neprevezme ich funkciu. Ak sa tieto prvky doplnia popínavkou, pocit vzrastlej zelene nastane ihneď.

Návrh: Ateliér Tilia Design
Text a grafika: Ing. Anna Šmeringaiová www.zahradytiliadesign.sk
Zdroj: časopis Záhrada 04/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.