Ako vymeniť chladič na starom aute
V minulej automobilovej rubrike sme sa venovali dopĺňaniu chladiacej kvapaliny. Dnes si ukážeme, ako možno chladič v prípade potreby vymeniť.
Pokračovanie článku (stránka 2 z 2)
Dobré rady
Tečúci chladič môžeme diagnostikovať podľa základného symptómu – miznutia chladiacej kvapaliny. Samozrejme, tá sa môže strácať takmer kdekoľvek v systéme chladenia či vykurovania vozidla. Preto treba chladič riadne skontrolovať a nájsť miesto, kde sa kvapalina stráca. Ak nájdeme vlhkosť na spoji hliníkovej voštiny a plastového okraja chladiča, zrejme ide o miesto úniku kvapaliny. Pri prehliadke tesnosti systému preskúmame aj hadice. Ak objavíme ich poškodenie, vymeníme aj tie.
Chladič možno kúpiť v akejkoľvek predajni náhradných dielov. Aj napriek nižšej cene neodporúčame nákup cez internet. Vzhľadom na veľkú variabilitu v tomto tovare sa totiž môže veľmi ľahko stať, že doručený chladič nebude pasovať. Rozmer síce môže byť v poriadku, ale napr. umiestnenie dier na skrutky nie. Aj keď dnes sa už diely nakupujú po zadaní identifikačného čísla vozidla (VIN) a systém by sa nemal pomýliť, ešte sa nepodarilo eliminovať chybu skladníka, ktorý konkrétny chladič vyberá vo veľkosklade z regálu. Preto treba na doručenom diele skontrolovať všetko potrebné. Nie iba rozmery a miesto vstupu a výstupu chladiacej kvapaliny, ale aj body na pripevnenie ventilátora chladiča a chladiča klimatizácie. Sedieť nemusia ani body uchytenia chladiča do karosérie.
Aj menšia predajňa náhradných dielov je schopná ponúknuť niekoľko alternatív chladiča a, samozrejme, ostatných dielov pre bežné typy vozidiel, či už od originálneho výrobcu, alebo od viacerých producentov v druhovýrobe. Variabilná je nielen kvalita, ale najmä cena.
Chladiacu kvapalinu dolievame do nádržky najprv pri studenom motore. Keď už hladina v nádržke neklesá, naštartujeme a pumpa vytlačí zvyšky vzduchu. Potom ešte doplníme potrebné množstvo kvapaliny.
Ak je kvapalina ešte v dobrom stave, nie je nutné ju meniť. Ale ak vyzerá, že nie je vypustená z chladiča, ale z družstevnej žumpy, výmena je potrebná. Vypustenú kvapalinu odovzdáme ako nebezpečný odpad.
Text, foto, realizácia. Mgr. Jozef Šebest
Zdroj: časopis Urob si sám 8/2019
Komentáre