Postaviť si dom svojpomocne za menej ako 20 tisíc eur? Mladík dokázal, že sa to dá!
Rodák z Karlových Varov už približne v desiatich rokoch sníval o tom, že si jedného dňa sám postaví dom, alebo aspoň zrekonštruuje starú rodinnú garáž. Napokon sa Radek Pospíšil (21) v šestnástich rokoch pustil do výstavby malého domčeku, v ktorom už vyše roka žije a ktorý ho motivoval k tomu, aby v stavbách tohto typu pokračoval.
Galéria
Nie je zvykom, že mladý človek sníva o tom, ako si sám, vlastnoručne, postaví strechu nad hlavou. Kedy presne ste vedeli, že sa chcete do takéhoto projektu pustiť?
Tá myšlienka u mňa prišla veľmi skoro. Asi už v desiatich rokoch. Ale keďže som bol malý, tak to nešlo, a preto som chcel aspoň rekonštruovať nejakú malú garáž, ktorú sme mali na záhrade. Tak dlho som rodičom rozprával o tom, že takéto niečo chcem skúsiť, až som v šestnástich rokoch sám našiel alternatívu v podobe „tiny house“. Ten bol ideálnym riešením aj z dôvodu, že sa pri ňom nemusí riešiť veľa povolení, keďže je na kolesách.
Odkiaľ ste čerpali finančné prostriedky na stavbu?
Rodičia nám so sestrou šetrili peniaze na štart do života. Od nášho útleho detstva. A ja som tieto prostriedky investoval do stavby domčeka.
Od mala vás láka a baví stavbárčenie. Mali ste ku nemu blízko z domáceho prostredia?
Otec sa živí stavaním domov. Staval aj náš rodinný dom, v ktorom rodičia žijú a ja pri nich. Veľmi ma to fascinovalo. S otcom som už ako malý chodieval na stavby a neskôr i na brigády.
Galéria
Boli rodičia z vášho plánu nadšení?
Za rodičmi som prišiel s celou mojou víziou, ktorá bola veľmi jasná. Samozrejme, že som si pred nimi musel svoj projekt obhájiť. Otec bol okamžite nadšený a bol mi vždy nápomocný a na blízku.
Dom na kolesách by mal mať čo najnižšiu hmotnosť. Ako ste sa ju snažili dosiahnuť?
Tiny house by mal byť odľahčený, lebo stojí na kolesách. Preto sa dovnútra väčšinou dáva drevo. Ja som ale trošku zaexperimentoval a použil som sadrokartón ako konečnú vrstvu stien. Všetci ma vopred varovali, že to bude praskať, ale po roku, čo v dome žijem, evidujem iba jednu prasklinku, ktorá je neviditeľná. Preto svoje rozhodnutie neľutujem, no do budúcna to už budem asi riešiť inak.
Aké má domček celkové rozmery?
Domček má 24 m2, čiže 8 x 3 metre a vysoký je necelé štyri metre. Plus má druhé poschodie, ktoré má približne 3 x 3 metre. To je štvorec, kde iba spím.
Stavbu ste zahájili pred štyrmi rokmi, teda pred pandémiou. Uškodila vám či pomohla?
Začal som stavať v roku 2019 a keď prišla pandémia a väčšina ľudí sa nudila, nevedeli, čo majú robiť. Ja som ten čas využil úplne naplno na stavbe. Otec ako živnostník mohol nakupovať materiál, pretože mal výnimku a mohol stavať. Ako študent som mal prednášky online, čiže v praxi to vyzeralo tak, že som tmelil a pritom som mal v ušiach slúchadlá a počúval prednášku.
Koľko času vám stavba zabrala?
Dom som staval dva roky a potom som ešte čakal približne pol – trištvrte roka na niektoré interiérové zariadenie. Napríklad na kuchyňu či iné veci, ktoré pre pandémiu neboli alebo bolo spomalené ich dodanie.
Čo si myslíte, ako dlho by vám trvala výstavba dnes, so súčasnými skúsenosťami a bez všetkých spomínaných obmedzení?
Maximálne šesť mesiacov.
Akým spôsobom máte takýto domček úradne zaevidovaný?
Príves s domom stojí na pozemku, preto musíte mať územný súhlas. Keďže je to stavba na kolesách, tak je evidovaná ako obytný príves. S prívesom, na ktorom dom stojí, by som mal chodiť každé dva roky na technickú kontrolu, ale tá sa dá vykonať iba bez domu. To znamená, že ak by som s týmto prívesom chcel jazdiť po cestách, tak by so musel každé dva roky dom demontovať a následne absolvovať technickú kontrolu. To je ale pri tejto stavbe nereálne, preto príves nemám prihlásený a technickú kontrolu neriešim.
Znamená to teda, že váš domček nie je pojazdný, respektíve presúvateľný?
Ak by som s domom chcel jazdiť po krajine, tak by som to riešil tým, že by som objednal kamión, naviezol doň celý príves aj s domom a následne ho premiestnil. Ťahať ho za autom, ako obytný príves, v pláne nemám.
Ako máte riešené siete?
Keďže domček zatiaľ stojí v tesnej blízkosti rodičovského domu, som napojený na ich siete.
Kúrite si pieckou?
Kúrenie je podlahové, ktoré udržuje konštantnú teplotu na úrovni 16 – 17 stupňov Celzia. Keď teplota klesne, tak sa automaticky zapne vykurovanie a teplotu v dome dorovná. Ale keďže by bolo veľmi drahé kúriť iba týmto spôsobom, tak som si teraz v zime dodatočne dorobil piecku. Tá domček vykúri rýchlo, no nevýhodou je, že kvôli hrúbke stien, ktoré majú iba 15 centimetrov, teplo pomerne rýchlo uniká.
Budete v lete potrebovať aj klimatizáciu?
Klímu asi potrebovať nebudem. Uvidím v lete, ale už minulé leto som tu býval a dalo sa to vydržať.
Galéria
Máte zrátané celkové náklady na stavbu?
Stavba stála okolo 450 tisíc českých korún. Ale treba dodať, že v čase, kedy som dom staval, bola cena materiálov úplne iná. Výrazne nižšia. Pri momentálnych cenách za materiál, by ma stavba stála zhruba o 200 – 300 tisíc českých korún viac.
Už ste naznačili, že toto nebol váš posledný stavebný projekt. Chcete vo výstavbe malých domčekov pokračovať?
Teraz by som chcel postaviť druhý dom, ktorý by som celoročne prenajímal. Táto stavba bude približne o dva metre menšia a uvažujem nad tým, ako domček spraviť čo najviac sebestačným. Počítam s tým, že bude mať solárne panely. A chcel by som dom robiť odľahčenejší, aby bol lepšie prevozný. Už teraz napríklad viem, že dom bude stáť na podvalníku od traktoru, na ktorom sa vozilo seno. Rozmerovo bude mať 5 x 2,5 metra a interiér by mal byť celý drevený.
Text: Veronika Vandrašeková
Foto: Radek Pospíšil
Dobra praca 👍👍👍
V nadpise ,že mladík dokázal postaviť dom . V druhej vete povie ,že otec stavia domy celý život
Postavil dom v ktorom sa da byvat, podobne ako v roadhouse, alebo karavane, ale neda sa prepravovat po cestach, ako karavan, ale ako roadhouse.
Neda sa prihlasit na trvaly pobyt, nieje to stavba, ale tiny house nemoze byt ani rekreacny Objekt.
Podla CR neviem, ale v SR ak je nieco, co je pripojene na siete a podoba sa to psej bude vatsich rozmerov, aj altan v zahrade, je stavba.
Ak sa to nehybe, tiez je to stavba. Aj karavan s platnymi dokladmi na premavku po verejnych komunikaciach, je stavba, ak ho pripojite na siete, mimo vyhradeny pozemok na to urceny (autocamp, Rastplatz s pripojkou) je to stavba a mozno docasna.