5 otázok a odpovedí: Ako nepokaziť prestavbu kúpeľne?

5 otázok a odpovedí: Ako nepokaziť prestavbu kúpeľne?

Keďže stavebná sezóna prebieha v plnom prúde, radíme tým, ktorí si chcú prerobiť kúpeľňu. Viacerí ste nám totiž poslali otázky s touto tematikou.

Prestavba kúpeľne

Dobrý deň, radi by sme si prestavali kúpeľňu na poschodí nášho rodinného domu. Rozmýšľame nad výberom stavebného materiálu na steny kúpeľne. Rozhodujeme sa medzi pórobetónom a sadrokartónom, od ktorého nás niektorí známi odrádzajú kvôli vlhkému prostrediu. Mňa však ako svojpomocného stavebníka viac láka možnosť suchej a rýchlej výstavby. Môžem ho bez obáv použiť aj na kúpeľňu?

Jozef, Poltár

Ten, kto tvrdí, že, sadrokartón nie je vhodný do kúpeľne, zrejme nepozná vlastnosti tohto materiálu. Obavy nie sú namieste. Sadrokartón pokojne môžete použiť na obnovu hociktorej miestnosti obytnej časti domu. Moderné veľmi pevnú sadrokartónové dosky sa vďaka špeciálne vystuženému jadru približujú k vlastnostiam murovacích materiálov. Svojou pevnosťou sa vyrovnajú priečkam z plných tehál. Keďže  sú impregnované, smelo ich môžete využiť aj vo vlhkej kúpeľni. Nemusíte sa báť ani toho, že by neudržali skrinky, pretože jediný kotviaci bod udrží až 25 kg pri uchytení obyčajnou skrutkou do dreva. Efektívne poslúžia aj na odhlučnenie jednotlivých miestností a zlepšia akustickú pohodu vašej kúpeľne.

Sadrokartón je ako stavebnica, pri ktorej sa všetko točí okolo skrutkovania. Postavíte kovovú konštrukciu, opláštite ju veľkoplošnými tabuľami sadrokartónu a máte pred sebou hladké plochy, ktoré si žiadajú už len povrchovú úpravu. Prednosťou suchej výstavby je, že má jednoduché riešenia na mnohé problémy. Ak sa zoznámite s montážnymi technikami, potom budete mať dostatok zručností na všetky sadrokartonárske práce. Práca ide rýchlo, bez veľkého neporiadku a výsledok vám rastie priamo pred očami.

Priečka dá miestnosti nové poslanie

Dve menšie izby z jednej veľkej alebo súkromie za nízkou stienkou, ktorá delí otvorený obytný priestor na časti. Sadrokartónová priečka v ničom nezaostáva za murovanou. Je pevná, dokáže tlmiť hluk a vmestia sa do nej všetky nové infraštruktúry. Záleží iba na šírke profilov, na druhu opláštenia a vnútornej výplni, aké bude mať nová priečka vlastnosti. Kým ľahká konštrukcia z 50 mm profilov a s jednoduchým záklopom z 12,5 mm sadrokartónových dosiek bude tvoriť iba vizuálne súkromie, 75 mm profily s izolačnou výplňou a dvojitým opláštením z dosiek s vyššou objemovou hustotou zaistia aj príjemnú nepriezvučnosť.

Dokonale rovná podlaha

Na niektorých miestach sa podlahy z dosiek nabitých na drevených trámoch po rokoch unavili, inde stavebníci neustriehli rovinnosť betónovej podlahy alebo sa pri výmene parkiet prišlo na to, že škvarový násyp nie je tým najzdravším riešením pre obytné interiéry. Vo všetkých prípadoch je možné použiť proces suchej výstavby, pri ktorom vznikne nová, dokonale rovná podlaha. Na separačnej fólii vyrastie vyrovnávací zásyp z ľahčených materiálov, ktorý sa zrovná do vodováhy. Priamo naň ide záklop z podlahových panelov, ktorý v dvoch vrstvách vytvára húževnatú plochu, ktorá roznáša záťaž do priestoru. Ide o ľahké systémy, ktoré statiku budovy nezaťažia, všetko je možné zvládnuť i svojpomocne.

Preč s hlukom z ulice a od susedov

Môžu to byť deliace priečky, ale aj stropy či obvodové steny. Ak murivo nedokáže utlmiť prenikajúci hluk, potom prichádza čas na vstavané riešenie. Oceľová konštrukcia oddelená od muriva tlmiacou páskou, na ktorej je opláštenie zo sadrokartónu s vyššou objemovou hmotnosťou, vytvára masu, ktorá hluk pohltí a zabráni jeho šíreniu do miestnosti. O to viac, ak sa pod konštrukciu vloží akustická izolácia zo sklenej vlny. Toto riešenie sa osvedčilo nielen pri rušných cestách, ale aj v panelovej výstavbe, kde žijú desiatky rodín v jedinej stavbe so železobetónovým skeletom.

Sadrokartón namiesto omietky

Veľkoplošné sadrokartónové tabule vyčaria na drevenom rošte dokonalú pohľadovú vrstvu na akomkoľvek murive. Či už stojíte pred problémom praskajúcich spojov panelov, alebo vás trápi nerovná omietka či krivá stena, sadrokartónová predstena je tým najjednoduchším a najrýchlejším riešením. Pod sebou ukryje všetky nedostatky bez toho, aby ste sa museli namáhať s výstužnými sieťkami, maltami, tenkými ľahčenými tvarovkami alebo stierkami. Ide o postup, ktorý vyžaduje omnoho menej zručností a skúseností. Nie je zriedkavé, ak sa podobná taktika použije tam, kde sa treba vysporiadať s vlhkým povrchom stien po úspešnej sanácii. Sadrokartónová predstena chránená parozábranou s prevetrávanou medzivrstvou je odpoveďou na vizuálne nedostatky.

Žľab či vanička?

Rozmýšľame o prestavbe kúpeľne. Nevieme, či si máme vybrať do sprchovacieho kúta žľab alebo vaničku.

Ivana, Rimavská Sobota

Vývoj ide dopredu a mení sa aj „stavebná móda“, teda aktuálne trendy v stavebníctve. Tie dnes dávajú prednosť jednoduchým a čistým líniám v interiéri. Sprchovací kút tento trend napĺňa, a tak sa čoraz viac ľudí rozhoduje práve preň. No ozývajú sa aj hlasy proti, dôvodom býva napríklad  cena. A majú pravdu v tom, že sprchovaciu vaničku ako súčasť výbehovej kúpeľňovej technológie zoženiete za dobrú cenu pomerne ľahko. Lacné akrylátové sprchovacie vaničky môžu vplyvom častých zmien teploty prestať tesniť, začnú praskať a plesnivejú tmely v ich okolí. Kúpou drahšej vaničky sa priblížite cene žľabov. Nespornou výhodou každej sprchovacej vaničky je, že ju do kúpeľne namontujete bez stavebných úprav s výnimkou hydroizolácie. Ak sú už steny zaizolované

(alebo pri kúpe celej sprchovacej kabíny), nie je nutná ani hydroizolácia stien.

Najväčšou výhodou žľabu je priestor bez bariér a estetický vzhľad. Do sprchovacieho kúta (miesta) vojdete bez prekračovania prekážok, čo je výhodné pre starých a chorých ľudí. Za tento luxus však zaplatíte tým, že miesto na odtok vody je pod úrovňou podlahy, a preto pri zabudovaní žľabu pod miestom na sprchovanie buď musíte podlahu vyhĺbiť, alebo celú podlahu v okolí zdvihnete na úroveň odtoku, čím sa zmenší celá svetlá výška miestnosti, a schodík, ktorý nechcete mať v prípade vaničky, budete mať pri vstupe do kúpeľne (samozrejme nižší). Treťou možnosťou je vyspádovať podlahu v kúpeľni a vchádzať do nej „do kopca“. Ak chcete mať sprchovacie žľaby, najľahšie ich možno vyriešiť v novostavbách, kde ešte nie sú zhotovené podlahové potery. Tento prvok sa predáva dobre, a tak je na trhu veľký výber kútových alebo priamych žľabov a množstvo krycích roštov (čo je tiež výhoda).

Filtre pred batériou

Má význam chrániť vodovodné batérie predradeným filtrom?

Pavol, Michalovce

Nepíšete, či bývate v rodinnom dome, či máte vlastnú studňu alebo čerpáte vodu z verejného vodovodu, ani aká je kvalita vody. V bytových domoch napojených na verejnú sieť zvyčajne mechanické filtre nie sú potrebné, pretože vodárenská spoločnosť smie do vodovodu napúšťať vodu s veľmi obmedzeným množstvom pevných nečistôt (drobného piesku). Ak bývate v rodinnom dome a máte vlastnú studňu, určite predĺžite životnosť vodovodných batérií osadením mechanických mosadzných filtrov na nečistoty vo vode, ktoré umiestnite do každého rozvodu studenej a teplej vody za vodomer, najmä ak máte v rozvode vody drahšie zriadenia. V prípade, že ste sa rozhodli pre kvalitné značkové vodovodné batérie, určite oceníte, ak si k nim zaobstaráte aj rohové ventily s triedou hlučnosti menej ako 20 dB.

Kúpa obkladu

Akú rezervu keramického obkladu si máme zadovážiť pri obkladaní kúpeľne?

Adriana, Martin

Pri obkladaní časť materiálu padne za obeť odrezkom a lomom, preto si kúpte asi o 10 % viac obkladu či dlažby, než zistíte výpočtom. Ak ste začiatočník a púšťate sa do práce svojpomocne, rezerva môže byť až 15 %. V prípade, že vám ostanú celé kusy, odložte si ich zopár na prípadnú výmenu prasknutej obkladačky. Rovnako si preverte, či v prípade potreby, napríklad pri obkladaní inej časti steny v budúcnosti, môže predajca dodať chýbajúci materiál. Odložený obal z obkladu s vyznačeným výrobcom, cenou a zadefinovaním farby i typu materiálu vám pri dokupovaní uľahčí situáciu.

Práčka v kúpeľni

Akú zásuvku môžem použiť v kúpeľni na pripojenie práčky?

Michal, Čadca

V malom byte umiestňujeme do kúpeľne okrem umývadla, vane alebo sprchovacieho kúta aj práčku. Preto musí byť v kúpeľni zásuvka na 230 V na elektrické zariadenia vo výške najmenej 1,2 m (jej spodný okraj). Zásuvka aj práčka musia však byť dostatočne ďaleko od vane alebo sprchovacieho kúta (60 cm) alebo od otvoreného sprchovacieho priestoru (až 180 cm od sprchy), čo môže byť problém v malých kúpeľniach. V prípade takéhoto umiestnenia vypínač musí mať krytie IP20. V malých kúpeľniach je však vždy istejšie namontovať zásuvky s krytím IP44, najmä pri domácnostiach s deťmi. Práčku však umiestňujeme do kúpeľne len v nevyhnutných prípadoch. Vlhké, hoci aj vetrané prostredie kúpeľne tomuto zariadeniu môže škodiť, nehovoriac o zvýšenom riziku úrazu elektrickým prúdom.

Text: Stanislav Botur, Milan Gigel,  Foto: isifa/Shutterstock Zdroj: časopis Urob si sám 8/2018

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.