Jednoduchý spôsob, ako zaizolovať sadrokartónovú priečku

Jednoduchý spôsob, ako zaizolovať sadrokartónovú priečku

Ak sa chystáte zobytňovať podkrovie, stavať interiérové priečky či stropné podhľady alebo rekonštruovať bytové jadro, stavba môže byť hotová aj za pár dní. Ide o stavebné úpravy pomocou suchého procesu, ktoré si získali obľubu vďaka svojej ľahkosti, šetrnosti k stavebnej konštrukcii, rýchlej a suchej montáži.

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL
 kovové profily 2,95 €/ks
UW profil 50, 75 alebo 100, dĺžka 4 m
 profil stojiny 2,75 €/ks
CW 50, 75 alebo 100, dĺžka 4 m
• pružná páska od 1,20 €/m
šírka 80, 100, 120, 150 mm, dĺžka 10 a 50 m
 rýchloskrutky od 6,10 €/balenie
1 000 ks/balenie
• škárovacie lepidlo od 7,20 €/ks
napríklad práškový tmel Knauf Uniflott, 5 kg/balenie
 sadrokartónové dosky 4,45 €/ks
napríklad Knauf GKB, hrúbka 12,5 mm, šírka 1 200 mm, dĺžka 2 000 mm
minerálna izolácia
ekologická izolácia s ECOSE® Technology AKUSTIK BOARD (vo forme dosiek), hrúbka 80 mm, šírka 625 mm 2,94 €/malebo DECIBEL (vo forme roliek), hrúbka 80 mm, šírka 625 mm 2,60 €/m2

NÁRADIE
• okružná píla
 akumulátorový skrutkovač
 špachtľa
 meter
 ostrý nôž 
PRACOVNÝ POSTUP

1. UCHYTENIE ROŠTU
Na podlahu a strop upevníme pripojovacie kovové profily zabezpečené pružnou páskou na elimináciu prenosu hluku. Zvislé stenové profily sa rozmiestnia presne v osovej vzdialenosti 625 mm.

2. INŠTALÁCIA SKD
Opláštenie realizujeme najskôr na jednej strane priečky. Na upevnenie sadrokartónových dosiek (SKD) použijeme predpísané rýchlorezné skrutky. 

2. INŠTALÁCIA SKD
Opláštenie realizujeme najskôr na jednej strane priečky. Na upevnenie sadrokartónových dosiek (SKD) použijeme predpísané rýchlorezné skrutky. 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste4. APLIKÁCIA
Minerálnu izoláciu aplikujeme do pripraveného roštu tak, že ju vkladáme ľahkým stlačením. Urovnáme ju, aby dokonale priliehala na stykoch. foto: Knauf Insulation

5. OD PODLAHY K STROPU
Izoláciu vo forme dosiek osádzame od podlahy k stropu. Ak použijeme izoláciu zvinutú v rolkách, po rozbalení ju osadíme horným koncom natesno k stropu a spustíme medzi profily. 

6. ŠPECIÁLNY ROZMER
Odmeriame priestor na poslednú izolačnú dosku pri strope a minerálnu vlnu odrežeme s malým presahom – približne 20 mm. Tým zabezpečíme pružné rozopretie izolácie proti stropnému profilu. 

7. SADROKARTÓN
Na pripravený rošt inštalujeme vrstvu sadrokartónových dosiek. Pri dvojitom opláštení inštalujeme aj druhú vrstvu SKD, a to tak, aby prekrývala napojenie dosiek prvej vrstvy.

8. TMELENIE
Na záver tmelíme škáry medzi doskami, zatmelíme hlavy skrutiek a utesníme pripojovacie škáry. 

Pri týchto konštrukciách sa nepoužívajú chemické väzby ako pri malte a murive. Spájanie stavebných prvkov sa vykonáva mechanicky. Najčastejšie sa využívajú sadrokartónové a sadrovláknité dosky, profily a moduly. V porovnaní s bežnými postupmi sa skráti čas realizácie približne na polovicu. Vďaka takejto významnej úspore sa nad sadrokartónom oplatí uvažovať.

Spoločenské zásteny

V spoločenskej zóne každého obydlia je potrebné umiestniť veľa zariadení, ktoré nám uľahčujú a spríjemňujú život. Televízor, reproduktory, počítače, ale aj kuchynské spotrebiče ako kávovar, rýchlovarná kanvica či mixér prinášajú do priestoru metre káblov a vyžadujú si kopu zásuviek. Ukryť elektrické šnúry dokáže sadrokartónový „schodík“ pod stropom alebo na podlahe v rohu miestnosti. Úplne elegantným riešením je však predsadená sadrokartónová stena, do ktorej sa dajú rozmiestniť aj zásuvky tak, aby by ich bolo dosť práve na miestach, kde to potrebujeme. Takúto stenu treba vopred dobre premyslieť, ak by ste na ňu totiž chceli zavesiť skrinky, televízor alebo doplnky, je potrebné profily konštrukcie vopred vystužiť, aby predmety udržala. Dá sa to urobiť aj dodatočne špeciálnymi systémami na prichytenie alebo kotevnými skrutkami.

Kvalita izolácie

V prípade zvislých konštrukcií, akou je aj deliaca stena, je vždy potrebné používať kvalitné izolácie, ktoré odporúča výrobca. Ak sa aplikuje nevhodná izolácia (s nedostatočnou tuhosťou), môže sa časom v konštrukcii zosunúť smerom dole, čím v priečke vznikajú takzvané akustické alebo tepelné mosty.

Parozábrana

Ak priečka oddeľuje priestory s rozličným režimom vykurovania alebo vykurovaný a nevykurovaný priestor, na strane teplejšieho priestoru sa musí nainštalovať parozábrana. Vhodné je teda začať opláštením zo strany obrátenej do nevykurovaného priestoru, pretože tak možno na strane vykurovaného priestoru detailne utesniť parotesné zábrany pri stavebných priestupoch, elektroinštalačných krabiciach a v napojeniach na nadväzujúce konštrukcie.

Kondenzácia

Kondenzácia a potreba parotesnej vrstvy zvyčajne nastanú v stenových konštrukciách pri rozdiele teplôt oddelených priestorov ? 10 °C.

Odborník radí

Dá sa sadrokartón využiť aj na technickú šachtu?

Technická šachta by mala byť dôkladne zvukovo izolovaná, izolácia by mala byť umiestnená zo všetkých strán, na ktorých susedí s obytnými miestnosťami. Tvárnice, ktoré sa na rekonštrukcie bytov používajú, sú veľmi slabým zvukovým izolantom. Keď porovnáme tvárnicu s hrúbkou 10 cm a dvojitý sadrokartón vyplnený minerálnou vlnou s tou istou hrúbkou, vidíme veľký rozdiel. Tvárnica má nepriezvučnosť 35 – 37 dB, sadrokartónová konštrukcia dosahuje až 53 – 56 dB. Rozdiel 20 dB je pri izolácii obytného interiéru obrovský. Ideálnou kombináciou na zvukovú izoláciu je minerálna vlna so sadrokartónom – vlna eliminuje zvuky s vyššími frekvenciami a tvrdší sadrokartón zas tóny na nižších frekvenčných hladinách. Na zabránenie prenosu zvuku by mali byť všetky zvukovoizolačné profily upevňované na stenu a strop podlepené tesniacou páskou, aby zabránili zvukovým mostom.

Miroslav Zliechovec,
produktový manažér Knauf Insulation

Text a foto: Ingrid Kantorová, Knauf Insulation

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.