zhutnovac podkladu
Galéria (5)

Zhutňovač podkladu

Pri ukladaní zámkovej dlažby alebo iných druhov vonkajších dlažieb z prírodného kameňa či betónových tvárnic je vhodné, ak podklad najskôr zhutníme. Predídeme tým neskoršiemu klesaniu dlažby, ktoré nastane po dažďoch pri sadaní utvoreného podložia. Zámkovú dlažbu uvibrujeme aj po jej položení.

Galéria

Postup výroby
• Základňu (1) zvaríme z 5 až 6 mm hrubého oceľového plechu. Cez stred privaríme pozdĺžnu výstuhu. Vonkajšie zvary zabrúsime na rádius (ostré hrany alebo vyčnievajúce zvary nám poškodia dlažbu).
• Konzoly (2) na upevnenie vibračného elektromotora zhotovíme z profilu L 50 x 50 x 5 mm (6), vyvŕtame otvory podľa motora a privaríme k spodnej časti. Týmito skrutkami pomocou matice M10 zaistíme v blokoch prídavné závažie (vypálime ho z 50 až 60 mm hrubej oceľovej platne alebo naskladáme z pásovej ocele). Pri vŕtaní otvorov do stredu závaží nezabudnime zhotoviť na dĺžke min. 7 mm osadenie na hlavy skrutiek.
• Rukoväť zvaríme z hrubostennej rúrky (3) a (4). Na miesto uchopenia nasunieme gumové rukoväti (8), ktoré odrežeme z hrubšej hadice. Na pozdĺžnu časť rukoväti privaríme platničku (5) na upevnenie vypínača a zásuvky.
• Na upevnenie prívodného elektrického kábla z elektromotora použijeme elektrikárske príchytky (7). Na tomto zhutňovači je použitý starší vibračný elektromotor českej výroby zo Stavostroja Nové Město nad Mětují.

Jozef Kubica, Martin
Zdroj: časopis Urob si sám

 1. Motor says:

  Aký motor sa má použiť na ten Váš zhutňovač podkladu. Bežný motor to asi nevydrží, či?

  1. Čuk says:

   Ja si myslím, že nie… .

   1. boris says:

    toto je motor z vybratorom. ak si chceš spraviť vybrovanie, tak na hriadeľ motora namontuj excenter a bude ti vybrovať tak aký bude ten motor silný. niečo na spôsob šrotáka.

 2. Joxo says:

  Pred desiatimi rokmi som si vyrobil, podobný zrejme s takym istym motorom, ktorý sa predtym pouzival na veľké silá s cementom a podobne.
  Je to špecialny vibračný elektromotor, nie obyčajný, na obyčajnom ti odidu ložiská a zhorí.
  Konštrukciu dosky som vyrobil z troch U-profilov šírky 120mm a vpredu aj vzadu plochač najazdovy.
  Zvibroval som s nim uz niekolko ton kamaniva drveneho a uz aj par znamych ho malo pozičany.
  Vypinač som použil reverzny, t. j. na spätný chod.
  Vazi okolo 80kg, nevážil som ho.
  Ak niekto chce rad poslem aj foto.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.