studňa
Zdroj: iStock

Zvažujete vlastnú studňu? Toto by ste mali vedieť

Takmer žiadne náklady na prevádzku, nezávislosť od dodávky vody, úžitková voda prakticky kdekoľvek, aj v záhradkárskej oblasti... Vlastné studne majú nespočetné množstvo výhod, no na zopár bodov by ste nemali zabúdať.

Vŕtaná studňa, kopaná studňa, čerpadlo?

Domová studňa na vašom pozemku, z ktorej budete podzemnú vodu čerpať ručne a využívať ju na zalievanie, nepotrebuje žiadne špeciálne povolenia od úradov. Vŕtaná studňa doplnená čerpadlom, teda „vodárničkou,“ sa však už radí k vodným stavbám, na ktoré potrebujete povolenia, ktoré určuje stavebný zákon. Podrobnosti o projektovej dokumentácii a vzor žiadosti vám poskytne stavebný úrad v mieste realizácie vodnej stavby. Dôležité však je požiadať o povolenie na navŕtanie studne technickým zariadením ešte pred samotnou realizáciou, aby ste sa vyhli pokute.

Kedy potrebujete rozbor kvality vody?

Rozbor kvality vody vyhotovený špecializovaným pracoviskom (pokojne aj certifikovanou súkromnou firmou) je nutný v prípade, ak vodu zo studne plánujete používať ako pitnú – teda v domácnosti, variť z nej, ale aj prať či umývať riad. Tento rozbor sleduje prítomnosť chemických a minerálnych látok vo vode a tiež prítomnosť mikroorganizmov.

Ako hlboko musím vŕtať, aby som narazil na spodnú vodu?

Niekde stačí 5 metrov, niekde si priplatíte za dobrých pár desiatok metrov. Dôležité však je pri narážaní/vŕtaní studne nešetriť. Prvý zdroj vody, na ktorý narazíte, nemusí byť finálny – všetko závisí od podložia, v ktorom sa spodná voda nachádza. Myslite na to, že v období dlhšieho sucha hladina spodnej vody prirodzene klesá, takže môžete o ňu prísť, ak studňu nenarazíte dostatočne hlboko.

studňa v záhrade
Zdroj: iStock

Môžem si studňu nechtiac kontaminovať?

Áno, používaním pesticídov a dusíkatých hnojív. Dusičnany a dusitany prítomné v rastlinách a pôde sa dostávajú aj do spodných vôd. Takáto kontaminovaná voda síce napríklad okrasným rastlinám neublíži, v žiadnom prípade by ste ju však nemali piť ani používať na varenie. Nadlimitné hodnoty nežiaducich chemických látok vám určí rozbor vody.

Stačí vodu zo studne prevariť a môžem ju piť?

Nestačí. Potenciálne prítomné dusičnany sa v tráviacom trakte menia na dusitany a predstavujú ohrozenie najmä pre starších, chorých ľudí a malé deti či tehotné ženy. Ak chcete vodu používať ako pitnú, potrebujete chemický rozbor.

Čo ak voda zo studne zapácha a má zvláštnu farbu?

Môže to byť problém aj nemusí. Ak prešla rozborom a je v poriadku z chemického aj biologického hľadiska, môže ísť napríklad o zvýšené množstvo železa, ktoré vodu farbí do jemne hrdzavých odtieňov.

Čo robiť, ak je studňa zapieskovaná?

Už pri vŕtaní studne dbajte na jej dôkladné prečistenie. Ak novú studňu dôkladne neprečistíte od piesku a napojíte na ňu napríklad závlahu, môžete si celý systém zničiť iba tým, že sa upchajú filtre. Firma, ktorá vám studňu vŕta, by mala mať k dispozícii čerpadlo, ktorým odčerpá dostatočné množstvo vody a vytvorí tak zásobáreň vody pod zemou a studňa následne piesok a nečistoty neťahá.

Môže studňa vyschnúť?

Pri dlhotrvajúcom suchu a studni, ktorá nie je navŕtaná v dostatočnej hĺbke, môžete prísť o vodu. Niekedy ide o dočasný jav, niekedy však nepomôžu ani výdatnejšie zrážky.

Text: Zuzana Tureková, foto: istock
Zdroj: časopis Urob si sám

  1. Lili says:

    ze spodna voda v 5 metroch 🤣

    1. sweto says:

      Vieš koľko je dedín, ktoré ležia na nejakom starom riečisku? Rieka je teraz posunutá možno o 200-500 metrov, ale tie dediny sú položené na štrku. Studne sa vŕtajú do hĺbky 6-7 metrov, vodný stĺpec je 4-5 metrov. A studňa je prakticky nevyčerpateľná. A poznám jednu studňu, ktorú keď kopali, narazili na prameň. Nestíhali osádzať skruže, ako sa tlačila voda hore. A hladina sa zastavila 50cm pod úrovňou terénu. A stojí tak už cca 10 rokov.

  2. Wimshurst says:

    Studnu si urobte tak, aby o nej vedelo co mozno najmenej ludi.
    Je to sice vodne dielo, ale voda a kvalita vody, najma v mestach a zahradkarskych koloniach, je vhodna akorat na polievanie, mozno splachovanie, na pitie malo kde sa nachadza v husto zastavanych aglomeraciach pitna.
    Idelana je do automatickej zavlahy, na travnik, studna spojena zo zasakovacou jimkou na dazdovu vodu.
    Studnicna voda z vrtanej a narazanej studne, ak je velmi tvrda a obsahuje vela zeleza, manganu a inych soli, je lepsie precerpat, nacerpat a zriedit do zasobnika na dazdovu vodu a hodit do nadrze vlockovaciu tabletu bazenovu, pripadne hodit jednu chlorovu tabletu. Voda bude aspon biologicky cista a ak ma zasobnik dazdovej vody odber z hladiny, plavakovym sosakom, do cerpadla, nebude robit ta voda v splachovaci hnede usady a na mise hnede flaky.
    Rovnako na polievanie sedimentovane a vyvlockovane usady, ostau v nadrzi a ked konci letna sezona polievania, napustania bazenov, da sa to vycistit a odsat usadeny kal z nadrzi, na jesen a vzime zase nadrz sa naplni zrazkami.
    Na doplnanie vody studnicnej do zasobnika, je lacnejsie a lepsie, ako cerpat cerpadlom na 230V, pouzit nizkonapatove ponorne malicke cerpadla, ktore sa cez plavakovy spinac, pripoja na maly solarny panel. Takto cerpana voda, denne aj z vemi malo vydatnej studne, pomocou slnecnej energie, nacerpa aj 1-2m3 v podstate zadarmo. Cerpanie je velmi pomale, ale za to sa vyuzije bez nutnosti akumulacie elektricka energia zo slnka.
    Na domace pouzitie, je idelane mat na povale, kde nemrzne, jeden medzizasobnik na vodu, staci aj sud okolo 200ltr, podla poctu osob v domacnosti, max 400l pre splachovanie a napustanie pracky. *Chce to mat ale zdvojene rozvody, pre tuto samospadovu vodu, dva plavakove ventily vo WC, jeden pre vodu tlakovu, jeden pre vodu z tohoto systemu, rovnako aj ventil u pracky, idealne automaticky, alebo pracku z dvoma vstupmi vody, co dnes nieje lahke zohnat..
    Do takehoto „povaloveho“ zasobnika vody, je opat idelane cerpat nizkonapatovym 12v ponornym cerpadlom zo zasobnika pri dome, pomocou solarneho panelu. Funguje to kludne cleorocne a energia vyuzita z panelu nepotrebuje ziadny akumulator. Panel netreba ani prilis vykonny, pre sustavu viacerych cerpadiel, postacuje jeden 120Wp panel na streche.
    Cerpadla ponorne na vytlak okolo 30m na 12V z ciny, stoja zlomok ceny, co za ne pytaju u nas.
    https://www.aliexpress.com/item/4001157614970.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.439128dcbZpDDw&algo_pvid=b481b13e-d282-4981-b236-cb3d9052cc43&algo_expid=b481b13e-d282-4981-b236-cb3d9052cc43-18&btsid=0ab6fa7b15961151118068032e5eba&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

    1. maroka says:

      snad v mene viacerych vam velmi pekne dakujem za vase unuvanie sa s tak podrobnym a rozsiahlym detailnym clankom.perfektnee.
      prajem vam vela zdravia a pekny zvysok leta.m.ok.

  3. Miroslav says:

    Pán sweto, nečítaj rozprávky.Studňa nie je ako gejzír v Herľanoch.Ak nie si na podmočenom teréne kde vytrhneš slivku a máš tam vodu,tak to čo píšeš je ilúzia. Pán Wimshurst by mal mať medzi zásobník na rozum.Píše,že ,,Takto cerpana voda, denne aj z vemi malo vydatnej studne, pomocou slnecnej energie, nacerpa aj 1-2m3 v podstate zadarmo,,. Zapamätaj si: nič nie je zadarmo. Ak si absolvoval Základnú školu,tak si vieš spočítať či sa Ti niekedy vrátia poriadajúce náklady, prevádzka prípadná údržba,poruchy atď…, v podobe ušetrených peňazí za el. energiu.A naviac, zbytočne komplikované pre pár halierov.

    1. duri says:

      Miroslav, sa spametaj nie kazdy zije v slanskych vrchoch, u mna doma robili studnu a voda bola v 5 tich metroch a 3ja statny chlapi mali studnu doobeda navrtanu rucne do 11 m. Treba zliest aj z lazov a neurazat ludi len preto ze som nevzdelany… teda TY aby si to vobec pochopil….

  4. Miroslav says:

    Pán duri, k Tvojmu príspevku: nežijem v Slanských vrchoch ani nikde v okolí, ale pri Púchove. Nezliezam z lazov a ani nikoho som vo svojom príspevku neurážal. Mal som známeho ,,prútkara,, ktorý úspešne vyhľadával vodu po Slovensku, viackrát ho zavolali do Maďarska,Poľska,na Moravu a Čiech. Ani raz sa mu nestalo,že by na mieste kde označil, sa voda nenašla.Vedel určiť aj hĺbku v ktorej je hladina na pár cm.Dokonca s veľkou presnosťou určil či na označenom mieste sa nachádza hlina,štrk,veľké skaly,íl alebo kamenná platňa a aký výdatný je zdroj vody.Hľadal vodu aj mne a ako sme kopali studňu u mňa a potom aj u suseda ,presne sa potvrdilo, ako to určil.Napísal som to preto,lebo ak by si tento pán ,,prútkar,, prečítal swetov príspevok o stúpajúce vode v studni,isto by ho pomenoval nelichotivejšie ako ja herľanským gejzírom. Je to volovina aj podľa mňa, lebo ak nie je voda do dva a pol metera hĺbky, tak kopať bez skruží si koleduješ o poriadny malér. Ak má pán Wimshurst vyriešené čerpanie tak ako popisuje vo svojom príspevku,je to jeho vec.Aj keď si sám seba označil za nevzdelaného, mal by si aspoň toľko vedieť,že solárny panel je na premenu slnečnej energie na tepelnú.Na premenu slnečnej energie na elektrickú je potrebná fotovoltaika. Tá nabíja akumulátor a z toho sa poháňa čerpadlo.Nie tak ako píše Wimshurst. Ak si to vieš spočítať, s tou návratnosťou je to tak ako som popísal vo svojom príspevku. Ak nevieš,daj si to spočítať niekomu kto to vie,ale tým urážaš iba ak seba.Nie ja.

  5. Gabriel Gibson says:

    tu u nás (Karpaty pri Bratislave, Marianka) kopali 46 metrov BEZ skruží. Skruže dávali, až keď narazili na vodu.

  6. Roman says:

    Úplne bežná je hĺbka 5m, mám dve studne, jedna je 3metrova PVC rúra v 2,5 metrovej šachte, čerpám 80l/min shruba 1,5 hodiny v lete skoro každý deň a ešte sa nestalo že by vyschla. Druhá pri dome s betónovými kruhmi má cca 7-8 m, už je nepoužívaná a hladina vody je 3m od povrchu . To žijeme v Hurbanove, moja babka má 37m vŕtanú studňu, úplne inak chutí, rodičia majú vodu v 2 metrovej hĺbke.

  7. Milan says:

    Lepšie, horšie chutí? Dôvod, lokalita. Vaša kopaná alebo vŕtaná?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.