Záhradná sprcha
Galéria (27) Zdroj: isifa/shutterstock

Záhradné osvieženie aj bez bazéna? Vyrobte si záhradnú sprchu so stenou

Záhradná sprcha je užitočný pomocník najmä počas horúcich letných dní. Rýchlo vás osvieži, ale využijete ju, samozrejme, aj keď máte bazén.

meranie s vodováhou
Rovinu latiek vždy kontrolujeme vodováhou pre výrobné odchýlky drevených okrajov. | Zdroj: Jana Ardanová
vŕtanie dier do dlažby
Do betónovej dlažby vyvŕtame 4 diery, ktoré si najskôr zakreslíme podľa otvorov na solárnej sprche. | Zdroj: Jana Ardanová
hmoždinky v dierach
Do dier zatlčieme rozperky (hmoždinky). Dieru vyvŕtame trocha hlbšie, aby sa do nej voška celá rozperka. | Zdroj: Jana Ardanová
skrutkovanie
Sprchu priskrutkujeme. Netreba pripomínať, že do vlhkého prostredia použijeme nehrdzavejúce skrutky. | Zdroj: Jana Ardanová
pripevnenie mulčovacej textílie
Na spodný rám sponkovačkou pripevníme mulčovaciu textíliu. Na miesto, kam pôjde rám, vysypeme do zeme kamienky. | Zdroj: Jana Ardanová
meranie vodováhou
Rám položíme na určené miesto, rovinu skontrolujeme vodováhou. Rám by mal byť do viac ako polovice ponorený v zemi. | Zdroj: Jana Ardanová
pripevnenie dreveného rámu
Rám priskrutkujeme k stĺpikom alebo ho necháme voľne položený nezávisle od vzdialenosti drevenej steny. | Zdroj: Jana Ardanová
pílenie hranola
Zo zvyšného hranola s rozmermi 6 × 12 cm odpílime tri časti dlhé 90 cm, ktoré použijeme ako rošt pod latky na podlahu.
| Zdroj: Jana Ardanová
skrutkovanie latiek
Na tento rošt postupne priskrutkujeme osem latiek. Opäť by sme mali použiť skrutky s kvalitnou úpravou proti korózii. | Zdroj: Jana Ardanová
položenie roštu do rámu
Rošt položíme do rámu a zasypeme kameňmi. Na okrajovú latku môžeme použiť zvyšný hrubší hranol, ktorým podlahu spevníme. | Zdroj: Jana Ardanová
záhradná sprcha so stenou
HOTOVO | Zdroj: Jana Ardanová

Janka radí

Pohrávate sa s myšlienkou, že si tento rok zaobstaráte záhradnú sprchu? Kedy záhradnú sprchu oceníte? Ak máte aspoň malú záhradu, tak vždy. A to dokonca aj vtedy, keď máte v záhrade bazén. Razom sa totiž zbavíte zbytočných nečistôt, ktoré sa bez predchádzajúceho umytia dostanú do bazéna.

Uvidíte, že záhradnú sprchu si budete pochvaľovať pri každom čistení bazéna. Ďalším veľkým plusom je, že nebudete pri čistení využívať toľko chemických čistiacich prostriedkov. Už nebudú tak veľmi potrebné. A ak si vyrobíte k záhradnej sprche stenu z drevených latiek, zaistíte si pri sprchovaní trochu súkromia.

Podlahu z lát netreba nijako kotviť, stačí, ak bude voľne položená na zemi a obsypaná kameňmi. Na zimu bude možné vybrať ju a ochrániť pred dažďom, snehom a mrazom, ktorý robí najväčšie škody práve na naležato položených drevených latách.

Na umiestnenie solárnej sprchy vyberajte slnečné miesto. Získate tak teplú vodu zhruba od apríla až do septembra.

Solárna záhradná sprcha je dobrá voľba, keďže slnko vodu v zásobníku ohreje zadarmo. Zásobník v solárnych sprchách má objem od 8 do 50 l. Veľkosť zásobníka preto prispôsobte počtu ľudí, ktorí budú sprchu využívať. Dôležité je tiež, či je jej súčasťou zmiešavacia batéria. V horúcich dňoch môže totiž teplota v nej stúpnuť až na 60 °C.

Výber spŕch na trhu je široký, dôležité je, aby materiály, z ktorých je tá vaša vyrobená, boli dostatočne odolné proti vode, UV žiareniu a mrazu. Na niektorých modeloch si môžete nastaviť nielen výšku sprchy, ale aj spôsob striekania vody, od masážneho po jemnú hmlu. Na výber sú klasické kohútiky, ale i bezdotykové ovládanie a nastavenie teploty pomocou termostatu.

Nebojte sa s predajcom predebatovať, prečo presne sprchu kupujete. Spoločnými silami určite vyberiete správny pomer medzi objemom zásobníka na vodu a manipulovateľnosťou.

Hornbach radí

Praktické tipy pred kúpou záhradnej sprchy

1. Aké druhy záhradných solárnych spŕch existujú?

V záhradách sa zrejme najčastejšie stretnete s pevnými solárnymi sprchami. Sú prirobené k pevnej podložke. Môžete ich umiestniť napríklad na zámkovú dlažbu, na drevenú podlahu alebo na betónový podklad. Ďalej sú veľmi obľúbené solárne prenosné sprchy. Vďaka ich ľahkosti nebudete mať najmenší problém so sprchou manipulovať. Najväčší rozdiel oproti pevným sprchám je v tom, že majú podstatne menší zásobník na vodu, čo znamená, že sa v nich naraz zohreje menšie množstvo vody na sprchovanie. Ten, kto sa osprchuje hneď po vás, si možno trochu zadrkoce zubami. Ak sa pod novou sprchou bude osviežovať celá rodina, radšej sa zamerajte na sprchy s minimálnym objemom zásobníka 20 a viac litrov. Pre viac ľudí sú oveľa praktickejším variantom.

Pri výbere novej záhradnej solárnej sprchy zrejme rozhodne aj dizajnové vyhotovenie. Na trhu sa stretnete s najrôznejšími farbami aj druhmi hlavíc a dekorov. Naši zákazníci u nás často nakupujú záhradné sprchy značky Uno. Prezrite si ich, možno vám tiež padnú do oka.

2. Ako záhradná sprcha funguje?

Telo záhradnej sprchy sa vyrába z plastu alebo z hliníka a funguje ako zásobník vody, do ktorého sa zmestí do 35 litrov vody. Táto časť sprchy funguje zároveň ako solárny kolektor. Ide o zariadenie, ktoré premieňa slnečné žiarenie dopadajúce na zemský povrch na iný druh energie, na niečo, čo lepšie využijeme. V tomto prípade nám teda ohrieva vodu. V letných dňoch sa stáva, že teplota vody v zásobníku vystúpi dokonca až na 60 °C. A práve z toho dôvodu je súčasťou záhradných spŕch tiež zmiešavacia batéria, ktorá vám umožní zvoliť si presne takú teplotu vody, akú chcete. Solárna sprcha ušetrí energiu na ohrev vody, takže aj vaše peniaze.

3. Ako sprchu zapojiť?

Aby ste si sprchu užili čo najdlhšie v roku, pátrajte po takom mieste, na ktoré svieti slniečko väčšinu dňa. Tiež myslite na to, ako často budete sprchu využívať. Prečo? Aby stihla voda po osprchovaní uschnúť alebo odtiecť a aby ste si nerozbahnili celú záhradu.

Samotnú inštaláciu zvládnete „ľavou zadnou“. A to aj v prípade, že sa nepovažujete za zručných domácich majstrov. V podstate stačí, keď sprchu prepojíte s vodovodným kohútikom pomocou rýchlospojok, prípojok a záhradnej hadice. Nehľadajte v tom nijakú vedu.

4. Ako sa po starať o záhradnú sprchu?

Hlavná zásada je v teplých dňoch pravidelne meniť vodu. Prečo? Vo vode sa množia baktérie. V prípade, že sprchu nepoužijete dlhšie ako 3 dni, sprchovanie už nie je príliš hygienické. Ďalším nepriateľom záhradných solárnych spŕch je vodný kameň. Ak sa teda stretávate s tvrdou vodou, občasnému čisteniu hadice aj ostatných súčastí sprchy sa nevyhnete. S údržbou vám pomôže ocot, ten si s usadeným vodným kameňom hravo poradí.

5. Na čo si ešte treba dať pozor pri výbere?

Kým si niektorú zo záhradných spŕch objednáte, presvedčte sa, že je stabilná a hravo odolá aj väčšiemu vetru. Tiež si premyslite, či sa vám bude hodiť polohovacia sprchová hlavica, tá nie je samozrejmosťou pri všetkých sprchách.

Výkresy k záhradnej sprche nájdete v časopise Urob si sám 7/2019

Text, foto: Mgr. art. Jana Ardanová, realizácia: autorka a Ing. Igor Mozolák
Zdroj: časopis Urob si sám

  1. Marián says:

    A ďalej ako?
    Článok sa skončil pri zhotovení podkladného betónu.

  2. Angela says:

    Treba si na konci článku, pod…….kontrolujeme vodováhou…….. kliknúť na stranu 2 a následne na stranu 3.( pri metri)

  3. Radoslav says:

    V návode je chyba. Nie je možné rozdeliť 3 hranoly, z ktorých každý má dĺžku 250cm na kratšie hranoly po 2x140cm, 2x100cm a 3x90cm (bavíme sa o tom rošte). Jednoduchšie by bolo napísať koľko a akých dĺžok presne sa bude na stavbu steny potrebovať.

  4. Stevko says:

    Ten rost je iba tak polozeny ??? Na hline nehnije to drevo ?

  5. Peter says:

    Dobre som sa pobavil, ked niekto pise a netusi o com. :))))

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.