Úľ pre divé čmeliaky
Galéria (12)

Úľ pre divé čmeliaky

Vraví sa o nich, že sú pri prelietavaní z kvetu na kvet vytrvalejšie ako včely. Ak chcete vo svojej záhradke poskytnúť útočisko čmeliakom, vyrobte im zo starých dosiek a kusa elektrikárskej chráničky útulok, v ktorom si založia na sezónu kolóniu.

Galéria

Úľ pre čmeliaky
Úľ pre čmeliaky
Úľ pre čmeliaky
Úľ pre čmeliaky
Úľ pre čmeliaky
Úľ pre čmeliaky
Úľ pre čmeliaky
Úľ pre čmeliaky

UROB SI SÁM

náročnosť: **
čas: 1 deň
náklady: 3 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM


MATERIÁL 3 €

(skutočná spotreba)
Svojpomocnou výrobou ušetríte 15 €
• smrekový masív 2 €
hrúbka 20 mm
• inštalačná rúrka 0,15 €
priemer 20 mm
• základný náter 4,70 €
napr. Ekokryl Základ
• vrchný náter 6,20 €
napr. Ekokryl Lesk V 2062
• spojovací materiál 0,20 €

NÁRADIE A POMÔCKY
• píla
• kladivo
• lepiaca pištoľ
• vŕtačka

PRACOVNÝ POSTUP

1. DOSKY
Zo starého reziva vyberieme užšie dosky bez prehnutí a zjednotíme ich na hrúbku 20 až 25 mm. Použiť môžeme materiál z paliet.

2. BOČNICE
Pomocou zanorených skrutkových spojov zostavíme štyri bočnice s rozmermi 28 × 15 cm. Používame vodoodolné disperzné lepidlo.

3. OTVOR
Do jednej z bočníc vyvŕtame vletový otvor s priemerom 22 mm. Umiestnime ho približne 25 mm od spodnej hrany, aby zostal priestor na letáč.

4. ZOSTAVENIE
Pomocou klincov a lepidla zostavíme rám. Aby sa nám staré dosky neštiepili, vopred si predvŕtame vodiace otvory na klince.

5. DNO
K hotovej zostave pridáme dno. Priklincujeme ho priamo na rám z latiek s rôznymi šírkami, ktoré upravíme tak, aby lícovali bez presahov.

6. RÚRKA
Do vletového otvoru vlepíme elektrikársku rúrku s priemerom 20 mm a dĺžkou 50 cm. Bude imitovať vchod do opusteného myšieho hniezda.

7. VEKO
Zostavíme väčšie veko, ktoré bude pôdorys čmelníka presahovať o 10 mm. Stabilitu zaistíme vonkajším rámovaním s previsom 20 mm.

8. LETÁČ
Pred vletový otvor upevníme letáč. Jeho úlohou bude pomôcť čmeliakom pri vzlietaní a nalietavaní na vstupný otvor. Jemne spádujeme.

9. NOHY
Aby bol čmelník chránený pred hnilobou, postavíme ho na nožičky. Použiť môžeme stolárske kolíky s priemerom 8 mm a dĺžkou 40 mm.

10. NÁTER
Čmelník natierame výraznými farbami na báze akrylu. Modrá, ružová a žltá patria medzi najobľúbenejšie a pritiahnu pozornosť.

11. VÝPLŇ
Čmelník vyplníme do dvoch tretín objemu organickým materiálom. Použijeme suchý mach, hobliny, slamu a králičiu podstielku.

úle pre čmeliaky

      HOTOVO

odborník radí

Čmelník umiestňujeme v jarných mesiacoch na tienisté miesto, aby sa na horúcom slnku neprehrial. Keď ho obsadí čmelia kráľovná, odchová prvú generáciu robotníc, ktoré jej budú pomáhať pri odchove ďalších potomkov a zbieraní potravy. Čmeliaky zvyčajne obsadzujú opustené myšie hniezda, ktoré tento čmelník imituje.

Text a realizácia: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Foto: Milan Gigel
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. peto166 says:

  neviem preco ale o cmeliacikov som sa nikdy moc nezaujimal… z toho pohladu ze neviem kde a ako ziju ci tr*kaju a ci vobec vyrabaju nejaky med alebo naco vobec ocucavaju tie kvietky…
  ako mam ich rad lebo ma este nikdy ziaden nepostipal su velke vzdy ich vidiet a ked sa clovek nahodou priblizi skor rychlo utecie… nez by teda zautocil… to som si vsimol… 🙂

  vcelicky nezabijam tiez aj ked obcas su trocha doterne ale viem ze ak nane nebudem utocit tak ma nestipnu…

  zato osi to je ina svine.. leti leti kruzi mi pri hlave a nech robim co robim neda pokoj svina a len a len utoci… zvacsa ich vrazdim hned pri prvej prilezitosti… bez zlutovania! :))

  1. Anonym says:

   tvoja rec nema chybu 😀

   1. Mato says:

    Tiež si myslím. Som sa pobavil 🙂

   2. BananPN says:

    pekný príspevok na odreagovanie,smiech lieči,tak je to ok…….treba to brať s humorom, o to ide v živote….

  2. osa says:

   si dost popil v noci, pravda

 2. Jano says:

  Pekne drby , hádam priložím aj plánik lebo lúštit to po vás je katastrofa.

 3. Rasťo says:

  chcem sa opýtať. Počul som niečo o klapke proti „nepravým“ čmeliakom ?! Je naozaj potrebná, ako funguje ?

 4. Milan says:

  Plánik je pekne spracovaný a dobre sa bude podľa neho pracovať. Už dlho sa pokúšam dostať čmeliaky na záhradu a na rok to hádam už dokážem.

 5. XnPNT says:

  Ja somtakyurobil a psik my ta chodi na velku 😀

 6. Nelly says:

  Tento cmelnik nie je zmysluplny -konstruktér si mysli, ze staci drevo zbuchat, urobit otvor a to staci.
  Cmelnik ma mat dve castii, musi byt hygenicky a mat klapku nad otvorom, aby do cmelnika neprisli iné hmyzy „na navstevu“. Kralovna a larvy cmeliaka by to neprezili.
  Tip: Najprv sa s témou zaoberat a az pozom prebrat knstruktné plany -ale nie takéto naivné.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.