Tieto veci nepodceňujte pri výbere bazénového čerpadla
Vlastniť bazén neznamená len vodné radovánky, ale tiež pravidelnú starostlivosť. Nepodceňujte preto výber bazénového čerpadla, závisí od toho nielen správna filtrácia, ale aj odčerpanie vody po zimnej prestávke. O obeh a prečerpanie vody sa postará bazénové čerpadlo a na prípadné vypúšťanie bazéna zase poslúži drenážne čerpadlo. Viete, na čo sa pri ich výbere zamerať?
Žiadny väčší bazén sa nezaobíde bez bazénového čerpadla, ktoré zabezpečuje dostatočnú cirkuláciu vody a jej prietok filtračnou nádobou s filtračným médiom. Stále väčší počet užívateľov pritom dáva prednosť zapustenému riešeniu, ktoré je síce drahšie ako nadzemné bazény, ale poskytuje aj výrazne vyššiu životnosť a komfort. V kombinácii so zastrešením bazéna a možnosťou využitia obnoviteľných zdrojov, kedy solárne panely alebo tepelné čerpadlo dokážu lacno ohrievať vodu, môžu byť vonkajšie bazény v prevádzke od začiatku apríla až do konca októbra. Kvalitné čerpadlo je teda nutnosť.
Cirkulácia a filtrácia
Dostatočnú cirkuláciu vody v bazéne a jej prietok filtračnou nádobou s filtračným médiom zabezpečí bazénové čerpadlo. To má zabudovaný filter na zachytenie lístia, vlasov a iných nečistôt, ktoré by ho mohli v prípade nasatia poškodiť. Motor čerpadla je izolovaný od čerpanej vody a zhotovený z kvalitných plastov odolných voči korózii a oderu pieskom. Pre kvalitu vody v bazéne je jej obeh zásadný, preto nie je dobré podceňovať voľbu bazénového čerpadla.
„Predovšetkým je potrebné brať do úvahy veľkosť bazéna, pre ktorý čerpadlo kupujeme, a od toho sa odvíjajúci potrebný prietok čerpadla. Platí, že čerpadlo by malo prefiltrovať objem vody v bazéne najmenej raz za päť hodín. Našim zákazníkom ponúkame množstvo čerpadiel určených na sladkú vodu, ktoré sú vhodné pre bazény všetkých veľkostí. Pre menšie bazény sa hodí čerpadlo z radu Blue Line PFC-505. Disponuje zabudovaným predfiltrom a dosahuje maximálny prietok 10,5 kubíka za hodinu a výtlačnú výšku 10 metrov,“ hovorí Róbert Hučko, zástupca bratislavskej partnerskej predajne spoločnosti Pumpa, a pokračuje: „Pre menšie a stredne veľké bazény má skvelý pomer cena/výkon napríklad bazénové čerpadlo Leo XKP, ktoré má prietok takmer 283 litrov za minútu, teda bezmála 17 kubíkov za hodinu, a rovnako ako PFC-505 ho možno použiť aj na slanú vodu.“
Správny výtlak, prietok a teplota
Okrem vyššie spomínaného prietoku by ste pri výbere mali venovať pozornosť aj výtlaku čerpadla. Odpor potrubia a filtra za čerpadlom má pri výbere zariadenia dôležitú úlohu. V prípade bežnej technológie umiestnenej v blízkosti bazéna a zodpovedajúceho pieskového filtra je možné počítať s výtlačnou výškou do šiestich metrov. Pri väčších bazénoch odporúčame konzultovať výtlačnú výšku sústavy s dodávateľom kompletnej technológie. Ďalším z parametrov je maximálna teplota čerpanej kvapaliny. Štandardne sú čerpadlá konštruované na teplotu vody do 35 °C, pre čerpadlá určené do víriviek však vyberajte tie so schopnosťou čerpať vodu s teplotou až 60 °C.
Vypúšťanie
Pokiaľ nemáte bazén zastrešený a na jeho krytie používate plachtu, čaká vás odčerpanie vody, ktorá sa na nej zachytila, a tej rozhodne nebýva málo. Najskôr je potrebné vyzbierať z plachty väčšie nečistoty a následne vodu odčerpať pomocou ponorného drenážneho čerpadla.
Niekedy sa stane, že po zime vás čaká nemilé „zelené“ prekvapenie a bazén musíte celý vypustiť a vyčistiť. Na to sú vhodné čerpadlá, ktoré dokážu vodu vyčerpať až do dna. Vhodné sú napríklad ľahké ponorné čerpadlá Blue Line PSDR400P a PSDR750P, ktoré majú schopnosť čerpať aj mimoriadne nízku hladinu vody – až do 5 mm od dna. Výhodou je, že tieto ponorné čerpadlá môžete použiť nielen na vypúšťanie bazénov, ale aj na zavlažovanie alebo odčerpanie mierne znečistenej drenážnej vody z pivníc či nádrží. Nejde teda o jednoúčelové, ale celoročné riešenie. Navyše, rovnaké čerpadlo je možné využiť aj pri zazimovaní bazéna na jeseň, kedy je nutné odpustiť vodu pod úroveň bazénových trysiek.
Zdroj: PR článok PUMPA, a.s.
Komentáre